Kepez Belediye Meclisi, Eylül ayının ilk günlerinde yoğun bir gündemle toplandı ve ilçenin geleceğini şekillendirecek kritik konuları ele aldı. Meclis toplantısında zaman zaman tansiyonun yükseldiği anlar yaşandı, özellikle AK Parti Belediye Meclisi Üyesi Serkan Kale ile Belediye Başkanı Birol Arslan arasında yaşanan diyalog dikkat çekti.
 
Meclis toplantısının en önemli gündem maddelerinden biri, arıtma suyunun yaşanan sorunlarıydı. Serkan Kale, arıtma suyu problemlerini dile getirdi ve bu konuda çözüm arayışlarına vurgu yaptı. Bu noktada, Meclis toplantısında tansiyonun yükseldiği anlar yaşandı ve katılımcılar arasında karşılıklı görüş ifadeleri sunuldu.
 
Başkan Birol Arslan, bu tür sorunlara çözüm odaklı bir yaklaşımla yaklaşıldığını ve belediyenin mali açıdan sağlıklı olduğunu belirtti. Ayrıca, belediye yönetiminin krizlerle başa çıkmak için çaba harcadığını ve ilçenin geleceği için gerekli adımların atıldığını vurguladı. Meclis konuşmasında Belediye Başkanı Birol Arslan "Bu bilgileri de sızdıran Meclis Üyesi, yalan bilgilerinizi zamanı geldiğinde halka hepsini teşhir edeceğim. Seni de dahil olmak üzere. Ve halkımız Halkımız istediğini mikrofona alabilirsin, istediğini sorabilirsin. Benim veremeyecek hiçbir hesabım yok" dedi.
 
Tartışmaya giren AK Parti Belediye Meclisi Üyesi Serkan Kale "Arıtılmış su yem yeşil akıyor.  Arıtma için Bülent Turan'dan kaç para istedin" diye sorması üzerine Başkan Birol Arslan  "Su yemyeşil akmıyor. Su benden önce nasılsa aynı su tekrar akıyor. Bülent Turan'la ben hiç konuşmadım. Konudan haberi bile yok Bülent Turan'ın. İnşallah önümüzdeki hafta 4 kuyuyu aktif hale getirdiğimiz zaman toplama deposunu da çalıştırdığımızda yani bir hafta sonra tekrar yeterli ham su geleceği için arıtmamızı  6 aylık aradan sonra tekrar çalıştıracağız. Bununla ilgili Ben kabahatliysen  bedel ödemeye hazırım. Kimseye de siyasi şov yaptırmalarına da müsaade etmem. 6 aylık için özür diliyorum. Bu kentte uzun yıllar belediye başkanlığı yapıp efendim kenti borçlandırıp bugün elimizi kolumuzu bağlar vaziyette bizi bırakanlar çıkmışlar batık belediye diye Kamuoyunu aldatmaya çalışıyorlar. Belediyemiz batık falan değil’’ dedi.
 
‘’Bir Halkın Temsilcisi Gibi İçinizde Yaşıyorum’’
Belediye Başkanı Birol Arslan "Biz göreve geldiğimizde Kepez Belediyesi'ne esnaf iş yapmak istemiyordu.  Ne diyorlardı  biliyor musunuz? 'Ben Kepez Belediyesi'ne iş yapmam. Iş belediye Kepez Belediyesi'nden para alamıyorum' diyerek  gönderdiğimiz Teklif mektuplarını  doldurmuyorlardı. Teklif almıyorlardı. Bugün ne oluyor biliyor musunuz? Kepez Belediyesine iş yapabilmek için esnaf yarışıyor birbiriyle. Neden? Çünkü Kepez kimsenin alacağı yok, hiç bakmadk.  Sadece görevi devraldığımız da değil ondan sonra da bir sürü pis işler çıktı. Onları da kapattık.  69 milyon liranın içinde EYT'de emekli olan 20 taneye yakın personelimiz oldu. Onlara da 7 milyon TL ödeme yaptık, kıdem tazminatlarını ödedik. Yani biz öyle borçlu falan değiliz. Ben burada 4  Nisan 2023 tarihinde bir yılın hesabını verirken 10  milyon TL de borç ödemiştik. Ne yapmıştık? İçme suyu,  yeni kuyuları, paket arıtması, atık suyu, yolları hepsini yapmışız  On milyon TL'de borç ödemiştik.  Geldiğimiz noktada 10  milyon TL bitti. Neden bitti? Çünkü yol yaptık. Müteahhit firma faturaları kesti. Oradan onu kaybettik. Bir de bunun yanında. Emekli olan arkadaşlara da. Kıdem tazminatlarını verdik sanki biz çalmışız, çırpmışız gibi 'batık' diyorlar. Biz çalmadık çırpmadık. O sahildeki halkın mallarını 2 bin liraya, bin 500   liraya kendi yandaşlarına peşkeş çekenler bugün çıkmış batık belediyeyi konuşuyor.  Ben bir belediye başkanı gibi yaşamıyorum. Bir halkın temsilcisi gibi içinizde halkın  temsilcisi gibi yaşıyorum. Her şeyi Her yediğimi, her içtiğimi cebimden hatta kredi kartımla yapıyorum, kayıtlara girsin diye. Bir kişi daha bana yemek ısmarlayamamıştır. Ama o arkadaşlar çıkıp diyebilir mi? Ben bir kişiye yemek ısmarladım. Bütün o senin bedavaya verdiğin, peşkeş çektiğin Ihale tarihi bitmeden karşılıklı ihaleleri feshedip tekrar aynı kişilere verdiğin ihaleleri  müfettiş geliyor hepsini koyacağım dosyalara. Beldemizde imar rantının en yüksek olduğu dönemde arsa sahipleriyle müteahhitler yüzde 50  fifti fifti anlaşıyordu. Hatırlayın o günleri. 10  tane arsadan daire çıkıyor. 5'i  müteahhitin 5'i arsa sahibinin oluyordu. Yüzde e50'yle anlaşıyorlardı.  Kepez Belediyesi binasının yüzde kaçla ihale verildiğinin hesabını versinler. Ben dosyayı müfettiş beyin önüne koyacağım" dedi.
 
‘’Biz Vatandaşa Ucuz Çay İçirirken Onlar Kendi Yandaşlarına Rant Çektiler’’
Halkın istekleri doğrultusunda çalıştıklarını ifade eden Başkan Birol Arslan, ‘’Onlar sahil bandında yandaşlarına rant çekerken, kendileri kepez halkına boğaz manzaralı yerlerde ucuz çay  verdiklerini dile getirerek "Benle ilgili de varsa bir tane şöyle toplu iğnenin ucu kadar şaibe ya da bana atılabilecek bir şey. Onlar da gelsinler versinler. Benim veremeyecek hesabım yok. Onlar yediklerinin içtiklerinin hesaplarını veremeyecekler. Bizim vizyonumuzu tartışmaya hiçbirinin aklı yetmez. Bakın onlar sahil boylarını peşkeş çekiyorlardı. Biz kaldırdık, bağırıyor adam. Neden bağırıyor? Çünkü rant gitti. Biz ne yaptık? Kişilerden rantları alıp halka verdik. Pandemi sonuna kadar Halk Kafe'de çay 1 liraydı.  Biz halkımıza 1 TL'ye çay içirdik şimdi 4 TL oldu. Biz vatandaşa ucuz çay içirirken Onlar kendi yandaşlarına rant çektiler. Orantı kaybedenler şimdi sosyal medyada Birol Aslan'a yazıyor. Benim halkım beni de çok iyi biliyor. Onları da çok iyi biliyor. Benim veremeyecek hiçbir hesabım yok alnım ak" şeklinde konuştu.
 
Haber: Şahver Banu Çağlak