Çanakkale'de geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen ve büyük ilgi gören Troya Kültür Yolu Festivali, bu yıl da dopdolu bir programla geri dönüyor.
 
Festival, 9 Eylül'de başlayacak ve birçok ünlü sanatçıyı, tiyatro gösterilerini ve çeşitli etkinlikleri ağırlayacak. Geçtiğimiz yıl 41 farklı noktada, 112 etkinlik ve 1000'den fazla sanatçının katılımıyla gerçekleşen festival, bu yıl da sanatseverleri büyülemeye hazırlanıyor. Festival kapsamında tiyatro gösterileri, çocuk atölyeleri, resim sergileri ve sanatsal atölyeler gibi birçok etkinlik yer alacak. Her yaşa hitap eden bu etkinliklerle herkes kendisi için bir şeyler bulabilecek.
 
Konser Günleri Belli Oldu
Troya Kültür Yolu Festivali'nin konser bölümü oldukça heyecan verici. Ünlü sanatçılar ve gruplar, Anadolu Hamidiye Tabyaları ve Kilitbahir Kalesi gibi tarihi mekanlarda sahne alacak. 9 Eylül'de başlayacak Troya Kültür Yolu Festivalinin Konser bölümünde sahneye ilk Ferhat Göçer çıkacak. Anadolu Hamidiye tabyalarına kurulan sahnede sevilen şarkılarını seslendirecek Ünlü Sanatçı'nın ardından 11 Eylül'de Resul Dindar sahne alacak, Son yıllarda söylediği anlamlı şarkılarla iyi br çıkış yapan ve Türküleri hikayeleri ile birlikte seslendiren Uğur Arslan ise 12 Eylülde sahne alacak. 13 Eylülde Sinan Akçıl, 14 Eylülde Gökhan Tepe, 15 Eylül'de Murat Dalkılıç ve 16 Eylül'de Simge Sağın Anadolu Hamidiye Tabyalarında kurulan sahnede sevenleri ile bir araya gelecek. Hamidiye Tabyalarındaki konserler 17 Eylül'de Fatma Turgut'un Konseri ile konserler son bulacak.
 
Müzik ve Opera
Ayrıca, Gelibolu Mevlevihanesi, Nedime Hanım Konağı ve İÇDAŞ Kongre Merkezi gibi tarihi mekanlarda da konserler düzenlenecek. 10 Eylül'de İçdaş Kongre merkezinde Atatürk'ün sevilen şarkıları seslendirilecek. 11 Eylül'de Solist Bekir Ünlüataer eşliğinde Türk Sanat Müziğinin unutulmaz temsilcisi Zeki Müren Şarkıları seslendirilecek. İÇDAŞ'ta son konser ise 16 Eylül'de Samsun Opera ve Bale sanatçıları tarafından Vivaldi Dört Mevsim Konseri verilecek. Bu mekanlarda geleneksel Türk müziği, tasavvuf müziği ve daha birçok müzik türü dinleyicilerle buluşacak.
 
Tiyatro ve Kültür
Troya Kültür Yolu Festivali, aynı zamanda tiyatro severler için de bir şölen sunacak. Ünlü tiyatrocuların sahne alacağı festivalde, komedi ve dram türündeki oyunlar sanatseverleri güldürüp düşündürecek. ÇOMÜ İçdaş Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek tiyatroların perdesi Festivalin ilk günü olan 9 Eylül'de aralanacak ve ilk gösteri  Ünlü isimler Doğan ve Onurun katılımı ile Abur Cubur Doğan ve Onur sahne alacak. 12 Eylül'de Vişne Bahçesi sahnelenecek, 13 Eylül'de İstanbul Devlet Tiyatrosunun Profesyonel oyunu sahnelenirken, 14 Eylül'de sahne Samsun Devlet Opera ve Balsei oyuncularının olacak. Oyuncular Carmen oyunu ile seyircilerin karşısına çıkacak. Tiyatronun son perdesi ise Ali Poyrazoğlu tiyatrosunun olacak. 15 Eylül'de gerçekleştirilecek Tamamla Bizi Ey Aşk ile tiyatrolar sona erecek
 
Festival kapsamında düzenlenen sergilerde ise sanatçıların eserleri sanatseverlerle buluşacak. Ayrıca çocuklar için de özel etkinlikler düzenlenerek, onlar da eğlenceli ve öğretici anlar yaşayacaklar.
 
Haber: Senem Erdem İnal