Çanakkale’de geçtiğimiz gün etkili olan aşırı yağışlar, Ezine ilçesindeki bazı bölgelerde sel ve su baskınlarına neden oldu. Geyikli beldesi ve çok sayıda köy su taşkınlarından nasibini alırken yaşam da olumsuz etkilendi. Bölgede yaraların sarılması için çalışmalar başlatıldı.

AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider de bugün sabah saatlerinde Ezine Kaymakamı Yunus Kızılgüneş, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, AFAD İl Müdürü İbrahim Tarı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Bekir Çelen, İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, İl Tarım ve Orman Müdürü  Erdem Karadağ ile birlikte bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

Sele maruz kalan bölgeden vatandaşları dinleyen ve geçmiş olsun dileklerini ileten Milletvekili Gider, gerekli tespitlerin yapılarak mağduriyetlerin kısa sürede giderilmesi için ilgili kurumlarca üzerine düşen görevlerin yerine getirileceğini bildirdi.

Milletvekili Gider burada basın mensuplarına yaptığıı açıklamada, "Birkaç gün önce büyük bir sel felaketi yaşadık. Bu yıl Çanakkale'mizde önce yangınlar üstünde bir sel felaketiyle karşı karşıyayız. Toplam 7 köyümüz etkilendi. Allah'a şükür ki can kaybımız yok.Tarım arazilerimizde ve konutlarda hasar var. Bugün hasar tespitleri hakkında konuşmak için çok erken. Gerek AFAD, gerek Tarım Müdürlüğümüz, gerek valiliğimizin ve kaymakamlığımızın diğer birimleri, Çevre Şehircilik Müdürlüğümüz gerekli çalışmaları yapıyor. En kısa sürede zarar gören vatandaşlarımız için zararlarını telafi etme yoluna gideceğiz. Tabii burada aslolan sigorta yaptırılması. Bunu her afetten sonra söylüyoruz. Özellikle tarım arazileri için, konutlar için sigorta elzem. Bu konuda herkesin dikkatini çekmek istiyorum.
 
Şu anda bulunduğumuz yer konteyner mahallesi olarak Geyikli Belediyemiz tarafından dizayn edildi ama onlara da bu vesileyle kalıcı konut yapmak için belediyemizin çalışmaları var. Şu anda sekiz aile var. Ama on iki on üç aileye kadar çıkarılabilecek bir bölge. Onunla da ilgili belediyemiz çalışmalarını yapıyor. Dediğim gibi can kaybı olmaması çok büyük teselli kaynağımız. Ama selin şakası yok, yangının şakası yok, doğal afetlerin şakası yok. Bizimle birlikte aynı yangın Yunanistan'da da yaşandı. Aynı sel Yunanistan'da da yaşandı. Biz bir bölgeyiz ve bu küresel ısınmanın, iklim değişikliklerinin zararlarını bu şekilde görüyoruz. İnşallah bunlar bizim çevreye daha duyarlı bir hayat sergilememiz için daha duyarlı bir sürdürülebilir hayat yaşamamız için bir yol olur, bir vesile olur. İnşallah bir daha bu tip felaketlerle karşılaşmayız diye ümit ediyorum" ifadelerini kullandı.

Haber: Veysel Akın Salkın