Kentin en önemli açık kamusal alanlarından biri olan Cumhuriyet Meydanı'nda hem kentin tarihi dokusuna saygılı hem de sosyal, kültürel ve sanatsal aktivitelere olanak sağlayacak başlanan düzenleme çalışmaları devam ediyor. Yapılan düzenlemeler ile birlikte yeni ve işlevsel bir görünüm kazanacak Cumhuriyet Meydanı'nın İskele Meydanı, kentin sık kullanılan arteri olan Demircioğlu Caddesi ve Muammer Aksoy Parkı ile sirkülasyon bağının güçlendirilmesi hedefleniyor.
 
Proje kapsamında; mevcut meydan alanında yıpranan zemin kaplamaları yenilenerek, tasarımda süreklilik, yönlendirme ve dinamizm algısı yaratması amacıyla zemin kaplamaları organik bir formda kullanılacak. Meydanda sert zemin etkisini yumuşatmak amacıyla, yeşil çim alanlar oluşturulacak ve tercih edilen herdem yeşil bitkiler ile yeşil dokuda süreklilik sağlanacak. Meydan içerisinde oturma alanları oluşturulacak ve çevresi bitkilendirme ile gölgelendirilecek. Cumhuriyet Meydanı içerisinde bulunan Atatürk Heykeli'nde de düzenlenmeler yapılacak.
  
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da Belediye Meclisi toplantısından meydan düzenlemesine ilişkin bilgiler verdi. Gökhan, “Cumhuriyet Meydanı ve yakın çevresi düzenleme projesi birinci etap için 15 Ağustos tarihi itibariyle çalışmalar başladı. Bu dört ay sürecek. Burada bir peyzaj düzenlemesi, bizim koruma kurulunun da onayladığı bir projedir, başladı. Burada Atatürk heykelimizin yeri değişecek. Eski yerine koyacağız. Yani yüzünü denize dönecek. Arkası lisede olacak. Kaidesi eski kaide aynı olacak. Dolayısıyla dört ay içerisinde bu meydanımızı inşallah bitirmek için ihalemizi yaptık. Maalesef bu dördüncü ihalede mi ne oldu? Kimse ihaleye girmiyor. Biliyorsunuz malzeme temininde zorluk var diye fiyat veremiyorlardı. Nihayet bir müteahhit aldı, başladık” dedi.
 
Haber: Senem Erdem İnal
 

Foto Galeri
Çanakkale'nin yeni Cumhuriyet Meydanı işte böyle olacak
Çanakkale'nin yeni Cumhuriyet Meydanı işte böyle olacak