Çanakkale Belediyesi, 2007 yılından bu yana bitkisel atık yağların ayrı olarak toplanması konusundaki çalışmalarına devam ediyor.
 
Bu çevre dostu uygulama, atık yağların doğaya ve altyapılara verdiği zararı önlemeyi hedefliyor. Ayrıca, atık yağları toplama noktalarına teslim eden kent sakinlerine çeşitli hediyeler sunuluyor.
 
Çevreye ve Altyapılara Zarar
 Bilindiği gibi, bitkisel atık yağların lavaboya dökülmesi veya çevreye atılması, çevreye ve şehir altyapısına ciddi zararlar veriyor. Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, bu tür zararların önlenmesi ve çevre bilincinin geliştirilmesi amacıyla 2007 yılından bu yana çeşitli etkinlikler ve eğitimlerle birlikte bitkisel atık yağların ayrı toplanması için çalışmalarını sürdürüyor. Çanakkale'de bitkisel atık yağ üreten işletmelerin lisanslı toplayıcı firmalarla anlaşıp anlaşmadıkları konusu da, Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından görevlendirilen Zabıta Memurları ve Çevre Mühendisleri tarafından gerçekleştirilen düzenli denetimlerle doğaya karşı zararı en düşük noktaya indirmeye çalışıyor. Bu çabaların sonucunda şehrin daha temiz ve sağlıklı bir çevreye sahip olması için katı denetimler sürüyor.
 
Haber: Şahver Banu Çağlak