Kosovalı Gençler Anadolu'nun İzinde programı çerçevesinde, Kosova'dan gelen gençler Çanakkale'yi ziyaret etti. Gelibolu tarihi yarımadadaki şehitlikleri ziyaret ederek, vatanları için mücadele eden ecdadlarını yad ettiler.
 
Kosovalı gençler, 1. Dünya Savaşı'nda Çanakkale Cephesi'nde vatan mücadelesi veren mehmetçiğe destek olmuş ve kendi atalarının da çoğunluğu asker olan birçok insanın şehit düştüğü tarihi savaş alanının anlamını daha yakından kavradılar. Bu tarihi bağları güçlendirmek ve ecdadlarını daha iyi anlamak amacıyla Kosovalı Gençler Anadolu'nun İzinde programı düzenlendi. Program kapsamında önce Çanakkale merkezini ardından tarihi Gelibolu Yarımadası'nı ziyaret eden gençler, Çanakkale Savaşı'nın izlerini takip ettiler ve şehitlikleri ziyaret ettiler. Bu anlamlı ziyaretler sırasında Kosovalı gençler, atalarının ecdadının ne büyük bir fedakarlıkla mücadele ettiğini daha iyi anlama fırsatı buldular. Gelibolu'daki tarihi alanda, ecdadının izlerini takip eden gençler, Çanakkale'de şehit olan atalarının isimlerini de bulmanın duygusal anlarını yaşadılar.
 
Kosovalı Gençler Anadolu'nun İzinde programı, Kosova'dan gelen gençleri Çanakkale'ye taşıyarak tarihi bağlarını güçlendirdi. Gelibolu tarihi yarımadadaki ziyaretleri sırasında şehitlikleri gezen ve atalarını yad eden gençler, ortak tarihlerini daha derinden hissetti ve paylaştı. Bu program, Türk ve Kosovalı gençler arasındaki dostluğun ve dayanışmanın önemini bir kez daha gösterdi.
 
Haber: Senem Erdem İnal