Çanakkale'de 2023-2024 su ürünleri av sezonunu Biga ilçesine bağlı Kemer köyü balıkçı barınağındaki törenler başlarken, dün denize açılan balıkçılar ‘vira Bismillah’ dedi. Saatler gece yarısını gösterince sezonun ilk ağları denize bırakıldı. Bereketli geçen ilk günün ardından balık fiyatlarında ise dikkat çeken gelişme yaşandı. Geçtiğimiz günlerde 200 liraya satılan sardalyenin fiyatı daha ilk günden yarı yarıya düşerek 100 liraya geriledi.

Çanakkale Balıkçı halinde 100 liran satılan sardalye vatandaşların da ilgilisi çekti. Yaz biterken mevsim balığını yiyemeyen kent sakinleri sezonun ilk balıklarına rağbet gösterdi.

Balıkhali esnaflarından Engin Tunç, denizlerde av yasağının bittiğini hatırlatarak,  “Bu sene balık bol gibi gözüküyor. Bu da ilk günden belli oldu. 200-250 lira olan sardalyenin fiyatı 100 liraya düştü. İlerleyen günlerde daha da bol olacağını tahmin ediyoruz. Diğer balıklar bir hafta içinde belli olur. Geçen seneki palamut bolluğu yok. Onun haricinde çinekopun bol olduğu söyleniyor. Şuanda tezgahlarımıza düşen bir balık yok. Ama önümüzdeki günlerde havalar daha da soğudukça daha çok belli olacak balık. Bol olmasını bekliyoruz. Umutlarımız var" dedi.

Haber: Veysel Akın Salkın