Çanakkale Ticaret Borsası (ÇTB), 29 Ağustos 2023 Salı günü saat 17.00’de ÇTB Meclis Toplantı Salonu'nda Ağustos ayı olağan meclis toplantısını gerçekleştirdi. Bu önemli toplantıda bir dizi gündem maddesi ele alındı.
 
Toplantıya, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurulu İl Koordinatörü Hasan İskender ve TKDK Uzmanları ÇTB Meclisine konuk olarak katıldı Toplantının ana gündem maddelerinden biri, 2023 Temmuz Ayı Meclis Kararı ve Temmuz Ayı Mizanı'nın incelenmesiydi. Meclis üyeleri, geçmiş ayın faaliyetlerini ve alınan kararları gözden geçirerek yeni kararlar almak için bir araya geldi.
 
Hesapları İnceleme Komisyonu Raporu Değerlendirildi
ÇTB Meclisi, hesapların doğruluğunu ve şeffaflığını sağlamak amacıyla kurulan Hesapları İnceleme Komisyonu Raporu'nu da detaylı bir şekilde ele aldı. Bu rapor, borsanın finansal işlemlerinin şeffaf bir şekilde yürütülmesine katkı sağlayacak.Toplantı, Meclis Başkan Vekili Halil Zahit Mert’in açılış konuşmasıyla başladı. Mert, toplantının önemine vurgu yaparak, borsanın misyonu doğrultusunda daha fazla başarıya imza atmak için meclis üyeleriyle birlikte çalışma kararlılığını dile getirdi. Açıklamalarının devamında Meclis Başkan Vekili Halil Zahit Mert, “Değerli Meclis Üyeleri, çoğunluğumuz sağlanmıştır. Çanakkale Ticaret Borsası 2023 Ağustos Ayı olağan Meclis Toplantısı'na, hoş geldiniz. Hepinizi, şahsım ve meclis divanı adına saygıyla selamlıyor, Ağustos Ayı Meclis Toplantımızı açıyorum. Meclis Toplantımızın Borsamız ve kentimiz için verimli geçmesini diliyor, sizleri bir kez daha saygıyla selamlıyorum." dedi.
 
Üretime Destek
 Meclis Toplantısında kent ve ülke ekonomisindeki güncel gelişmeleri değerlendiren Başkan Abdullah Deniz, “İş dünyası olarak öngörülebilirlik istiyor, geleceğe dair yol haritası bekliyoruz. Reel sektör firmalarımız finansmana erişimde büyük zorluklar yaşıyor. KOBİ'lerimize destek vermeli, uygun finansman imkanlarına ulaşmalarını sağlamalıyız.”  dedi.
 
TOBB Türkiye Ekonomi Şurası ile ilgili ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler veren Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Deniz, ‘’Biz de Borsa olarak komitelerimizden, sahadan gelen sorun ve çözüm önerilerini bu toplantıda direkt ilgili bakanlarımıza iletme fırsatı bulduk. Özellikle finansmana erişimde yaşanan sıkıntıları, vergi oranlarını, işletme sermayesine ihtiyacımız olduğunu, kredilere ulaşamadığımızı, maliyet enflasyonunu, ihracat ile ilgili problemlerimizi Sayın Bakanlarımıza ilettik. Bizi sabırla dinlediler. Sorunlarımızın ve çözüm önerilerimizin hepsinin farkındalar. Kendileri de aktardığımız konuların üzerinde canla, başla çalıştıklarını dile getirdiler. Ekonomide elbette bir takım zorluklar yaşıyoruz. Ama mücadeleden kesinlikle vazgeçmiyoruz. Biz, koşmaya, çalışmaya, üretmeye hazırız. Allah'ın izniyle tüm sıkıntıları aşacak, yola devam edeceğiz. Ülkemizi daha güçlü, daha zengin, daha müreffeh yapmak için üretmeyi, emek vermeyi sürdüreceğiz.”  dedi.
 
 
Meclis Başkanı Birol Çetin ise toplantının sonunda “30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’un 101. Yılını bir kez daha gururla anıyoruz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyoruz. Aziz Milletimizin ve siz Değerli Meclisimizin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlu olsun” dedi.
 
Konuşmaların ardından, gündem maddeleri görüşüldü ve oylandı. Toplantı sona erdi.

Haber: Şahver Banu Çağlak