''Çanakkale konut satışlarında çok ciddi bir düşüş var''

Konut sıkıntısının nedenelerini Çanakkale Müteahhitler Birliği  Yönetim Kurulu Başkanı Salih Yıldız değerlendirdi. Yıldız;  ''Çanakkale konut satışlarında çok ciddi bir düşüş var. Ama  dışarıdan Çanakkale’deki konutlara yoğun talep var.'' dedi.  

673
''Çanakkale konut satışlarında çok ciddi bir düşüş var''

 
Çanakkale Müteahhitler Birliği  Yönetim Kurulu Başkanı Salih Yıldız konut fiyatlarını yükselmesi hakkında değerlendirmelerini sıraladı. Yıldız; “Son zamanlarda sürekli konut edinme ve konut kiraları gündemde. Böyle olunca da Türkiye’nin sıkıntısı ister istemez Çanakkale’ye de yansıyor. Hal böyleyken  fiyatlar artıyor mu ? artıyor. Ne artıyor dövize bağlı  enerji  ve akaryakıt fiyatlarının oluştuğu bir ortamda   diğer maliyetlerin artmaması mümkün değil. Bugün için çok basit bir örnek vermem gerekirsem, Antalya’dan kilosu sıfır liraya aldığınız bir domatesin İstanbul’da satılma maliyeti, üretim,  taşıma maliyeti kabzimal maliyeti ile 5 Lira – 6 Lira oluyorsa aynı olay bizim çimento’da , Demir’de, cam’ da  enerji ile üretilen tüm inşaat ürünlerde yüksek girdi  maliyeti  inşaat sektörünü etkiliyor.” dedi.
 
Konut satışlarının döviz artışı ardından yabancılarda daha fazla yapıldığını ifade eden Yıldız; “Özellikle İnşaat sektöründe tüm bu yüksek maliyet artışları ve konut satış fiyatlarının inanılmaz artmasına rahmen konut satışları devam ediyor. Özellikle İstanbul’da çok ciddi bir satış var. Ankara’da, İstanbul’da, İzmir ve  Antalya’da satışı tetikleyen   durum yabancıların 250 bin dolar olarak belirlenen Türk Vatandaşlığı verilme konusu. Yabancılar için bu önemli dövizin Türkiye’de yüksek olması, doların 18 TL’ ye dayanmış, Euro 19 Lira’ya dayanmış. Döviz bu durumda olunca da satışların konut satışlarının % 28. Yabancılara yapılıyor.” dedi.
 
''Yabancıya konut satışı konusunda Çanakkale’nin önemli bir avantajı var''
 
Çanakkale'deyabancılara konut satışının boğaz nedeni ile yapılmamasını avantaj olarak nitelendiren Yıldız; “Yabancıya konut satışı konusunda Çanakkale’nin önemli bir avantajı var. Çanakkale’de yabancıya konut satışı yok. Ticari anlamda bu bir avantaj mı ? dezavantaj mı ? düşünülebilir, ticari anlamda düşündüğümüzde dezavantaj ama demokratik yapı olarak baktığımızda bence bu şekilde olması Çanakkale’de yaşanılabilirlik açısından Çanakkale’de nitelikli insanların barınması açısından bu yabancıya konut satışının olmamasının da gerekli bir karar olduğunu düşünüyorum. “  dedi.
 
''İnşaat üretimi çok çok düştü''
 
İnşaat malliyetlerinin arttığından bahseden bunun da yapılaşmayı azalttığını ifade eden Yıldız; “Tüm bu gelişmeler rahmen konut satışı devam ediyor. Ama Çanakkale’de son 3 aya baktığımızda konut satışında ciddi bir durgunluk var. Bu konut satış durgunluğu,  konut stokunun olmaması, inşaat maliyetlerinin çok artmasından dolayı  birçok inşaat firmasının konut üretememesi , ve kredi borçları  banka faizlerinin aşırı yüksek olması nedeni ile inşaat üretimi çok çok düştü. Ve tüm inşaat firmaları, Çanakkale Müteahhitler Birliğini derneğini oluşturan inşaat firmaları dahil Konut üretim kapasitelerini düşürerek  temkinli ve dikkatli bir şekilde yola devam ediyorlar. Çanakkale konut satışlarında çok ciddi bir düşüş var. Ama  dışarıdan Çanakkale’deki konutlara yoğun talep var. “
 
''Bu ülke birçok ekonomik krizler atlatıldı, bu krizde atlatılır''
 
Değerlendirmesinin son bölümünde konut fiyatlarının artmasındaki en büyük nedenin arsa fiyatları olduğunu söyledi. Arsa sahiplerinin astronomik fiyatlar talep etmeleri  nedeni ile sıfır konut fiyatlarının da milyon TL’lere çıktığını da söyleyen Yıldız. “ Çanakkale’de ne yazık ki arsa olayı biz inşaat firmaları için inanılmaz bir sıkıntı yaratıyor. Daralan alanda talep fazla ise arz yüksek oluyor. Son dönemde özellikle arsa fiyatları inanılmaz rakamlara ulaştı. Bir evin metrekare birim maliyeti 10 – 12 bin TL. 100 metrekare bir daire 1milyon , 1.2 milyon TL   gibi bir maliyet, var. Vatandaş diyor ki niye siz 1.2 milyonluk bir evin fiyatına 2 milyon Tl diyorsunuz. Bizde müteahhitler olarak peki arsa kimin diyoruz. Konut inşaat maliyetine arsa fiyatsının da eklenmesi gerekiyor. Arsa sahipleri inanılmaz rand sağlıyorlar. Bende hep şunu söylüyorum. Arsa sahipleri konut üretimi yapan biz müteahhitlere şunu söylemeliler” biz size arsamızı 2 daire daha eksiğe veriyoruz. Çanakkale’ye yakışan nitelikli, kaliteli inşaatlar yapın. “Ben bunu bekliyorum arsa sahiplerinden. Bu topraklarda yaşayan herkesin görevi bu. Bugün Türkiye ve dünya globalinde yaşanan bir ekonomik kriz var. Bu krizi elbirliği ile atlatabilirmiyiz bilemiyorum ama herkes üzerine düşeni yaparsa , herkes işini iyi yaparsa bu krizinden üstesinden gelinebilir. Bu ülke birçok ekonomik krizler atlatıldı, bu krizde atlatılır.
 
İbrahim Akın KAZANCI
 
 
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.