Hacımusalar; “Eğitim alanındaki tüm Sendikaları ortak tutum almaya davet ediyoruz''

Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi Başkanı Yasin Hacımusalar; “Eğitim alanındaki tüm Sendikaları ortak tutum almaya davet ediyoruz. Öğretmenlik Meslek Kanununu iptal edilmeli, angaryaya dönüşen seminer, sınav süreci durdurulmalıdır” dedi.  

310
Hacımusalar; “Eğitim alanındaki tüm Sendikaları ortak tutum almaya davet ediyoruz''

Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi Başkanı Yasin Hacımusalar yaptığı açıklamasında “Sendikamız dile getirildiği ilk günden itibaren Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında görüşlerini belirtmiş ve olması gerekenleri kamuoyuyla paylaşmıştı. Öğretmenlik Meslek Kanunu düzenlemesinin iptali için CHP tarafından Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapılmış, sendikamız da yönetmeliğin tüm maddelerinin iptali için Danıştay’a iptal davası açmıştır. Gelinen süreçte uygulanmak istenen seminer ve sınav süreci endişelerimizi doğrulamıştır. İzlenmesi zorunlu tutulan video içerikleri facia, -sunum yapan eğitimcilerin emekleri bir yana- kurgu bakımından anlamsız, süreç bakımından eziyet, süreleri bakımından gereksiz hale gelmiştir. Öğretmenlere yeterli katkı sunmayacak bu süreç tüm eğitimciler, uzmanlar, bazı sendikalar tarafından eleştirilse de Bakanlık haklı eleştirilere yine kulaklarını tıkayarak ben bildiğimi yaparım demiştir” dedi.
 
Eğitim sendikalarına çağrıda bulunana Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Yasin Hacımusalar, açıklamasının devamında “Yaklaşık bir milyon öğretmenin emeğiyle, mesleğiyle, niteliğiyle dalga geçen bu kanun ve yönetmeliklere karşı doğrularda birleşerek mücadele edebiliriz.  Tüm eğitim sendikalarını bu ucube sürece karşı birleşerek mücadeleye davet ediyoruz. Bir araya gelebilir, ortak bir yol haritası ile kariyer basamakları gibi ayrıştırıcı uygulamalara son verebiliriz. Öğretmenler arasında ayrımcılığa neden olacak ünvanları istemiyoruz. Öğretmenlik uzmanlık mesleğidir. Ücretli Öğretmen, Sözleşmeli Öğretmen, Uzman Öğretmen, Başöğretmen gibi sınıflandırmalar yapılamaz. Öğretmenlikte rekabet değil, çalışma barışı ve dayanışma olmalıdır. Öğretmenlik meslek kanunu iptal edilmeli, öğretmenlere angaryaya dönüşen seminer /sınav süreci durdurulmalıdır. Kısaca bu kanun ve uygulama öğretmenlerin emeğini değersizleştir, öğretmenleri ayrıştırır iş barışını bozar, eğitimdeki başarıyı arttırmaz, öğretmenlere nitelik kazandırmaz” dedi.
 
Mustafa SUİÇMEZ
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.