'Bu karar sadece 100 işçiyi değil, 100 aileyi işsiz ve umutsuz bırakmıştır'

Türkiye Liman, Deniz, Tersane ve Depo İşçileri (Liman-İş) Sendikası Merkez Yönetim Kurulu, bir süre önce kullanım izninin sona ermesi nedeniyle, Çanakkale Liman Başkanlığı tarafından kapatılan Çardak iskelesiyle ilgili basın açıklaması yaptı.

1156
'Bu karar sadece 100 işçiyi değil, 100 aileyi işsiz ve umutsuz bırakmıştır'

Türkiye Liman, Deniz, Tersane ve Depo İşçileri (Liman-İş) Sendikası Merkez Yönetim Kurulu, bir süre önce kullanım izninin sona ermesi nedeniyle, Çanakkale Liman Başkanlığı tarafından kapatılan Çardak iskelesiyle ilgili basın açıklaması yaparak, bu kararın sadece 100 işçiyi değil, 100 aileyi işsiz ve umutsuz bıraktığını bildirdi.
 
Gelibolu ilçesindeki iskelede Liman-İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu adına İstanbul Şube Başkanı Mustafa Tayfur tarafından ‘Çardak iskelesi kapatılamaz’ başlığı altında yapılan açıklamada;  Liman-İş Sendikasının 2020 yılından beri örgütlü olduğu Çardak iskelesinde yaşanan haksız kapatma sürecinde, bir kararla işlerinden olan üyelerinin yanında olduğunu belirterek şu ifadelere yer verildi;  “Çanakkale'de deniz ulaşımının önemli noktalarından biri olan Çardak iskelesinin kullanım izin süreci ile ilgili gerekli tüm kontroller yapılmış ve kullanım izni ile ilgili başvuruda bulunulmuştur. Çardak İskelesi, Liman Başkanlığı tarafından yapılan kontrol ve denetimlerden başarılı bir şekilde geçmiştir. Bu denetimlerden başarı ile geçilmesine ve güvenlik adına sorun oluşturacak olumsuz bir durum bulunmamasına rağmen, kullanım izni için onay verilmemiş ve ardından Liman Başkanlığı tarafından kullanıma kapatılmıştır. Bölgenin ulaşımında önemli bir rol oynayan Çardak İskelesinin kapatılması bölge halkı içinde olumsuz bir karar olmuştur. Bölgede yaşayanların iskelenin açılması ile ilgili taleplerinin olduğu bilgisi de sendikamızca bilinmektedir. Çardak İskelesi aynı zamanda bölge halkı için büyük bir istihdam kaynağıdır. Kapatılan iskelede 100’e yakın işçi çalışmaktadır. Bu iskelede çalışan 100 işçi bir kararla işsiz bırakılmıştır. Biliyoruz ki yoksulluğun derinleştiği ve gıda fiyatlarının her geçen gün antiği bugünlerde bu karar işçiler ve aileleri için bir yıkım olmuştur. Bu karar ile çalışanların işsiz bırakılması, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Çalışma Bakanımızın ‘Hiçbir çalışanımızın ve emeklimizin hayat pahalılığı altında ezilmesine müsaade etmeyeceğiz’  açıklamasıyla örtüşmemektedir. Çalışma hayatı tarihinde ilk kez, yıl içinde asgari ücrete gelecek 2’nci zammın konuşulduğumu günlerde, çalışanların bu kararla işsiz bırakılması hepimizi derinden üzmüştür. Kurban Bayramına sayılı günler kala bu karar sadece 100 işçiyi değil, 100 aileyi işsiz ve umutsuz bırakmıştır. Liman-İş Sendikası olarak 1963’ten bu yana tüm işçilerin hak ettiği ücretleri alabilmesi ve insan onuruna yaraşır bir yaşam sürebilmesi için mücadelemizi sürdürmekteyiz. ‘Emek en yüce değerdir' sözü hiçbir zaman bir söylemden ibaret olmamalıdır. Bu kararla emek verdikleri işlerinden olan, işsiz bırakılan işçilerin işlerine geri dönebilmeleri için bu karara sessiz kalmayacağımızı ve mücadelemizi sürdüreceğimizi tüm basına ve kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.”
 
Haber: Mustafa Suiçmez


Etiketler; #çardak iskelesi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.