Üreticiye ve tüketiciye kurbanlık uyarısı!

Çanakkale İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi açıklamalarda bulundu.

508
Üreticiye ve tüketiciye kurbanlık uyarısı!

Çanakkale İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi yaptığı açıklamada; Çanakkale için güncel üretim giderleri dikkate alındığında kombine verimli koyunculuk işletmeleri için canlı baskül 1 kg kurbanlık üretim maliyeti ortalama 53,00 TL, et tipi işletmeler için ise 59,50 TL olduğunu bildirdi.

Birlik, kurbanlık satışı yapacak üreticilerin söz konusu üretim maliyetlerini dikkate alarak kurbanlıklarının satış fiyatlarını belirlemelerinin önem arz ettiğini, vatandaşların ise kurbanlarını küçükbaş hayvandan yana kullanmalarını ve doğrudan üreticilerden almalarını önerdi.

Çanakkale İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği’nden yapılan açıklamada, “Kurban Bayramı yaklaşırken gündemde bazı kurum ve kuruluşlarca açıklanan kurbanlık fiyatları büyük tartışmalara neden olmaktadır. Kurbanlık hayvan yetiştirmek maliyetli ve meşakkatli bir iştir. Üretilen her bir kurbanlık o yıl doğan kuzu ve oğlaklar içerisinden özellikle seçilerek amacı doğrultusunda özenle yetiştirilir. Maliyetleri ise bölgelere ve işletmelere göre değişmektedir. Satışa çıkan kurbanlıkların fiyatları onu yetiştiren üretici tarafından maliyetler dikkate alınarak belirlenir. Kurbanlık hayvanlar doğrudan üreticiden ya da kurban pazarlarından kurban sahibi tarafından görülerek alınmalıdır. Doğru olan kurbanı alıp vecibelere uygun olarak kesmek ve etinin kurban sahibi tarafından pay edilerek ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasıdır. Çanakkale için güncel üretim giderleri dikkate alındığında kombine verimli koyunculuk işletmeleri için canlı baskül 1 kg kurbanlık üretim maliyeti ortalama 53,00 TL, et tipi işletmeler için ise 59,50 TL'dir. Kurbanlık satışı yapacak üreticilerimizin söz konusu üretim maliyetlerini dikkate alarak kurbanlıklarının satış fiyatlarını belirlemeleri (maliyetlerin üzerine kar payını ekleyerek) önem arz etmektedir. Kurban kesecek vatandaşlarımızın kurbanlarını küçükbaş hayvandan yana kullanmalarını ve doğrudan üreticilerimizden almalarını öneririz. Doğrudan üreticiden satın alınan her bir kurbanlığın zor günler geçiren sektörümüz için bir nebze de olsa can suyu olacağı unutulmamalıdır” ifadelerine yer verildi.

Sevi Gözay UĞURLU
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.