'Artık Dayanamıyoruz ve ÖTV’siz akaryakıt istiyoruz' (VİDEO)

Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir; “Son zamanlarda akaryakıt fiyatlarına hiç durmadan her gece zam geliyor.  Biz bu işin içinden çıkamaz olduk.  Akaryakıt fiyatlarına erişemez olduk.' dedi.

678
'Artık Dayanamıyoruz ve ÖTV’siz akaryakıt istiyoruz' (VİDEO)
VİDEO HABER

Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir; “Son zamanlarda akaryakıt fiyatlarına hiç durmadan her gece zam geliyor.  Biz bu işin içinden çıkamaz olduk.  Akaryakıt fiyatlarına erişemez olduk.  Akaryakıt zamlara dayanamayan Çanakkale’den Cumhurbaşkanına seslendi. Artık Dayanamıyoruz ve ÖTV’siz akaryakıt istiyoruz” diye seslendi.
 
Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir; “Son zamanlarda akaryakıt fiyatlarına hiç durmadan her gece zam geliyor.  Biz bu işin içinden çıkamaz olduk.  Akaryakıt fiyatlarına erişemez olduk.  Milli Eğitimin taşımalı eğitimi vardı, sezon başında 2021-2022 yılı eğitim öğretim ihalesi vardı, oradan ihale aldık.  Arkadaşlarımız ihaleyi  alırken akaryakıt ücreti 6,90’dı  7 lira diyelim. Bugün 20 küsur lira olmuş ama biz hala aynı fiyata öğrenci çekiyoruz.  Aldığımız para bırakın aylık günlük akaryakıt  paramıza yetmiyor.  Bu konu ile ilgili geçen hafta 4 Milletvekilimize yazı yazdım.  Milli Eğitim Altyapı Hizmet Genel Müdürlüğüne, Genel Merkezimizeü Federasyonumuza yazı yadım  4 aylık bir hesaplama yapmışlar, akaryakıt ek zammı verecekler diye  Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayında kestiğimiz faturanın %9’u, yani 10 bin TL Fatura kesmişsek  900 TL vermişler. 900 TL bizim bir depo akaryakıtımızı doldurmuyor. Yani bizimle dalga geçer gibi. Bu ayların yeniden hesaplanması için de yazı yazdık.  Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarının hiçbir hesaplaması yapılmadığı gibi ‘Şu kadar ücret vereceğiz’ diye yazılı bir açıklama da yok” dedi.
 
‘’Pazartesi günü Halk Otobüslerine günlük bedava binişler 6-7 bine ulaşıyor’’
 
Özel Halk Otobüslerindeki soruna da değinen ve akaryakıt fiyatlarının yanı sıra ücretsiz binişlerin de her geçen gün arttığını buna rağmen verilen desteklemelerin aynı olduğunu belirten ve verilen desteklerin kişi başı olması gerektiğini söyleyen Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir “Biz gerçekten çok mağduruz. Arkadaşlarımızın çoğu ‘kontak kapatalım’ diyor.  Kimisi ‘Öğrencileri çekmeyelim’ diyor.  Ama bu öğrenciler de bizim öğrencilerimiz.  Okulların bitmesine iki ay kaldı. Bakalım bu iki ay da dayanabilecek miyiz. Yine 2018’de Halk otobüslerine verilen bir destek vardı 65 yaş üstü vatandaşlara ve özürlü vatandaşların bedava binişleri ile ilgili.  20218’de mazot ortalama 5,5 TL’ydi bugün 20 TL ve hala daha 800 TL Destek oluyor.  Bu konuda da tüm girişimlerimize rağmen bir iyileştirme yok. Cuma Günü ve Pazartesi günü Halk Otobüslerine günlük  bedava binişler 6-7 bine ulaşıyor.  Diğer günlerde de 5 binin altına düşmüyor ve bize hala 800 TL destekleme veriliyor.  Bunların kişi başı destekleme olması gerektiğini düşünüyoruz. Tüm müracaatlarımız bunlarla ilgili” dedi.
 
ÖTV’siz Akaryakıt İstiyoruz
Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir, artık işin içinden çıkamadıklarını belirterek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ÖTV’siz  akaryakıt için çağrıda bulundu. Demir “Biz artık dayanamaz olduk.  Bir Kamyoncu esnafı yükünü sarmaya gidip gelene kadar zam geliyor.  Bizim şehrimiz öğrenci şehri, kamyoncu arkadaşlarımız ‘öğrencilerin iki tane çekyatını taşımak için fiyat vermeye utanıyoruz’ diyor.  Fiyat veriyor öğrenci ‘Ben para veremem’ diyor.  Biz çok mağduruz ve Cumhurbaşkanımıza buradan sesleniyoruz.  Biz ÖTV’siz akaryakıt İstiyoruz.  Artık bu işin içinden çıkamaz olduk.  Devletimiz çalışan ticari araçlara ÖTV’siz Akaryakıt vermesini istiyoruz” dedi.
Direksiyona Stressiz Oturamıyoruz
Yaşanan zamlar nedeni ile şoförlerin her gün stres yaşadığını belirten Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir  “Şoför Esnafı stressiz araca binmesi lazım. Bu durumda nasıl stressiz binecek.  Bizim kaza yapmamamız için, bir yere zarar vermememiz için, sırtımızda taşıdığımız yolcular için direksiyona stressiz binmemiz lazım ama  her gün stres daha da çok çoğalıyor.   Bu konuda devletimizden acil yardım istiyoruz” dedi.
 
‘’%300 civarlarında  lastiğe, yedek parçaya zam geldi.’’
Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Hasan Ateş  de yaptığı açıklamasında  akaryakıt artışlarına ve ücretsiz yolcu taşıma ücretlerine değinerek “Bu Mazot zamları gerçekten tahmin edilmeyecek kadar  yükseldi. Bunun yanında %300 civarlarında  lastiğe, yedek parçaya zam geldi.  Fakat hükümetin özellikle 65 yaş üstüne  2018’den beri 4 yıldır hiçbir arttırma yapmadan devam ediyor.  Araç başına aylık 800TL veriliyor . Ancak bu araçlar bir günde 800 TL’lik yolcu taşıyor.  Yani bu vatandaşları bir 29 gün cebimizden taşıyoruz.   Bu esnaf buna dayanamaz.  O kadar yazışmalarımız, girişmelerimiz oldu ‘bugün, yarın’ deniliyor ama hiçbir şey olmuyor.  Artık Dayanacak Gücümüz Kalmadı. Belediye kilometre bazında destek vermeye çalışıyor fakat  iki kere mazot zammı geldiğinde maalesef o da tükeniyor.  Hükümetin bu işe bir çare bulması lazım yoksa  halkı taşıyacak durumumuz kalmayacak” dedi.
 
‘’Fiyatları arttırmak da çözüm olmuyor artık.’’
Öztur Personel ve Öğrenci Servisi İşletmecisi Selami Candan ise yaptığı açıklamada fiyat arttırmaların çözüm olmadığını belirterek “Okullarımız açıldığında mazot başkanımızın dediği gibi 7 TL idi. Şu anda 20 TL. Bizim giderimiz sadece mazot değil. Asgari ücrete gelen fark var. Lastik ve yedek parçaya gelen fark var. Çok korkunç rakamlar.  Buradaki arkadaşlarımızın çoğu sanayiye borcunu ödeyemiyordur. İnanın, artık sanayiye gidemiyoruz. Çok zor durumdayız. Fiyatları arttıralım. Fiyatları arttırmak da çözüm olmuyor artık.  Çünkü insanlar servis kullanmaz ve oranımız düşüyor.  Biz işin içinden çıkamıyoruz. Buna derhal çözüm bulunması ve bu sektörün desteklemesi lazımdır. Nasıl yatlara, katlara mazot veriliyorsa bize de verilmesi lazım. Bunun çok zor olduğunu düşünmüyorum” dedi.
 
 
Halk Otobüsleri Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Rezai Kayhan ise “Bizim 2008 yılı yılbaşından önce aldığımız lastikler 5 bin 700 TL en ucuzdu.  20 TL’ye aldığımız yağlar şu anda 60 TL artı KDV yani %300 arttı burda. 150 TL’ye aldığımız bir balata 500 TL olmuş.  Başkanımız biraz mütevazı davranıyor ama günlük 30 bil TL bedava biniş var.  Bu da Ayda 900 Bin TL bedava biniş yapar.  Her yere gittik kanallara çıktık   Sorun halledilecek deniyor ama daha çözüm göremedik.  Yaşlılarımızı sevip sayarken nefret edecek konuma geldik.  Allah hepimizin yardımcısı olsun. Bugün Antalya ve Isparta kontak kapattılar. Bizim kapatmamız da yakındır” dedi.
 
İbrahim Akın KAZANCI
 


Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.