‘’Bizler kimseden bir lütuf ve ya bir hibe talep etmiyoruz ,etmedik.’’

Cumhuriyet Halk Partisi, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile birlikte alanlara indi. EYT’lilierin sorun ve taleplerini dile getirmek için CHP örgütleri 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi. Çanakkale’de Cumhuriyet meydanında yapılan açıklamada CHP ve Eyt mağdurları, Emeklilik Haklar

600
‘’Bizler kimseden bir lütuf ve ya bir hibe talep etmiyoruz ,etmedik.’’

Cumhuriyet Halk Partisi, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile birlikte alanlara indi. EYT’lilierin sorun ve taleplerini dile getirmek için CHP örgütleri 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi. Çanakkale’de Cumhuriyet meydanında yapılan açıklamada CHP ve Eyt mağdurları, Emeklilik Haklarını tekrar yinelediler.
 
Emeklikte yaşa takılanlar'ın sorunlarını ve taleplerini dile getirmek için CHP örgütleri 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yaptı. Çanakkale’de de Cumhuriyet Meydanında yapılan açıklamada, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Çanakkale Başkanı Murat Çağlayan’ın da katıldığı basın açıklamasında Emeklilik Haklarını tekrar yinelediler.
               
Mücadeleleri hakkında bilgi vererek, Basın açıklamasında ilk sözü alan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği (EYT) Çanakkale Şube Başkanı Murat Çağlayan; ‘’Kurumsal bir şekilde İlk olarak İstanbul'da; 2015 yılında; Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin kurulması ile başlayan haklı mücadelemiz, kısa süre içinde ülke genelinde teşkilatlanmış farklı illerde de aynı isimle sosyal yardımlaşma ve dayanışma dernekleri kurulması ile devam etmiştir. Başkanı olduğum   Çanakkale Emeklilikte Yaşa Takılanlar  Derneği de bu teşkilatlanma sırasında 2019 yılında kurulmuştur. 2020 yılına gelindiğinde mücadelemiz federasyonlaşma sürecini tamamlayarak; tek bir çatı altında EYT Federasyonuna dönüşmüştür. Federasyon Başkanımız Gönül Boran Özüpak' ın önderliğinde, yasaların bizlere sağladığı demokratik haklarımızı kullanarak, kırmadan dökmeden, örnek teşkil eden ve tarihe geçecek olan hak arama mücadelemizi  sürdürüyoruz. Her platformda EYT mağduriyetini anlatmaya devam ediyoruz. Altını çizmek isterim ki Bizler kimseden bir lütuf ve ya bir hibe talep etmiyoruz ,etmedik.  Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak  8.EYLÜL 1999 tarihinde  çıkarılan 4447 sayılı yasanın geriye Alehte işletilmesinin iptalini,ilk işe giriş tarihimizdeki iş akdinin yerine getirilmesini ve aylık bağlama oranlarının düzeltilerek insan onuruna yaraşan emekli maaşlarının olmasını talep ediyoruz. Şimdi sormak isterim; 2008 yılında çıkarılan 5510 sayılı yasanın içindeki Çalıştıkça fazla prim ödedikçe düşen emekli maaşı sistemini ,asgari ücret altında bağlanan emekli maaşlarını, daha doğrusu emekli harçlıklarını, %28 e kadar düşürülen  aylık bağlama oranlarını çocuklarımıza ve gelecek kuşaklarımıza miras mı bırakacağız? Sormak isterim Bizler emekli adaylarıyız. Asgari ücret altında ve 2500tl ye tamamlanacak olan en düşük emekli maaşlarıyla çocuk mu okutabileceğiz ev mi geçindirebileceğiz?’’ dedi.
 
 
 
Siyaset yapmıyoruz diyen Murat Çağlayan;  ‘’Altını çizerek ifade etmek isteriz ki bizler siyaset yapmıyoruz ama siyaset bizim için mücadele ettiğimiz bir zemindir. İşimiz siyasilerledir. Kurumsal mücadelemizle toplumsal bir  sorun olduğu kabul edilen EYT sorununun çözüm merci siyaset zeminindedir. Bu sebeple bizi anlayan, bizi dinleyen, bize çözümleriyle gelenlerle; kısaca yanımızda olanın yanındayız, söylemlerimizle buradayız.’’ diye konuştu.
 
 
 
Bizimkisi bir hak hikayesi diyen Çağlayan; ‘’Çanakkale Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği olarak; EYT meselesinin bir kez daha farklı bir platformda dile gelmesi konusunda; bu etkinliği düzenleyerek bizleri davet edip desteklerini esirgemeyen her zaman yanımızda olan CHP Genel merkez ve Çanakkale  İl teşkilatı yönetimine teşekkürlerimizi sunarken; bundan sonra da bu şekilde davet edildiğimiz, organize edilecek benzer etkinliklerde mağduriyetimizi haykırmak ve duyurmak  adına bulunacağımızı, yanımızda olanın yanında olacağımızı ifade etmek istiyorum. Artık somut adımlar atılarak bu sorunun ivedikle sosyal devlet anlayışıyla çözülmesini, yine yeniden tekrarlıyor ve talep ediyoruz. Her zaman dediğimiz gibi, bizimkisi bir hak hikayesi, Edirne’den karsa, eğer adalet varsa, çıksın artık bu yasa diyerek sözlerimi sonlandırıyor,  hepinize Sevgi ve saygılarımı sunuyor, sağlıklı günler diliyorum’’ diyerek sözlerine son verdi. 
 
 
‘’Yaş engeliyle birlikte bir de AKP-MHP engeline takılıyorlar’’
 
EYT Derneği Çanakkale Başkanı Murat Çağlayanın ardından basın açıklamasına devam eden CHP İl Başkanlığı adına açıklama yapan CHP Çanakkale İl Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Çay ise; ‘’Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 22 yıldır anayasal emeklilik haklarının verilmesi için mücadele ediyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar lütuf değil kazanılmış haklarını istiyor.1999 yılında yapılan değişiklikler ve 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısı kademe kademe arttırıldı. Bunun sonucunda ülke tarihinin en büyük hak gasplarından biri ortaya çıktı.İlk sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesi olup, emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısını dolduran çalışanların emeklilik hakları ellerinden alındı ve yıllar sonraya ötelendi. 1998 yılında işe başlayan bir çalışan 2023 yılında emekli olma hakkına sahipken emeklilik hakkı 15 yıl sonraya, yani 2038 yılına ertelendi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar, yaş engeliyle birlikte bir de AKP-MHP engeline takılıyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu mağduriyete son vermek için attığımız her adımda, karşımızda AKP-MHP ittifakını gördük. TBMM’de, Emeklilikte Yaşa Takılanların kazanılmış haklarına kavuşabilmeleri için verdiğimiz tüm kanun teklifleri AKP-MHP oylarıyla reddedildi.’’ Dedi.
 
 
“Daha gençsin, emekli olamazsın’’
Emeklilikte iktidarın EYT’lilere yaş üzerinden eleştirilerini sıralayan Çay; ‘’İktidar EYT mağdurlarına “Daha gençsin, emekli olamazsın” diyor. Öte yandan işverenler ise “Sen yaşlısın, sana iş veremem” diyor. İktidarın kurduğu düzen beş milyona yakın vatandaşımıza adeta “Sen yoksun” diyor.Öte yandan, emeklilik hakkı elinden alındığı için halen çalışmak zorunda olan vatandaşlarımız iş cinayetlerinde can vermeye devam ediyor. 2013 yılından bugüne emeklilik yaşı gelmiş olduğu halde emekli olamayıp çalışan 2 binden fazla işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bir başka deyişle EYT’liler sadece açlıkla değil; iş kazaları ve iş cinayetleri ile de sınanıyor.Bu ağır tabloya karşın AKP Genel Başkanı Erdoğan EYT’lileri “Ülke ekonomisini çökertmeye dönük nasıl bir adım olduğunu herkes kabul edecek ve bunun karşısında durmaya başlayacaklar” diyerek hedef göstermeyi tercih ediyor.Erdoğan emeklilik hakkını isteyen vatandaşlarımızı ülke ekonomisini çökertecek bir yük olarak gördüğünü söylüyor! 20 yılda faiz lobilerine her ay 2 milyar 271 milyon 284 bin dolar faiz ödeyen iktidar, söz konusu kazanılmış emeklilik hakkını isteyen vatandaşlar olunca ülke ekonomisinin çökeceğini söylüyor. İktidar bir gecede dolar milyarderi yaptığı yandaşlarına hazine garantili faiz vaat ederken vatandaşların emekliliğini bir hak olarak dahi görmüyor.’’ şeklinde konuştu.
 
 
 
‘’EYT’liler bu büyük hak gaspına CHP iktidarında son verileceğini biliyor’’
 
EYT’lilerin hak kayıplarının kaldırılmasını istediğinin altını çizen Çay; ‘’EYT’liler artık iktidarın yalanlarını dinlemek istemiyor. EYT’liler ekonomiye zarar verecek kişiler olarak hedef gösterilmeyi değil, gasp edilen emeklilik hakkını istiyor. EYT’liler onlarca yıllık hizmetin ardından iş cinayetlerinde can vermek istemiyor. EYT’LİLER bu ülkenin eşit vatandaşları olarak kamusal sağlık hizmetinden yararlanmak istiyor.Kısacası EYT’liler yıllardır yaşadıkları hak kayıplarını ve mağduriyetleri giderecek yasanın çıkmasını istiyor!Talepleri iktidar tarafından yok sayılan ve toplumda hedef gösterilen EYT’liler bu büyük hak gaspına CHP iktidarında son verileceğini biliyor.Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye’nin dört bir yanından, emeklilerimiz ve emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız için yapacağımız düzenlemeleri burada bir kez daha dile getiriyoruz’’ diye konuştu
 
CHP iktidarında Yapılacak Düzenlemeler ile sorunların çözüleceğini ifade eden Çay; ‘’EYT’lilerin geçmişe dönük emeklilik haklarını teslim edecek, yıllardır süren bu hak gaspına son vereceğiz En düşük emekli aylığını asgari ücrete eşitleyeceğiz. Emekli aylıklarında iyileştirmeler yapacak, aylık bağlama oranlarını eski düzeye çekecek, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümünü dikkate alacağız. Emeklilerimizin yıllardır beklediği ‘’İntibak Yasası’’nı derhal çıkartacak ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizliklere son vereceğiz.Rantçıya, faizciye çalışan iktidar EYT sorununu çözmüyor, biz çözeceğiz! Sözümüz söz! Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, Anayasamızın temel bir ilkesi olan sosyal devleti tüm toplum için hayata geçireceğiz. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve tüm emeklilerimizin yıllarca hizmet ettikleri ülkelerinde hiçbir hakları gasp edilmeden, refah ve huzur içinde yaşayacağı bir ülkeyi hep birlikte kuracağız.Bir avuç yandaşına devletin Hazinesini teslim edip EYT’lilere ve halkıa sırtını dönen Saray hükümeti ile Türkiye’nin kaybedecek bir günü daha kalmamıştır! Başta EYT olmak üzere tüm sosyal sorunların çözümü için hemen seçim, derhal seçim istiyoruz’’ diye tamamladı.
 
İbrahim Akın KAZANCI
 
 
 
 


Etiketler; #EYT
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.