CHP, İşçi Dayanışma ve Mücadele Platformu’nu kurdu

2022 asgari ücretinin net olarak 4.253,40’a yükselmesinin ardından ekonomik olarak buhrandan geçen bazı firmalar işçi maliyetini karşılamakta zorlanmaya başladı.

642
CHP, İşçi Dayanışma ve Mücadele Platformu’nu kurdu

CHP Çanakkale İl Başkanlığı, işten çıkarılma tehlikesi ile karşı karşıya olan emekçilerin, zorlaşan yaşam koşullarını altında ezilmemesi için İşçi Dayanışma ve Mücadele Platformu kurduğunu açıkladı. CHP İl Başkanlığı oluşturulan platform kapsamında, hak gaspına uğrayan çalışanların bir araya gelerek emekleri için mücadele edeceği belirtildi.
 
Yapılan açıklamada, “Ülkemizde emekçilerin yıkıcı bir yoksullaşma yaşadığı, her alanda sıkışan ve çıkmazı büyüyen rejimin ise emekçilerin tepkisini bastırıp onları sindirmeye çalıştığı bir dönemde asgari ücrete gelen zammı duyan işçiler sevinemedi. Geçtiğimiz yıla göre daha da fakirleşen emekçilerimiz, birde bu alın terinin içinde boğulmuşluklarının, yorgunluklarının arasında işverenler tarafından işten atılıp atılmayacaklarının endişesini yaşamaya başladılar. Bugün enflasyon oranını düşünecek olursak asgari ücrete gelen zammın bir kıymeti de yok. Damga ve gelir vergisindeki 450 liralık kesinti de işçilere değil işverenlerin işine yaramaktadır. Enflasyon ve gelen zamların karşısında verilen bu asgari tutar bir seçim yatırımıdır.  İlk başta açıklanan asgari ücrete getirilen zam oranı iyi gibi görünse de bu durum aslında çok kısa sürecektir. TL’deki değer kaybı ve alım gücünün her gün düşmesi görmezden gelinirken işverenler tarafından asgari ücrete getirilen zam görünür hale geldi. Aldıkları teşvikleri ceplerine indiren patronlar şimdi de işçileri hedef alarak bazı iş yerlerinde işten çıkarmalar, bazı iş yerlerinde ise asgari tutar altında çalışmayan işçinin iş akdinin sonlandırılacağı tehditlerine başladı” ifadeleri kullanıldı.
 
Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun ‘şimdi asgari ücretlinin işlerini güvence altına alma zamanı’ sözünden yola çıkan İl Başkanlığı, “Yaşanmakta olan ağır ekonomik krizin faturasının tam anlamıyla emekçilerin sırtına yıkılmasıyla gelecekleri iyice belirsiz hale gelen emekçilerin asgari ücrete gelen zamla hayatları daha da kâbusa döndü. Ağır yaşam koşullarının altında ezilen işçilerimiz şimdilerde işten atılma korkusuyla kaygı ve öfke nöbetlerine girmektedir. CHP Çanakkale İl Başkanlığı olarak İşçilerimize, emekçilerimize sesleniyoruz. Uğrayacakları haksızlıkların karşısında, tehditlerin karşısında, işten çıkarılmalarına karşı yalnız olmadıklarını bilsinler. Tüm hak gasplarına karşı emekçilerimizi kucaklıyoruz ve bize ulaşmalarını istiyoruz. Yanlarında olduklarımızı ve güçlü olduklarını hak gaspına uğrayan tüm emekçilerimizin bilmesini istiyoruz. Patronlar bu süreci fırsat bilmelerine, kayıt dışı çalıştırma, ücretlerin bir bölümünü geri almalarına, uzun çalışma saatleri gibi uygulamaları işçilere dayatmalarına müsaade etmeyeceğiz. Bizler bu duruma sessiz kalmayacağız. Sesimizin tüm işçiler tarafından duyulmalı ve emekçilerimiz bu çağrımız karşılığında güçlenmelidirler. Dayanışma ve Mücadele platformumuz her üretim alanına yayılmalı, her iş yerine uğramalı, duyurulmalı ve birlikte hareket etmeliyiz. Bizim gücümüz birbirimiz ile kol kola girmek, barikat oluşturabilmek ve örgütlü olmaktır. Hak gaspına uğrayan tüm emekçilerimiz yalnız olmadıklarını, güçlü olduklarını bilsinler” dedi.
 
Sevi Gözay UĞURLU
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.