‘’Ortak aday ile çıkılmasının daha uygun olacağını düşünüyorum’’

Çanakkale'ye bir takım siyasi temaslarda bulunmak üzere gelen DEVA Partisi İstanbul Milletvekili, Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Deva Partisinin Çanakkale İl Başkanlığında basın açıklaması yaptı.

686
‘’Ortak aday ile çıkılmasının daha uygun olacağını düşünüyorum’’

Dikkat çeken Cumhurbaşkanlığı adayı açıklamalarına imza atan  Yeneroğlu; ‘’ DEVA partisi olarak bir seçimlerde ortak bir cumhurbaşkanı adayı ile çıkmak gerekiyor. Bu adayın da seçimi açık ara kazanması gerekiyor. Çünkü 2. Tura gidildiği takdirde, çok karışık olaylarla Türkiye karşı karşıya kalabilir’’ dedi. 
 
Çanakkale’ye gelerek siyasi temaslarda bulunan, DEVA Partisi İstanbul Milletvekili, Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Çanakkale İl Başkanlığında gerçekleştirdiği basın açıklamasında siyasetin gündeminde yer alan birçok başlıkta soruları yanıtladı. Yeneroğlu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde; ‘’Ortak aday ile çıkılmasının daha uygun olacağını düşünüyorum’’ diyerek ortak adaylığa ilişkin sözlerinin devamında, ‘’Bir cumhurbaşkanı adayı ile çıkmak gerekiyor. Bu adayın da seçimi açık ara kazanması gerekiyor. Çünkü 2.Tura gidildiği takdirde, çok karışık olaylarla Türkiye karşı karşıya kalabilir. Seçim güvenliğinden bahsedilmesi zor olabilir. Ortak Cumhurbaşkanı adayının da bu güçlendirilmiş Parlamenter sistemdeki çalışmaya uygun, felsefeye uygun bir profil ile ortak aday olarak çıkılması gerektiğinin daha uygun olacağını düşünüyorum’’ dedi. 
 
 ‘’TÜRKİYE'DE ÖTEKİSİ OLMAYAN TEK PARTİ’’
Gazetecilerin sorularına geçmeden kısa bir değerlendirme yapan Yeneroğlu; ‘’Malumunuz ülkemiz çok kötü bir tablo ile karşı karşıya, her geçen gün vatandaşımız hayat pahalılığını yoksulluğu gün geçtikçe artan bir şekilde hissediyor. Biz deva partisini bu sebepten dolayı özellikle kurduk. Türkiye’nin temel sorunlarını güçlü demokrasi, başta olmak üzere sorunlarını çözmeden Türkiye’nin herhangi bir sorununu ekonomik sorunu veya başka sorunlarını çözmek mümkün değil, bu da bütüncül bir program ile ancak olabilir. Bu bütüncül programın gereği olarak, Türkiye'de ötekisi olmayan tek parti, oturduk çalıştık, bu anlamda özgürlükçü demokratik felsefe üzerine bina eden bir anlayış üzerine Deva Partisini inşa eden bir program oluştu. Bu programdan yola çıktık bu programı milletimize takdim etmeye çalışıyoruz. Parti programımızın ötesinde, bir taraftan teşkilatlanma çalışmalarını hızlandırırken, ki bu hafta itibari ile 100 bin üyeyi aşmışız. Türkiye'nin bütün illerinde teşkilatlandık. Belde ve mahallerde teşkilatlanma çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunu niye yapıyoruz, Türkiye'de 90 siyasi parti var. 91. Parti olmak için bunu yapmadık.’’ dedi. 
 
‘’TÜRKİYE'YE DIŞARIDAN YATIRIM GELMESİ ZORUNLU’’
Ekonomik anlamda Türkiye’nin rahatlaması için dünyaya açılması gerektiğini söyleyen Yeneroğlu; ‘’Asgari ücreti arttırmak ile, çözülebilir bir sorun değil, çünkü asgari ücretteki artış ile enflasyon durmadı daha da alevleniyor. Hiçbir sorunun çözülmesi bu anlamda mümkün değil, Çözülmesi gereken köklü sorunlar var, bu sorunların üzerine gitmek lazım. Bununda dönüp dolaşacağı yol, Türkiye gibi bir ülkede, demokrasiye ve hukuk devletine geri dönmek, hesap verilebilir bir yönetim olmadığı sürece, denge denetleme olmadığı sürece, Türkiye'ye dışarıdan yatırım gelmez, Türkiye'ye dışarıdan yatırım gelmesi zorunlu. Çünkü Türkiye'nin Kronik döviz ihtiyacı var. Bu döviz ihtiyacının doğrudan bir yatırım ile giderilmesi mümkün, bunun olması içinde Türkiye’nin tekrar dünyaya açılıp, dünyadan ciddi manada yatırım toplayan, yatırım çekebilen kendi güçlü genç insan kaynakları ile ortam sunabilen bir noktaya taşınması gerek. ‘’şeklinde konuştu.  
 
‘’CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI İLE İLGİLİ ŞU ANDA, TABLO BELLİ’’
Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş çalışmasını birlikte yürüttükleri 6 siyasi partinin olası ittifakta yer alması ve ortak Cumhurbaşkanı adayı çıkarılması hakkında konuşan Yeneroğlu; ‘’Biz ülkede Anayasal devlet iddiasından çok uzağız. Yani bugün bırakın hukuk devletini kanun devleti, olmanın da çok uzağındayız. Ülkede bazen içişleri Bakanının saçmalıkları ile uyanıyoruz. İşte ayağına sıkın hesabını bana sorun, yıkın binasının bir gün sonra mahkeme kararı gelsin, normalde bir hukuk devletinde, en marjinal partilerin temsilcilerinin bile söylemeyeceği, cümleleri Anayasayı öncelikli olarak sokakta korumak ile görevli olan bir içişleri bakanının olduğu bir ülkedeyiz. Dolayısı ile hiç olmadığı kadar hukuk devletinde uzak Türkiye, Masum insanları talimat ile cezaevinde tutuyor. Ülkede seçim güvenliğinden söz etmek mümkün olmaz. Bunu zaten İstanbul seçimlerinde gördük, ben o zaman Ak partide olmama rağmen tutumumu da net olarak ortaya koymuştum. Herkesin ülkede huzura kavuşabilmesi için Ak partililer dahil, herkesin asgari müşterekte hukuk devletidir. Hukuk devleti herkesin teminatıdır. Bunu savunmak tüm toplumun huzuru ve refahı için önceliklidir İktidar hukuk devletinden o kadar uzaklaştı ki, hukuk devletinden uzaklaşılmaktaki bu hal ülkeyi felakete sürüklemektedir. O sebepten dolayı da Asgari müştereklerde, bütün demokratik partilerin bir araya gelmesi ve iktidarı sonlandırması gerekiyor. Bu Türkiye için herkesin öncelikli vazifesi olarak değerlendiriyoruz biz, bu tabi ki Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili şu anda, tablo belli, Bunun karşısında, DEVA partisi olarak bir cumhurbaşkanı adayı ile çıkmak gerekiyor. Bu adayın da seçimi açık ara kazanması gerekiyor. Çünkü 2 Tura gidildiği takdirde, çok karışık olaylarla Türkiye karşı karşıya kalabilir. Seçim güvenliğinden bahsedilmesi zor olabilir. Ortak Cumhurbaşkanı adayının da bu güçlendirilmiş Parlamenter sistemdeki çalışmaya uygun felsefeye uygun bir profil ile ortak aday olarak çıkılması gerektiğinin daha uygun olacağını düşünüyorum. Bu noktada da elbette diğer siyasi partilerle görüşüyoruz. ‘’ diye ekledi. 
 
‘’SANDIK MİLLETİN ÖNÜNE GELDİĞİNDE, AÇIK ARA TUTUMUNU ORTAYA KOYACAĞINI KANAATİNDEYİM’’
Bir sonraki seçimde, Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan olur ve seçimi kaybetmesi halinde, Muhalefet geçen İktidarın kendisinin parlamenter sisteme geçmek isteyeceğini söyleyen Yeneroğlu; ‘’Cumhurbaşkanı adayı eğer Tayyip Erdoğan olacaksa, Cumhurbaşkanlığını kaybettikten sonra meclis grubunda, şimdiye kadar başkanlık sistemi diyenlerin biran evvel parlamenter sisteme geçelim diyeceğini, düşünüyorum. Ama düşünseler de düşünmeseler de, önemli değil, iktidara karşı ilk fırsatta sandık milletin önüne geldiğinde, açık ara tutumunu ortaya koyacağını kanaatindeyim. Gerçekten biz tabloyu çok net görüyoruz. Daha da Tayyip Erdoğan düzeltir diyen insanların olduğunu da görüyoruz. Ama onlarda birkaç ay fikrini değiştirecek, Tek adam anlayışı ile koskocaman 85 milyonluk bir ülke yönetilemez. Ortak akıl mekanizmaları lazım. İstişare kültürü lazım, denge denetleme lazım. Bu iktidar gidecek bu çok net’’ dedi. 
 
İbrahim Akın KAZANCI
 


Etiketler; #deva partisi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.