Reklam

'600 günümüzü genel merkezle istişare ederek planladık'

Boğaz Medya’nın canlı yayın programına katılan AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas, siyaset ve gündem konularında soruları cevapladı. Makas, 20 ay kalan seçimler için yapmaya başladıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

651
'600 günümüzü genel merkezle istişare ederek planladık'

Boğaz Medya’nın canlı yayın programına katılan AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas, siyaset ve gündem konularında soruları cevapladı. Makas, 20 ay kalan seçimler için yapmaya başladıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.
 
AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas, katıldığı canlı yayın programında öncelikle şu andaki temposundan bahsetti. Makas, “Biz programlarımızı aylık yapıyoruz, bundan evvel yıllık program yaptık.  2023 seçimlerine dek partimizde hangi çalışmalarda bulunacaksak bunun bir taslağını çıkardık ve bunları aylara böldük.  Aylık programlarımız içerisinde haftalık programlarımız da var.  Her hafta başı programımıza başlıyoruz.  Kalkar kalkmaz ilk işimiz, faaliyetlerimize odaklanmak ve sahaya inmek. Her gün esnaf ziyareti yapmaya özen gösteriyoruz.  İnsana dokunmak bize keyif veriyor, enerjimize enerji katıyor.  Biz insanların derdini dinleyip çözüm bularak enerjimizi harcıyoruz” dedi.
 
“ŞARTLAR OLGUNLAŞTI, PARTİMİZE HİZMET ETMEYE BAŞLADIM”
Genç bir siyasetçi olduğunu belirten Makas, “Partimizin hizmet eden bir neferi olmaktan gurur duyuyorum. Partinin kurulduğu yıllarda o emeklere şahitlik eden birisiyim. Benim babam da partide kurucudur.  Bizim bir sevdamız, derdimiz var. Biz derdimizin peşinden koşuyoruz. Bir derdiniz varsa gönüllü çalışırsınız. Ben ana kademede, gençlik kollarımda görev almadan önce de bu işin derdini çeken biri idim. Şartlar olgunlaştı, partimize hizmet etmeye başladım. Bireylerin her biri ortak paydada buluşabilirse toplumsal mutabakat olur. Biz bu mutabakata katkı sağlamak istiyoruz. Ben gençlik kollarında siyasete başlayıp ana kademeye geçtim. Eksiklerimiz hatalarımız olmuştur, ders çıkarmışızdır, ama biz aynı dertle siyaset yapıyoruz.  Ayrıca ben Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük bir fanıyım.  Onun fanı olarak da hizmet etmekten büyük keyif duyuyorum. Gençliğimin en güzel yıllarında bu anlamda hizmet etmekten onur duyuyorum” şeklinde konuştu.
 
“İLÇELER ARASINDA, 70 BİN KİLOMETRELİK BİR YOL KAT ETTİK”
“Aralık 2019 yılında göreve başladıktan sonra 7. Olağan Kongre sürecimiz başlamıştır. Teşkilatlanma süreci bizim için çok önemli idi. Pandemi araya girdi. Yaz aylarında yeniden kongre sürecine başladık. Vakalar artınca tekrardan bir kapanma sürecine girdik” diyen Makas, “Bu süreçlerden sonra 2023 gibi önemli bir yolculuğumuz var. Bizi diğer teşkilatlardan ayıran bu yolculuktur. AK Parti öyle bir vizyon koydu ki 2023 kendisi için, 2053 çocukları için, 2071 torunları için bir vizyon açarak yolculuğa çıktı.   İlçeler arasında, 70 bin kilometrelik bir yol kat ettik.  İlçe teşkilatlarımızda her ne kadar Sayın URAL oraya gidin buraya gidin şeklinde telkinde bulunsa da haddi olmayarak,  biz ilçelerimizde muhtarlar ile sivil toplum kuruluşları ile buluştuk o süreç çok kıymetli idi. Biz 2020 yılının sonuna doğru bir üye kampanyası yaptık. Biz bir haftada dokuz bin üye yaparak, bir ay içerisinde 17 bin üye yaparak çalışma yürüttük. Sahada enerjimize enerji kattı. Sokağa çıkış kısıtlamalarında 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımıza telefonla ulaştık, yardımcı olduk.  Gerekli talepleri Vefa Destek Grubuna aktardık. Tüm Vefa Destek Grubu ve Sağlık çalışanlarına Çanakkale halkı önünde bir kez daha teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
“İHTİYACI OLMADIĞI İÇİN KULLANMAYAN ESNAF DA GÖRDÜK”
Makas, esnaf ziyaretleri ile ilgili düşünceleri aktararak, “Ekonomik bazı problemler konuşuluyor. Muhalefetin şöyle bir beklentisi var. Esnafa çıkıldığında ensaf buğz etmiştir, manipüle etmiştir. Öyle bir şey yok Tabi ki de yüz esnaftan birkaç tanesi eleştiri yaptı ama bu demokrasinin güzelliğidir. Fakat biz yüzleşmekten kaçtığımız cevabını veremediğimiz bir durum yaşamadık.  Biz esnaf ziyaretlerini 12 ilçede birlikte yaptık. Biz şunu sorduk, Siz devletin esnaf desteğinden yararlandınız mı diye sorduk.   İhtiyacı olmadığı için kullanmayan esnaf da gördük ve bu beni çok mutlu etti.  Pandemi boyunca esnafın arkasında duran bir devlet var” diye konuştu.
 
“SAYIN GÖKHAN ADAY OLURSA OY VERMEYİZ DİYEN İYİ PARTİ Mİ ORTAKLARI?”
CHP’nin başladığı seçim çalışmaları ile ilgili düşüncelerini söyleyen Makas, “İktidarınız diyor değil mi, ortaklarımızla iktidarız. Hangi ortakları, küsmesinler diye PKK diyemedikleri HDP mi ortakları.  Sayın Gökhan aday olursa oy vermeyiz diyen İYİ Parti mi ortakları? Ben bu söylemi doğru bulmuyorum. Bir STK’yı ziyarete gidiyoruz ve biz ortaklarımızla iktidarız diyorsunuz. Sayın Gökhan’ın savunduğu ideolojinin hangi değerlerine bu söylemi sığdırabilir?  Sandıkla olmuyor muydu bu iş? Sayın Ural, biz iktidarız deyip sorunları dinleyeme geldik dedi dün bir ziyarette. İktidar değilsiniz. İktidar Millet.  Cumhur İttifakı ile birlikte. AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da devletimizin başkanı, cumhurbaşkanımız. Bu söylemler popülist.  Cumhur ittifakının endişesi yok, 2023 de milletin feraseti ile hükümeti kurmuş olacak.  Zannetmiyorum ki Atatürk’ün kahramanlık unvanı aldığı 10 Ağustos Anafartalar Zaferine sahte tören diyen CHP’li bir il başkanından rahatsız olmasın benim bir milliyetçi kardeşim.  Zannetmiyorum ki PKK bile diyemeyen bir zihniyeti sineye çeksin benim bir milliyetçi kardeşim. Bu ortaklığı da adeta ölü doğmuş bir çocuk gibi görüyorum, samimi bulmuyorum. Ortaklık pazarlıkla olmaz. Bu bir yol arkadaşlığıdır. MHP VE ak Parti yol arkadaşıdır. Bu pazarlık ile olursa adı ortaklık olur” dedi.
 
“KADEME KADEME İŞLER VAR”
Ayrıca AK Parti çalışmalarına da değinen Naim Makas, “Seçimlere 20 ay var. 600 gün yapar. 600 günümüzü genel merkezle istişare ederek planladık.  Kadın ve Gençlik Kollarımızla yaptığımız kademe kademe işler var. Ev ziyaretleri üye çalışmaları 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ziyaret STK ziyaretleri mahalle buluşmaları gençlik buluşmaları ile devam edecek. Teşkilatın her unsuru bu işin içerisinde çalışacak. Birbirine vakti zamanda baltalarla saldıran bir teşkilat değiliz biz tüm unsurlarımızla ayrı gayrı demeden çalışıyoruz. Bütün yaz açılış törenlerimizi gerçekleştirdik. Milletvekillerimizle birlikte idik. İl Genel Meclisi Üyelerimiz köylerde çalışıyor. Köylerde tespit ettiğimiz aksaklıkları gideriyoruz. İL genel Meclis Başkanımız Nejat Önder köylerde çalışmalara devam ediyor Ak Parti her yerde iddiası olan bir partidir. Her gelen ben iktidar olacağım diyor, 2023 gelecek, yine iktidar olamayacaksınız, herkes potansiyeline göre sözler versin bence” şeklinde belirtti.
 
“DÖRT DÖNEME AİT ÖĞRENCİLER DÜZEN KURMA ÇABASINA GİRDİ”
Pandemi sürecindeki eğitim ve barınma sorunu hakkında konuşan Makas, “Pandemi sürecinde 81 vilayetteki öğrenciler düzenleri bozdular. İki yıl ev kirası ve yurt vermemek için düzenlerini bozdular ve evlerine döndüler.  Aradan iki yıl geçti, 47 bin öğrenci yeniden kente geldi ve sadece birinci sınıflar değil, dört döneme ait öğrenciler düzen kurma çabasına girdi.  Dolayısı ile bir yığılma oluştu. Pandemiden önce bir konaklama sorunu yoktu.   Bir anda 40 bin kişi barınacak yer arıyor, tabi ki yığılma oldu” dedi.
 
“105 MİLYONLUK YATIRIMLAR YAPTIK”
“Yaz boyunca milletvekillerimizle birlikte sağlık, eğitim ve spor gibi alanlarda temel atma ve açılış törenleri gerçekleştirdik” diye konuşan Makas, “Toplam 6 ilçede, sağlıkta, 16 bin metrekarelik, 105 milyonluk yatırımlar yaptık, açılışları yapıldı. Gençlik ve spor alanında, 162 milyonluk bütçe ile yatırım yaptık.  Eğitim alanında 24 derslikli iki okul ve pansiyon var. Devam eden 11 okul var, 200 kişilik pansiyon var. Projeye alınan da deprem yönetmeliğine göre yenilenen 34 okul var.  Türkiye’de tek olan Gazi Evi açılışımızı da yaptık” diyerek yatırımlardan bahsetti.
 
“YEREL YÖNETİM SORUMLULUK ALMALI”
Makas, kentsel dönüşüm ile ilgili olarak, “Kentin son 25 yılını yöneten bir yerel yönetim var. Türkiye’de bazı önlemler yaşandıktan sonra alınıyor kabul ediyorum ama ben hiçbir önlem göremiyorum.  Sosyal konutlar öyle bekliyor. Sayın Başkan görmek isterse birlikte de gezebiliriz, çok güzel kentsel dönüşüm projeleri var.  2 katlı binayı yıkıp dört katlı bina yapmak şehrin geleceğine atılmış kazıktır. Burada yerel yönetim sorumluluk almalıdır. Sokaklar genişletilmeli,   yapıların katları artırılabilir ama ada bazında çalışma yoksa kentsel dönüşüm olmaz. Çanakkale güvenli değil, yerel yönetim sorumluluk almalı. Sosyal Konutlar projesinde belediye sınıfta kaldı. İnşallah bir an önce çözer de o vatandaşlar can güvenliğinden endişe etmeden güne başlarlar. Çanakkale Belediyesini göreve davet ediyorum. Sayın Ural,  belediye meclis üyeleri istifa etti, il genel meclis üyeleri istifa etti, Lâpseki İlçe Başkanını görevden aldı, hiçbir açıklama yapmadı,  Sayın Ural bizimle ilgileneceğine kendi işine baksın.  Başı öne eğik gezmekten bahsediyor. Bunları yapan biri nasıl başı dik geziyor. Yönetilemeyen CHP dediğimizde alınıyor. Alınmasın, işine baksın biz nerede gezeceğimizi ona soracak değiliz” ifadelerini kullandı.
 
Gençlere de tavsiyede bulunan Makas, şunları söyledi: “Derdi olan genç kardeşimiz için bir mecra öneririm. Bu parti de olabilir, dernek de olabilir. Siyasi mecra da bunlardan biri. Genç kardeşlerimize siyaseti tabi ki öneriyorum. Onların genç fikirleri ile sağlayacakları katkıyı çok kıymetli buluyorum. Siyaset iletişim demek iletişim enerji demek.  Enerjiyi gençlerden alıyoruz. Sayın Ural’ı yorgun görüyorum. Sayın Gökhan Çanakkale’de belediye olarak sığınmacıların çöplerini topluyoruz. Sığınmacı başına para verilmeli demiş.  Bir sokakta on apartman olsa, onar da daire olsa 400 kişi yaşar. Çanakkale Merkez de 3-4 bin civarı sığınmacı var. Yani 10 sokaklık sığınmacı var. Sığınmacıların barındıkları evlerdeki su aboneliklerinden aldıkları katı atık ücreti yok mu, çevre temizlik vergisi yok mu? Ne parası o zaman o? Biz aynı CHP’yi kendi il binalarının tadilatını yaptırırken de gördük. Ülgür Bey’in de enerjisini düşük buluyorum.  İktidar olacağız diyor. Çalışmanı yap, sandığa git. Ortaklarımızla iktidar oluyoruz.  Partide yer edinememiş karakterlere belediye başkanlığı teklif edilmez.  Varacağı yer de belli.”
 
Gülçin AKIN


Etiketler; #naim makas
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.