Reklam

“Daha güçlü, daha müreffeh, daha saygın bir yerel medya”

BİK Genel Müdür Yardımcısı Cavit Erkılınç, dijital mecralarda reklam gelirlerinin arttırılması başta olmak üzere gazetecilerle bu eğitimlerde buluşmanın önemli olduğuna dikkat çekerek, “Daha güçlü, daha müreffeh, daha saygın bir yerel medya Basın İlan Kurumu’nun öncelikleri arasındadır” dedi.

393
“Daha güçlü, daha müreffeh, daha saygın bir yerel medya”

Basın İlan Kurumu (BİK) İnsan Kaynakları Müdürlüğü ve BİK Balıkesir Şube Müdürlüğü işbirliğiyle Çanakkale basınına yönelik “Yerel Gazetelerde Reklamcılığın Geliştirilmesi” eğitimi gerçekleştirildi. Burada bir konuşma yapan Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Cavit Erkılınç, dijital mecralarda reklam gelirlerinin arttırılması başta olmak üzere gazetecilerle bu eğitimlerde buluşmanın önemli olduğuna dikkat çekerek, “Daha güçlü, daha müreffeh, daha saygın bir yerel medya Basın İlan Kurumu’nun öncelikleri arasındadır” dedi.

Koronavirüs salgını dolayısıyla daha önce online olarak yapılan eğitim bu kez, yüze yüze olarak düzenlendi. Kolin Hotel’de yapılan ve İletişim Danışmanı Cihat Zafer Demirel tarafından ‘Yerel Yazılı Basının Dijital Reklam Piyasalarına Entegrasyonu Eğitimi’ başlığı altında sunumların yapıldığı buluşmaya, Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Cavit Erkılınç, Basın İlan Kurumu Genel İnsan Kaynakları Müdürü Engin Öztürk ile Basın İlan Kurumu Balıkesir Şube Müdürü Gökhan Eren’in yanı sıra Çanakkale kent merkezi ve ilçelerdeki basın kuruluşlarında görev yapan gazeteciler katıldı.
Eğitim programında açılış konuşmasını yapan Çanakkale’nin de bağlı olduğu BİK Balıkesir Şube Müdürü Gökhan Eren, gazetelerde dijitale geçiş sürecini kolaylaştırmak ve resmi ilanla ayakta kalamayan sektörün reklam gelirlerini arttırmak için bir süredir online devam eden eğitimlerin yüz yüze yapılmaya başlandığını belirterek, reklamın önemine dikkat çekti.

Daha sonra kürsüye gelen Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Cavit Erkılınç ise Çanakkale’de olmaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade ederek, “Çanakkale şehitlerini ve gazilerini rahmetle, saygıyla yad ediyoruz. Genel Müdürümüz Rıdvan Duran Ankara’da internet medyasıyla ilgili yasal düzenleme ile ilgili bir çalışma nedeniyle bugün burada sizinle birlikte olamadı. Selamlarını özellikle iletti. En kısa zamanda sizlerle bir araya geleceğini söyledi. Biliyorsunuz, son iki yıldır hem şube sayımızın arttırılması hem de şubelerimizle sıkı temas kurma konusunda azami gayret gösteriyoruz. Yerel medyayla buluşmaya büyük önem veriyoruz. İnsan Kaynakları Müdürlüğümüz neredeyse bütün illerimizde hem online hem de yüz yüze eğitimler düzenledi. Özelikle dijitalleşme konusunda, dijital mecralarda reklam gelirlerinin arttırılması başta olmak üzere gazetecilerimizle bu eğitimlerde buluşmak bizim için önemli. Eğitimler ve buluşmalar artarak devam edecek. Daha güçlü, daha müreffeh, daha saygın bir yerel medya Basın İlan Kurumu’nun öncelikleri arasındadır” dedi.

“GAZETECİLİK GELENEĞİNİ, BİLGİ VE TECRÜBE TRANSFERİNİ SAĞLAMAMIZ GEREKİYOR”
İletişim Danışmanı Cihat Zafer Demirel sunumunda, yerel gazetelerin internet sitelerini etkin kullanarak dijital reklam gelirlerini artırmalarına yönelik nelerin yapılabileceğini örneklerle anlattı. Çanakkale’de basın mensuplarıyla eğitim buluşmasında resmi ilan gelirlerinin yanı sıra, gazetelerin internet sitelerine daha çok reklam gelirinin nasıl sağlanacağı başta olmak üzere yerel medyanın gücü ve öneminin dijital mecranın avantajlarıyla birleştirilmesi konusunda neler yapılabileceği de konuşuldu.
Türkiye’de yazılı basın sektörünün gücüne değinen Demirel, yazılı basının mevcut değerlerini koruyarak çağa ayak uydurmasına ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. İlan gelirlerinin yazılı basının ihtiyaçlarına cevap vermede çok önemli olduğuna ve medya yatırımlarında yazılı basın sektörünün elde ettiği gelirin her geçen gün azaldığına da değinen Demirel, medya yatırımlarında en büyük paya sahip olan dijital mecralardan ek kaynak yaratılmasının günümüzde gazete işletmeleri için bir zorunluluk haline geldiğine dikkat çekti. Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran’ın yerel medyayla ilgili her platformda vurguladığı ‘Yerel basın demokrasinin kılcal damarlarıdır. Gazetecilik geleneği, kültürü ve güvenilirliği yerel basın tarafından yaşatılıyor. Yerel medyanın etik değerlerini dijital medyanın hız ve kolaylığıyla birleştirmeli, yerel basını ve gazetecileri güçlendirmeliyiz’ açıklamasına da değinen Demirel, “Basın İlan Kurumu değerli bir destek sunuyor. Konvansiyonel medya ile dijital medyayı ortak paydada buluşturmamız, gazetecilik geleneğini, bilgi ve tecrübe transferini sağlamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“İNŞA EDECEĞİMİZ YENİ BİR MEDYA İÇİN BERABER KAFA YORMALIYIZ”
Sektörel raporlardaki son rakamlardan hareketle, dijital mecralardaki reklam payının çok hızlı büyüdüğünü dil getiren Demirl, yerel gazetelerin reklam gelirlerinin arttırılması, illerdeki reklam potansiyelinin ortaya çıkarılıp, gazete ve internet haber siteleri ile reklam verenlerin ortak çıkarlarına yoğunlaşmak gerektiğini bildirdi. Mobil cihazlarda günlük aktif kullanıcı sayısının çok ciddi oranda ve hızla arttığını anımsatan Dmirel, “Dünya küresel bir köy oldu ama doğru haber, nitelikli haber, milli değerler, yerli hassasiyetler, ortak inanç ve duygular hızdan, kolaylıktan ve paradan her zaman daha önemlidir. İçerikte değerli, okuyucuya ulaşmada hızlı olmalı, birlikte inşa edeceğimiz yeni bir medya için beraber kafa yormalıyız. Ayrıca yerel gazetelerin ulusal reklam pastasından daha büyük dilimler alabilmesi için hem yerel dinamikleri hem de küresel dijital mecraların imkanlarını dikkate almalıyız” söylemlerinde bulundu.

Balıkesir Şube Müdürü Gökhan Eren’in hem BİK yönetimine hem de katılımcı yerel basın mensupları ve İletişim Danışmanı Cihat Zafer Demirel’e teşekkür ettiği eğitim buluşması dünya ve Türkiye’de reklamcılığın tarihi, gelişmesi ve gelinen nokta konusunda akademik çalışmalar ile ilginç örneklerden oluşan içerikteki bir sunumla sonlandı. Eğitime katılan gazetecilere BİK Genel Müdür Yardımcısı Cavit Erkılınç, BİK İnsan Kaynakları Müdürü Engin Öztürk ve BİK Balıkesir Şube Müdürü Gökhan Eren tarafından sertifikalarının verilmesiyle program tamamlandı.
Ersan KÜÇÜKKURU
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.