Reklam

CHP’li Erkek’ten ‘Çeltik’ Önergesi!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, çeltik üreticisi hemşehrilerinin sorunlarını dile getirdi.

670
CHP’li Erkek’ten ‘Çeltik’ Önergesi!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, çeltik üreticisi hemşehrilerinin sorunlarını dile getirdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi.
 
Çeltiğin, dünya nüfusunun yarıdan fazlasının besin kaynağı olarak faydalandığı en önemli tahıl ürünlerinden birisi olduğunu kaydeden CHP Milletvekili Muharrem erkek, “Aynı zamanda dünyada en fazla üretimi yapılan ürünler içinde yer almaktadır. Bilindiği üzere, Çanakkale de ülkemizin en çok çeltik üreten illerindendir ve verimi de oldukça yüksektir. Ancak böylesine kıymetli ve verimi yüksek olan bir ürün için bile üreticilerimiz tedirginlik içindedir. Geçtiğimiz yıl 6,5 liradan satılan çeltik bu yıl Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açıkladığı fiyatlar uyarınca 5-5,5 lira arasında alıcı bulmaktadır. Bu durum ise ürünün satıcı açısından pazarlanmasında sorunlara yol açmaktadır. Yaşanan sorunlar üreticinin ve tüketicinin aleyhine sonuçlar doğmasına yol açacaktır” ifadelerine yer verdiği önergesinde, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için şu soruları yöneltti; “Son 1 yılda amonyum sülfat gübresi yüzde 157, dap gübresi yüzde 146, tarım ilaçları yüzde 60, elektrik fiyatları yüzde 56, zirai ilaç fiyatları yüzde 80'le yüzde 120 arasında artmışken, yani girdi maliyetleri inanılmaz oranda yükselmişken, yine aynı ürünün marketlerdeki fiyatı ciddi oranda zamnlanmışken Toprak Mahsulleri Ofisi’nin çeltik fiyatlarına geçtiğimiz yıla göre daha düşük bir fiyat belirlemesinin nedenleri nelerdir? İktidarınızın, gerileyen satış fiyatlarını üreticiyi mağdur etmeyecek bir duruma getirmesi yönünde çalışmaları bulunmakta mıdır? TMO, üreticiyi korumak adına Çanakkale bölgesinde çeltik alımı yapacak mıdır? Dünya nüfusunun yarıdan fazlasının tükettiği ve ülkemizde yüksek verim alınan bu tahıl ürünü için Çanakkale ve diğer illerde üretim alanlarını arttırmaya, üretimi teşvik etmeye yönelik bir planınız bulunmakta mıdır?”


Kaynak: Haber Merkezi

Etiketler; #muharrem erkek
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.