CHP’li Erkek: 'BİZİM ANDIMIZ ÇANAKKALE’DİR, ATATÜRK’TÜR!'

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. yılına dair bir mesaj yayımladı.

431
CHP’li Erkek: 'BİZİM ANDIMIZ ÇANAKKALE’DİR, ATATÜRK’TÜR!'

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. yılına dair bir mesaj yayımladı.

Erkek, mesajında şu ifadeler yer verdi: “Çanakkale Savaşları, dünya tarihinin en onurlu, en meşru, en anlamlı savunmalarından biridir. Çanakkale Savaşları, Troya Savaşı'nda olduğu gibi dünya tarihinin emperyalizme karşı en önemli savunmalarından biridir. Mehmet Akif'in söylediği gibi: ‘Şu Boğaz Harbi nedir?/Var mı ki dünyada eşi?/En kesîf orduların yükleniyor dördü beşi.’ Çanakkale büyük bir destandı, kahramanlıktı. Ve tarihe Gazi Mustafa Kemal'i armağan etti. Şevket Süreyya Aydemir’in dediği gibi, ‘Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum yeridir, Kemalyeri.’ Çanakkale aynı zamanda büyük bir barıştır, kardeşliktir. Bu yüzden ‘Centilmenler Savaşı’ olarak tarihte yerini almıştır. Ne güzel söylemiş rahmetli Bülent Ecevit: ‘Söyle arkadaşım’ dedi Anadolulu Mehmet yanı başındaki Anzak erine, 'Nereden kopup gelmişsin, neden çökmüş bu mahzunluk üzerine?' Çanakkale Savaşı böyle bir savaştı, kıyasıya bir savaştı ama saygı üreten bir savaştı. Siperler arası mesafe sekiz metreye kadar inmişti, yaklaştıkça birbirine karşılıklı siperler gönüller de yakınlaştı; düştükçe vuruşanlar toprağa, dostlar gibi kaynaştı. Onun için Çanakkale aynı zamanda da barıştır. Tarih 21 Kasım 1938, Türkiye ve dünya yasta. Atatürk'ün naaşı taşınıyor. Yabancı generaller de orada, yabancı askerler tören kıyafetlerini giymişler; sefirler, bütün halk, Hükûmet, herkes orada. Etnografya Müzesinin önüne geldiğinde naaşı, onu taşıyan top arabasına herkes selam duruyor. Selam duranlar içinde bir kişi var: İngiliz Mareşal Birdwood. 1915'te Çanakkale'de Mustafa Kemal'in karşısında savaşmış, yenilmiş; 1938'de Ankara'da Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete uğurlarken tarihin en anlamlı askerî selamlarından birini veriyor. Birdwood mareşallik asasını kaldırarak bir ayağı sakat olduğu hâlde 1915'teki düşmanını selamlıyor çünkü Atatürk aynı zamanda büyük bir barış insanıydı, büyük bir devlet insanıydı. Evet, Çanakkale savaşları büyük bir destandı, kahramanlıktı ama aynı zamanda da büyük bir centilmenlikti, barıştı, kardeşlikti; onun için çok önemliydi Çanakkale. Şunu asla unutmayacağız: Atatürksüz bir Çanakkale Savaşı tarihi kesinlikle anlatılamaz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Tüm şehitlerimiz huzur içerisinde o topraklarda uyusunlar. Bizim Andımız Çanakkale'dir, bizim Andımız Mustafa Kemal Atatürk'tür.”
 


Kaynak: Haber Merkezi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.