AFET Farkındalık Eğitimi İş Birliği Protokolü İmzalandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ve Çanakkale Valiliği arasında 'Afet Farkındalık Eğitimi” işbirliği protokolü imzalandı.

645
AFET Farkındalık Eğitimi İş Birliği Protokolü İmzalandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ve Çanakkale Valiliği arasında "Afet Farkındalık Eğitimi” işbirliği protokolü imzalandı.
 
Çanakkale Valiliği 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen protokol törenine Vali İlhami Aktaş, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, ÇOMÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Prof. Dr. Süha Özden, ÇOMÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Ramazan Cüneyt Erenoğlu ve AFAD Müdürü İbrahim Tarı katıldı.
 
“2021 Türkiye Afet Eğitim Yılı” kapsamında 81 ilde yürütülecek afet farkındalık faaliyetleri, afet ve acil durum ile sivil savunma faaliyetleriyle ilgili olarak, Çanakkale’de Vali İlhami Aktaş ve ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat tarafından imzalanan işbirliği protokolü kapsamıyla ilgili şu açıklama yapıldı;
“Çanakkale Valiliği tarafından kamuoyuna yönelik eğitici, aydınlatıcı ve bilgilendirici faaliyetler koordine etmek, afet farkındalığı, sivil savunma ve seferberlik hizmetleri gibi çeşitli eğitim faaliyetleri düzenlemek, bu kapsamında kullanılacak her türlü yazılı, görsel, işitsel materyalin tasarım ve içeriğini hazırlamak ve dijital ortamda Üniversite ile paylaşmak, afet risk azaltma konusunda farkındalık oluşturma amaçlı toplantılar düzenlemek, ÇOMÜ tarafından bağlı birimler aracılığıyla Valiliğin afet farkındalığı kapsamında kamuoyuna yönelik yürüttüğü faaliyetlerin yaygınlaştırılması konusunda destek sağlamak, Valilik tarafından hazırlanan basılı/dijital, görsel, işitsel materyallerin hizmet binalarında görünür bir şekilde bulunmasını sağlamak, Valilik tarafından verilecek afet farkındalık eğitimi sonrasında afet risklerini azaltabilmek için tehlikelerin tespitinde ve risklerin azaltılmasında rol üstlenerek; akademisyenlerin tehlikeler konusunda öğrencileri bilgilendirmek amacıyla çalışmalara katılmasını sağlamak ve AFAD Gönüllüsü kazanımına yönelik öğrencilerin ve akademisyenlerin bilgilendirilmesini sağlamak olarak belirlenmiştir. Yapılacak olan faaliyetlere, Türkiye’de ilk kez ÇOMÜ’de açılan Sağlık Bilimleri Fakültesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü İlk ve Acil Yardım Programı, Afet Eğitimi ve Yönetimi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Programı, İlk ve Acil Yardım Yüksek Lisans Programı, Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Yüksek Lisans Programı akademisyen ve öğrencilerinin yanı sıra Üniversitemizin tüm akademisyenleri ve öğrencileri eğitim almak ve eğitim vermek için gönüllü olarak katılabilirler.”
 


Kaynak: Haber Merkezi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.