Büyükelçiler Çanakkale'de

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye'de görev yapan yabancı misyon temsilcileri, büyükelçileri ve ailelerine yönelik Çanakkale'de 'Büyükelçiler Buluşması' düzenledi

582
Büyükelçiler Çanakkale'de

Bu yılki etkinliğin bu zamana kadar yaptıklarına oranla çok daha büyük ilgi gördüğünü, 76 ülkenin büyükelçiliklerinden gelen 180 katılımcıyı misafir ettiklerini belirten TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Amaç Türkiye ile diğer ülkeler arasındaki etkinliği arttırabilmek, diyaloğu güçlendirmek, her alanda ilişkilerimizi bir adım daha ileriye götürebilmektir. Türkiye'nin çok önemli hedefleri bulunuyor. Özellikle Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin ortaya koymuş olduğu Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünde 500 milyar dolar ihracat hedefimiz var. 625 milyar dolar ithalat hedefimiz var. Toplamda Türkiye'nin 2023 yılında 1.1 milyon dolarlık bir dış ticaret hedefi var. Bu hedefimizi tek başımıza yapmayacağız. Bunu sizlerle birlikte yapacağız. Bunu yaparken de bir taraftan sizlerden mal alacağız, bir taraftan mal satacağız. Bunu yapabilmek için de sizlerle birlikte daha çok çalışıp ilişkilerimizi daha çok geliştireceğiz. Bugün bu salonda dünya nüfusunun yüzde 27'si, dünya milli gelirinin yüzde 23'ü, dış ticaret hacminin yüzde 31'i ve Türkiye ihracatının yüzde 44'üne tekamül eden ülkeler var. O yüzden 76 ülkenin çok değerli büyükelçi ve bürokratlarına buradan iş birliğinde bulunma konusunda, birbirimize destek olma konusunda çağrıda bulunmak istiyorum" dedi.

"Allah'a çok şükür ki biz bu hain girişimden etkilenmedik"
15 Temmuz'da çok talihsiz bir olay yaşadıklarını söyleyen Büyükekşi, "15 Temmuz gecesi özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri içinde yuvalanmış, asker elbisesi giymiş terörist FETÖ tarafından hain bir darbe girişimine kalkışıldı ama başta sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve asil milletimizin cesareti sayesinde bu darbe girişimi püskürtüldü. Söz konusu girişim maalesef yurt dışında bazı ülkelerde tiyatro, oyun gibi son derece yanlış bir şekilde telaffuz edildi. Ancak o gece ve gündüzünde çok sayıda kişi hayatını kaybetti ve yaralandı. Öyle ki bu teröristler 50 kişinin ölümüne neden olan Türk polisinin olduğu yere uçakla bomba attılar. Türkiye Cumhuriyeti'nin yönetildiği Meclisimize bomba attılar ve bir yabancı milletin askerinin yapmayacağı şeyi bu teröristler gerçekleştirdi. O yüzden biz bütün büyükelçilerimize, yabancı misyon şeflerimize şunu söylüyoruz, bu girişimden sonra biliyorsunuz Türkiye'de tüm kesimler bir araya geldi. Bir aydan fazla bir süre bütün şehirlerimizde demokrasi mitingleri yapıldı. Bunu taçlandırmak için de Yenikapı'da yaklaşık 5 milyon kişinin katılımıyla, dünyada ilk olduğunu düşündüğümüz bir miting gerçekleşti. Bu birlik beraberliğin aslında tüm dünyaya mutlaka örnek olması lazım. Bu örneğin sadece kendi kendimize değil, siz değerli dostlarımız tarafından hem memleketinizde hem de ulaşabildiğiniz diğer yerlerde işin doğrusu anlatılması lazım. Ama Allah'a çok şükür ki biz bu hain girişimden etkilenmedik" ifadelerini kaydetti.

"Bizle paylaştığınız bu mesajı iş adamlarımızla, hükümetlerimizle ve halklarımızla paylaşacağız"
Kongo Büyükelçisi Marsel Mulumba Tşidimba ise kendilerine verilen mesajı ülkelerine götüreceklerini belirtti. Türk halkına özellikle de 15 Temmuz'da hayatını kaybeden masumlara taziyelerini ileten Tşidimba, "Ailelerinin acılarını paylaşıyoruz. Rakamlar elimde yok, ben bir diplomatım. Ama buradaki ben dahil bütün arkadaşlarım, bizle paylaştığınız bu mesajı iş adamlarımızla, hükümetlerimizle ve halklarımızla paylaşacağız. Oradan buraya yeni misafirler getireceğiz" dedi.

"Genç Cumhuriyetimizi kurduğumuz bu temel ilkeler hep rehberimiz olmuştur"
Çanakkale Valisi Hamza Erkal, 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin "Çanakkale'de 1915'te yaşanan 'son centilmenler savaşından' sonra genç Cumhuriyet kuruldu, bu genç Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk basamakları orada atıldı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bu savaşta ortaya çıktı. Dolayısıyla, bu süreçten sonra genç Cumhuriyet, tamamen çağdaş batılı değerler üzerine oturtulan ilkeleriyle kuruldu. Bizim Cumhuriyetimizin kuruluş ilkeleri özellikle çağdaş devletlerden aldığımız demokrasi, hukukun üstünlüğü, özgür basın, laiklik gibi kavramlar üzerine kuruldu. Bizim özenerek aldığımız ve üzerine genç Cumhuriyetimizi kurduğumuz bu temel ilkeler hep rehberimiz olmuştur" diye konuştu.
Ancak kendilerinin hayatın her aşamasında bu ilkelerde hep eksiklik olduğunu söyleyip, daha mükemmel hale getirmek için uğraştıklarına ifade eden Vali Erkal, "Bütün üniversitelerimizde, okullarımızda, akademik çevrelerde demokrasinin tabandan değil tepeden geldiğini eleştirerek, dolayısıyla da demokrasinin bu sebeple iyi oturmadığından bahsederek dem vururuz. Ancak 15 Temmuz'da yaşanan o darbe girişimiyle biz şunu fark ettik ki bizim insanımızın her hücresine, DNA'sının en ince şifresine kadar demokrasi ruhu girmiş ve o insanlar onu özümsemişler. Fakat, biz o günün akabinde şunu fark ettik ki bizim bu ilkeleri özenerek aldığımız batılı, çağdaş devletler maalesef ki o gün bu girişime karşı kulaklarını tıkadılar, gözlerini yumdular, özgür basını dediğimiz o basın aylar geçti hala bu durumu görmemekte ısrar ediyor. Bizim en büyük üzüntümüz bu. Değerleri onlardan aldık. Bu değerlerin sahipleri olduğunu düşündüğümüz bu ülkelerin nasıl olur da böyle davrandıklarını gördüğümüzde inanın hayal kırıklığına uğradık" dedi.

"Bizim tek istediğimiz gerçeklerin görülmesi ve aka ak, karaya kara denilmesidir"
Misafir ettikleri bütün büyükelçilerin, bütün ülkelerin temsilcilerinin bu durumun farkında olduğunu, bu durumu kendi ülkelerine, halklarına anlatacaklarına inandığını söyleyen Vali Erkal "İşte biz bu ilkeleri aldığımız o ülkelerin bunları görmemesini üzüntüyle karşıladığımız gibi sonraki süreçte anlatma gayretine girsek de anlamadıklarını, anlamamaya çalıştıklarını da gördük. Bizim tek istediğimiz gerçeklerin görülmesi ve aka ak, karaya kara denilmesidir. Başka hiç bir isteğimiz yoktur. O gün o kalkışmayı yapanlar, aynı Troia'daki atın içine saklanarak şehre giren gizli askerler gibi o gün bizim içimize sızmışlardır. Bizim içimizden çıkmış olsalar da bu vatana, kendi milletine kurşun sıkan, silah atan, uçaklarla, tanklarla, kendi vatandaşını öldüren bir grubun hoş görülmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Teröriste terörist demek gerektiğini buradan ifade etmek istiyorum. Şimdi AB'nin ve batılı devletlerin bir çoğunun teröristler listesinde gördüğü PKK'yı dahi orada nasıl bir serbestlik, özgürlük gösterdiklerini de gördükçe inanın bizler çok üzülüyoruz. Çünkü biz genç Türkiye Cumhuriyeti'ni sizin medeniyetin birikimlerinden edindiğimiz ilkeler üzerine kurduk. Ama bu ilkelere en sadık kalması gereken o ülkeler olması gerekirken, maalesef onun öyle olmadığını görmek bizi hayal kırıklığına uğratıyor" şeklinde konuştu.


Kaynak: İHA
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.