TÜRK MODERNLEŞMESİNİN ÖNCÜLLERİ

Bir Çağın Kavramsal olarak kapanışında, temel olarak, yeni gelen çağın ilerleme ve gelişme kriterleri referans alınmıştır.

81 0

Cem Altınöz

Cem Altınöz

İlerleme ve gelişme fikrinin temel nesnesi olan insan, tarih içerisinde çağa göreceli bir yaşam tarzı ile ortaya çıkmıştır. Tüm dünyadaki ilerleme ihtiyacının doğal arayışında bulunan insan, gerçekleştireceği modernleşmenin sebeplerini, başka bir sınıfa, ya da aydın bir grup olarak başka bir sınıfa atfetmiştir. İşte bu sebeple dünya modernleşmesi, kendi içerisinde hep öncü ve öncüler perspektifinde incelenmiştir.
Kıta Avrupası modernleşmesinin öncülü özellikle burjuvazist ve merchantalist bir gelişimin ürünü olarak açıklanırken, ada Avrupasının modernleşmesindeki, aristokrasi inkar edilemez bir öneme sahipti. Hatta bütün batının doğu üzerindeki modernleşme etkisi söz konusu edilirken, Türk modernleşmesinin öncüleri de, Türk Sosyo-kültürel yaşamının en etkin sınıfının merkezinde ortaya çıkacaktı. Şüphesiz ki en etkin sınıf, en eğitimli ve en kurumsal varlığa sahip bir sınıf olarak hasta adam Osmanlı’nın ordusu yani Türk ordusu idi
Modernleşme Kavramının Toplumumuz ve Aydınlarımızca Anlaşılmasına Dair
Türk Modernleşmesinin öncüllerini incelemek için öncelikle, bildirinin dayanacağı kavramsal ilkeyi açıklamak yerinde olacaktır. Kavramsal ilke ise bizatihi modernite kavramıdır. Modernite denildiği zaman akla gelen ilk kavramsal, çağın gereklerine uygun yaşamak anlamında kullanılan çağdaşlık ilkesidir. Hâlbuki her çağ kendi dönemine göre uygun düşen fikrî ve sosyal hayatla birlikte kendi dönemini resmetmektedir. Dolayısı ile her çağ kendi döneminin çağdaşıdır. Bu sebeple modernite kavramını eğer çağdaşlığa indirgeyecek olursak, her çağ için moderniteden bahsetmek zarurî olacaktır. Hâlbuki ortaçağ ortaçağdır, ilkçağ ise ilkçağdır. Elbetteki bu tasnif bile, sadece modernite kavramının kendisinden önceki çağları tasnif etmesi bakımından modern düşünceyi diğer dönemlerden ayırmaktadır. Bu ise modernite kavramının kendisini en ileri ve en son nokta olarak görmesi ile açıklanabilir. Halbuki modernite kavramı oluşumu açısından incelenecek olursa ilerlemeci ve gelişmeci bir eksen üzerinde anlaşılmış ve iddia edilmiştir. Şüphesiz ki yorumlar ve umut edilirlik açısından ilerlemeciliğin, gelişimciliğin, bir ideoloji olarak, resmine dönüşen modernite kavramı, yansıma ve anlaşılma açısından en son nokta, varılan en son biçim haline dönüşmüştür. Elbette ki bu kavramın da ötesine ilerlemeler, gelişmeler gerçekleşeceği modernite kavramının bir parçasıdır fakat ideoloji haline dönüşmüş ve çağdaşlık kavramına indirgenmiş bir modernite, şüphesiz ki varılacak en son nokta olarak düşünülmüştür.


Etiketler; #modernleşme
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.