İstiklal Marşı'nın kabulü

12 Mart 1921 yılında, ülkemiz için en önemli milli değerlerimizden biri ortaya çıktı; İstiklal Marşı.

127 0

Dilvin Altıkardeş

Dilvin Altıkardeş

Mili mücaele yıllarında, Türkiye Büyük Millet Meclisi 12 Mart 1921 tarihinde Mehmet Akif Ersoy'un şiiri İstiklal Marşı'nı milli marşı olarak kabul etti. Bir de bu kabul edilişinin hikayesi var. Bilmeyenler için bir kez daha anlatalım: "evlet memurluğu yıllarından sonra Birinci Dünya Savaşı’nın akabinde Milli Mücadele yıllarında çıkan savaşlarda da bulunmuştur. Milli Mücadele döneminde milli bir ruhun oluşması için Milli Marş yazılmasına karar veren meclis, ödüllü bir yarışma başlatmıştır.
Yarışmaya birçok şiir katıldığı halde, hemen hiçbiri beğenilmemiştir. I. TBMM’de olan Akif’in şiir yazacağı kanaati arkadaşları tarafından oluşmaktaydı. Ödüllü bir yarışmada şiir yazmak istemeyen Akif’i, ödülü almayıp bağışlamak konusunda Hamdullah Suphi’nin ricasıyla arkadaşı Hasan Basri Akif’i ikna etmiştir.
İstiklal Marşı’nı Ankara’da Tacettin Dergahı’nda yazmıştır. Kağıdı tükenip, mürekkeple duvarlara yazarak devam ettiği söylenir. Uykusuz kalarak ve büyük iştiyakla kaleme aldığı on kıtalık İstiklal Marşı, meclis tarafından büyük alkışlar eşliğinde kabul edilmiştir.
Sıratı Müstakim ve Hakimiyeti Milliye’de yayınlanan İstiklal Marşı şiiri, Milli Marş olarak 12 Mart 1921’de kabul edilmiştir. Akif, marşı orduya ithaf etmiş ve bayrağa yazmıştır.Kazandığı ödülü o günkü adıyla Hilali Ahmer’e bağışlamıştır. Kızılay’da ordu için elbiseler diken ve kadın ve çocuklara yardım eden bir başkanlığa bağışı ulaşmıştır.
Akif, Allah bir daha bu milleti İstiklal Marşı yazmak zorunda bırakmasın, diyerek duygu ve düşüncelerin özetleyen bir söz söylemiştir."

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.