Kütüphanelerin Geleceği: Oodi

Boş zamanı olan birisine günün nasıl geçti diye sorduğunuzda, size şöyle cevap verebilir.

3257 0

Kütüphaneci

Kütüphaneci

Boş zamanı olan birisine günün nasıl geçti diye sorduğunuzda, size şöyle cevap verebilir. “sabah kahvemi alıp ferah bir ortamda günlük gazetelere göz attım, sonrasında birkaç dergi karıştırdım, biliyor musun? Sanal ortamda güvenliği sağlamak amacıyla blockchain (blok-zincir) teknolojisi geliştirmişler. Bu sistem varlık transferlerinden, kişisel bilgilerin güvenliğine, hantal çalışan geleneksel finans sisteminden,  oy kullanımına kadar birçok konuda hızlı ve son derece güvenliymiş. İngiltere,  tapu ve kadastro işlemlerinde bu sisteme geçilmiş bile. Neyse sonra ne yaptım devam edeyim;  kafede arkadaşlarla buluşup güzel bir sohbetin ardından, cep sinemasında günlük kısa film etkinliğine katıldık. Tabi ki  çıkışta hararetli bir tartışma, konu mu önemliymiş yoksa iyi çekim mi?  Bu münakaşa öğle yemeğine de dahil oldu. Sonrasında hep beraber masa tenisi turnuvasındaydık beni görmeliydin, meğer aramızda topa düzgün vurabilen bir benmişim? Şanslı günümde olduğumu söyleyip durdular. Bana kalırsa bu konuda yetenekliyim. Ben medya odasında programlama seminerine katılmak için aralarından ayrılırken,  biri müzik odasında kayıtlara başlamış randevu saati yaklaştığından enstürmanını ısıtması gerekliymiş, diğer arkadaş küçük yeğeniyle buluşacaktı, ona beraber 3 boyutlu yazıcıdan baskı yapmaya götüreceğine dair söz vermiş. Akıllı çocuk, okuma alışkanlığı geliştiğinden beri kendince meraklar edinip uygulama yapmak istiyor. Çocuğun hayal gücüne inanamazsın sanırım yan etki olarak ikna gücü de bir hayli gelişmiş. Çocuk bölümünde çalışan o kadar ilgili personele rağmen bizimkinin içindeki bu katılım isteği beni şaşırtmıyor değil,  sanırım robotik-kodlama uygulamalarına katılacak, belli ki çocuk bölümünün cazibesinden kendini alamadığından ve bu yüzden de sıklıkla orada gözükmekten dolayı gizli bir utanç duyuyor. Hangimiz küçük yaşlarda böyle bir kütüphaneye sahiptik ki, meğer yaşayamadığımız çocukluğumuzun içinde yaşayamadığımız  kütüphane de varmış. Her neyse  seminerden sonra yeni gelen kitapları inceledim. Rasgele 3 tanesi aldım bakalım, bu yeni yazarlar arasından hangisi bana kitabını bir solukta bitirtebilecek kadar becerikli?  Aa biliyor musun senin çok sevdiğin şu yazar haftaya söyleşi ve imza günü için kütüphaneye geliyormuş.   Bu arada annene söylemeyi unutma dikiş atölyesinde bir makine 10:00-12:00  saatleri arası boşmuş, rezerve ettikten sonra, aklındakileri kütüphanedeki amatör tasarımcılara söyleyip çizim de yaptırabilir. Hanımefendiler birbirlerine çok yardımcı oluyorlar.  Yönetim de  onlara sergi yapmaları için ayda iki kez  fuaye alanını tahsis ediyor.”  Amma da konuştum. Sahi sen ne yaptın bugün ?  “ 
 Finlandiya ‘nın başkenti Helsinki’ nin merkezinde bir kütüphane, ismi Oodi. 5 Aralık’ ta hizmete açılan bu kütüphanede neler ama neler var.

 • 3D yazıcılar 
 • Dikiş makineleri, overlok, kapak dikiş makinesi ve nakış için dikiş makinesi
 • Buton rozet makineleri 
 • Bilgisayarlar
 • Fotokopi makinesi 
 • Etiket yazıcı
 • Isı presi,
 • 1–10 kişilik grup odaları
 • 6 adet Konferans salonu ve
 • Mutfak kullanıma açıldı bile.. 
 • Hikaye saatleri ve çocuk günleri de dahil olmak üzere ücretsiz etkinlikler.
 • Ödevleriniz ve mesleğinizle ilgili tüm araçlar, salonların ve bazı araçlar için randevu alarak belli sürelerde kullanabilme imkanı,
 • Konsol oyun alanları.
 • Hobi alanı olarak düzenlenmiş olan katta ses yalıtımlı stüdyolar ve görsel-işitsel alanlar,
 • Kullanıcıların manzaraya karşı dinlenip zaman geçirebilecekleri seyir koltukları,
 •  Kütüphanenin tüm katlarında çocuklar ve aileler için kitaplar ve etkinlik alanları bulunuyor.
 • Girişte bebek arabası için park alanı var fakat çocuğunuzu arabadan indirmek istemezseniz tüm kütüphaneyi araba ile de gezebiliyorsunuz.
Web sitesinde şöyle yazıyor: “Oodi, kullanıcılarına bilgiyle, yeni yetenekler ve hikayeler, öğrenmesini, bir hikayeye dalmayı, çalışma ve rahatlamayı sağlayacak bir alandır. Oodi hepimize açık,  yaşama ve fonksiyonel toplanma sağlayan bir yeni çağ kütüphanesidir.”
Böyle bir kütüphaneyi Çanakkale’ de görebilir miyiz ?  Kütüphaneci olarak sizlere Bakanlık yetkililerinin  ve akademik camianın böyle kütüphaneleri hayata geçirmek konusunda oldukça istekli olduğunu söyleyebilirim. Bu kadar kapsamlı olmasa da yeni hizmet binaları birer birer açılıyor. Lakin şunu da söylemeden geçemeyeceğim. 5 milyon nüfusa sahip Helsinki’ de yıllık ödünç kitap alma oranı 70 milyondur. Çokca okumak, çokça dinlemek, çokça öğrenmek dileğiyle.
 
 


Etiketler; #kütüphaneci
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.