Spor salonu seçerken dikkat edin!

Spor salonlarının son dönemlerde ciddi artış göstermesinden dolayı mutluyum! Modaysa eğer bu modayı sevdim fakat moda geçer spor baki kalır!

1146 0

İSMAİL ŞEN

İSMAİL ŞEN

Spor salonlarının açılmasındna ne kadar mutlu olsam da maalesef herkes kaliteli hizmet sunamıyor. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken bazı noktalar ortaya çıkıyor.
Spor salonu seçerken dikkat etmeniz gereken çok önemli noktaları sparkpeople.com spor severler için sıralamış.
1. Konum
Eğer şehrin diğer tarafında bir spor salonu seçseniz, gerçekten oraya düzenli bir şekilde gidip antrenman yapabileceğinizi düşünüyor musunuz? Genellikle eviniz ve işyeriniz arasındaki bir lokasyonda spor salonu seçmek en iyi tercihtir. Çok yoğun olduğunuz zamanlarda, yakın bir spor salonuna gidiyor olmak sizi çok rahatlatır. Sonuçta iyi bir antrenman stres seviyesini azaltır, arttırmaz.

2. Zamanlama
Spor salonu, en çok kullanmayı düşündüğünüz saatlerde açık mı? Bazı salonlar 24 saat açık iken, bazıları hafta sonları kapalı olmaktadır. İster sabahın erken saatlerinde ister gecenin en geç saatlerinde çalışın, mutlaka spor salonu saatlerinin sizin programınıza uygun olduğunu teyit edin, erişemeyeceğiniz hizmetlere de böylece boşuna para ödememiş olursun.

3. Üyeler
Herkesin çevresindekilerine verdiği tepkiler ve ilişkileri farklıdır. Spor salonu seçmeden önce bunu aklınızda tutun. Antrenman yaptığınız ortamda kendinizi gergin veya aşağılanmış değil rahatlamış ve mutlu hissetmeniz gerekmektedir. Bazı salonlar karma iken bazıları cinsiyet bazında ayrılmıştır. Bazıları da sadece belli yaş grubundaki bireyleri kabul etmektedir. Çevredeki hangi tür üyelerle kendinizi daha rahat ve konforlu hissedeceksiniz? Salonu turlarken gözünüze aşırı kalabalık mı göründü? Bunlara çok önemlidir.

4. Personel
Salondaki personelin destekleyici ve üyelere cesaret verici kişiler olması gerekmektedir. Üyelerin sorularına cevap vermeli, onları sürekli gözlemlemelidir. Sizin çalışmalarınıza yardımcı olmak için onlar oradadır. Spor salonu seçmeden önce, mutlaka personelin gerekli spor sertifikalarına sahip olup olmadıklarını sorun. Size antrenmanlarınız boyunca rehberlik edebilecek kadar yetkinler mi? Eğer antrenör arıyor olsaydınız bu kişileri seçer miydiniz?

5. Temizlik
Salonu ilk ziyaretinizde, salonun yeteri kadar temiz olup olmadığını hemen anlamanız zor olabilir, gözleriniz bu sebeple açık tutun ve kurnaz olun. Her kullanımdan sonra ekipmanların temizlenip temizlenmediğine dikkat edin. Ayrıca, personelin hijyen standartlarına uyup uymadığına bakın. Özellikle sürekli kullanıyor olacağınızdan ötürü soyunma odalarını ve duşları mutlaka kontrol edin. Tuvaletleri ve lavaboları da ihmal etmeyin.


6. Ekipman
Çevreye iyi bir göz atın. Popüler makineler salonda mevcut mu ve üyeler hareketlerini yaparken çok mu sıra bekliyorlar? Kardiyo aletlerinde süre sınırlaması olup olmadığını öğrenin. Eğer siz 1 saat bisiklet sürmeyi düşünüyorsanız, yarım saatlik bisiklet sürem limiti olan bir spor salonu size hiç uygun olmayacaktır.
Çeşitli makinelerin salonda bulunduğundan emin olun. Makinelerin üzerinde resimli kullanım talimatları ile dikkat edilecek hususların olup olmadığını veya size yardım edecek bir personel olup olmadığını kontrol edin. Iskartaya çıkmış ve kullanım dışı olmuş makinelere dikkat edin, bunlar bir spor salonunun bakımsız olduğunun göstergesidir.

7. Gruplar
Salonda yer alan fitness gruplarının takvimini görmek isteyin. Sizin katılmayı planladığınız grupların burada olduğundan emin olun. Yüksek enerji dolu spinning gruplarına veya sakinleştirici yoga gruplarına katılmak istiyor olabilirsiniz. Grup çalışmaları sizin antrenman programınızın çoğunluğunu oluşturacaksa eğer mutlaka en başta bu gruplar için ekstra ücret alınıp alınmadığını sorun. Gruplara katılmadan önce bu ücretlerin sizin için karşılanabilir olup olmadığına karar verin. Ayrıca, katılmayacağınız programlara da boşuna para ödemeyin.

8. Aidat
Bir spor salonu seçerken, muhtemelen karar vermeyi etkileyen en önemli faktör maliyettir. Bazı salonlar peşin çalışırken bazıları taksitlere bölebilmekte ve ekstra promosyonlar sunabilmektedir. Ödeme tablosunu mutlaka inceleyin. Her ay ücretini ödemek suretiyle parça parça mı üye olacaksınız yoksa tüm yılı kapsayan yıllık bir üye mi olacaksınız? Herhangi bir ceza ödemeden istediğinizde üyeliğinizi iptal ettirebilecek misiniz? En önemlisi bu spor salonu sizin bütçenize uygun mu?
İş bir spor salonuna kaydolmaya geldiğinde, eğer yeteri kadar bilgilendirilmemiş ve hazırlıksızsanız, sanki hayatınızın altına imza atıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Seçici ve zor beğenir olun. Çevrenizi araştırın, arkadaşlarınızla konuşun ve beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığı hususunda emin olmak için bütçenize uyan salonları mutlaka kayıttan önce gezin.


Etiketler; #ismail şen
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.