AFORİZMALAR

Çağımızın sorunları her ne kadar yeni gibi gözükse de, insanlık atalarından devraldığı içsel kaosu devam ettiriyor.

849 0

Kütüphaneci

Kütüphaneci

Çağımızın sorunları her ne kadar yeni gibi gözükse de, insanlık atalarından devraldığı içsel kaosu devam ettiriyor.
“Mutluluğu içimizde bulmak zordur, başka bir yerde bulmak ise imkansızdır.” Arthur Schopenhauer
 
Şimdi söze nasıl başlasam bir aforizma patlatmış gibi gözükeceğimden  sizlere aforizmanın kısa bir tanımını yapmak istiyorum.
En kısa tabirle söyleyeni ve söyleniş tarihi belli olan, birkaç kelime ile derin anlamlar ifade edebilen cümlelerdir. Doğruyu, güzeli söylemek ve çoğunlukla acı da olsa gerçekleri ortaya koyan genel  yargılardır.
Kültürümüzde özellikle Anadolu’da  yaygın olarak  kullanılan ve her iki lafın arasına sıkıştırılan deyimlerimize, ata sözlerimize benzerler, ah ne vardı şu yazın hayatımız erken başlasaydı da şu sözleri kimin söylediğini bilebilseydik. Yine de haksızlık etmeyelim, anonim cenneti memleketimizden şükür ki bir Mevlana, bir Yunusumuz çıkagelmiş.  Halk ozanlarımız da dilden dile şiirlerin içine attıkları imzayla yüzyılları aşmayı başarmışlar. Konudan fazla uzaklaşmadan bir cümleyle hayat a bakış açınızı değiştirebilecek güce sahip olan aforizmalara dönelim.
Uzun uzadıya kitap okumayı bir türlü sevemeyen lakin şu edebiyat çeşmesinden bir yudum da ben içeyim diyenleri, aforizmaların sarsıcı dünyasına davet ediyoruz.
Öncelikle belirtmem gerekir ki aforizmalar öyle  kahvehanelerde, dost meclislerinde, içki sofralarında üretilen genellemelere benzemezler. Entelektüel birikim, geniş bakış açısı, özeleştiri ve bir dünya görüşüyle harmanlanıp el attığı konunun özünden sarsılmaz bir gerçek çıkartmak peşindedirler.
Tabiatı gereği okuduğunuz iyi bir kitabın da bir aforizması olmalıdır. Bir kitaptan aforizma çıkarmak yerine hali hazırda okuduğunuz bir aforizmanın, size bir kitap okutmuş olduğu hissi de mümkündür.
Ancak aforizmaları düzyazı ya da şiir gibi okumak onlara haksızlık olur. Derin anlamlar taşıyan bu söz dizileri üzerinde düşünmek, irdelemek, çözümlemek gerekir. Sizleri üstatların hayata dair çıkarımları üzerine bir müddet düşünmeye davet ediyorum.
“ Zayıf noktalarınızdan güçlü taraflarınız doğacaktır.” Sigmund Freud
“Eylem ve vicdan genellikle uyuşmazlar. Eylem, ağaçtan ham meyveleri toplamak isterken, vicdan onları gereğinden çok olgunlaşmaya bırakır, ta ki yere dökülüp ezilinceye kadar.” Nietzsche
“İnançtan yoksun olduğumuz söylenemez. Yaşamamız bile tek başına bir inanç değeridir.” Franz Kafka
Pekala söyledikleri aforizmaları kitaplara dönüşen dünya kilometre taşları kimlerdir? Aristo, Platon, Sokrates, Hippokrates,  Arthur Schopenhauer, Nietzsche, Freud ,Karl Marks, Nikola Tesla, Franz Kafka, Goethe, Montaigne ,Francis Bacon, Stephen Hawking, Halil Cibran, Ömer Baytaş, Yalçın Küçük, Elmas Türk, Ahmet Şerif Şerefli.
 
 
 
 


Etiketler; #kütüphaneci
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.