Reklam

Yaralı Bilinç

Dariush Shayegan, çağdaş İran ve Yakın Doğu'nun en çok düşünürlerinden biri ve kendilerini tanımak gerek.

125 0

Dilvin Altıkardeş

Dilvin Altıkardeş

Dariush Shayegan, çağdaş İran ve Yakın Doğu'nun en çok düşünürlerinden biri ve kendilerini tanımak gerek. Çünkü bize komşu olan İran'da yetişmiş bir düşünürün yazdıklarını kendimle özdeşleştirebilirizi. Neticede aynı coğrafyayı paylaşılıyoruz. Geçtiğimiz sene vefat eden bu düşünürün Yaralı Bilinç isimli kitabı, kendisinden söz ettiren bir kitap oldu. 

Yaralı Bilinç, tarihte geride kalmış ve değişimler şenliğine katılmamış uygarlıklardaki zihin çarpıklıkları üzerine bir denemedir. Varlığını İrani - İslami dünyadaki kişisel deneyime borçlu olmasına rağmen, bu kitabın menzilinin yalnız o dünyayla sınırlı olmadığını ve bir bakıma, zihinsel yapıları hâlâ geleneğe bağlı olan ve modernliği sindirmekte güçlük çeken uygarlıkların çoğunu ilgilendirdiğini düşünüyorum. Biz periferi insanları, farklı bilgi blokları arasındaki çelişkilerin zamanında yaşıyoruz. Birbirlerini iten ve karşılıklı olarak biçimsizleştiren bağdaşmaz dünyalar arasındaki çatlağa düşmüşüz. Zihin açıklığıyla ve hınç duymadan üstlenildiğinde bu iki yanlılık bizi zenginleştirebilir; oysa bilginin eleştirel alanından dışlandığında, aynı iki yanlılık duraklamalara neden olmakta, bakışı sakatlamakta ve tıpkı kırık bir aynada olduğu gibi, dünya gerçekliğini ve tinsel imgeleri biçimsizleştirmektedir.

 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.