Kriket Nasıl Bir Spordur?

Türkiye'de çok aktif olmasa da futbolla benzer yönleri vardır. Çok duyulan ama nasıl bir spor olduğunu bilmeyenler için işte kriket sporu...

1544 0

İSMAİL ŞEN

İSMAİL ŞEN

Türk futbolunu anımsatan yapısı ile kriket, ilk defa İngiltere‘deoynanmış olan bir oyundur. Futboldan ayrılan özellikleri arasında; on bir kişiden oluşan takım oyuncuların ellerinde bulunan sopalarla topu sahaya göndermeye çalışmaları gibi farklılıklar bulunmaktadır. Keyifli bir oyun olmasından dolayı kısa zamanda yaygınlaşarak popüler oyunlar arasındaki yerini almıştır. Zamanla spor dalı niteliği kazanan kriketin ilk maçı 1728 yılında Surrey kontlukları ve kent takımları arasında oynanmıştır.
Kriket oyununa özel tasarlanmış olan beyaz kıyafetler, oyuncuların korunmalarını sağlamaktadır. Oyuncuların yerleri, oyun kaptanı tarafından belirlenmektedir. Oval ve yuvarlak şekillerde olabilen kriket sahaları içinde oyuncu isimleri, karşılaşma içindeki pozisyonlarına göre farklılık göstermektedir.
Kriket, dünya çapında yaygınlaşan ve zevkle oynanan bir spor dalı olsa da, her ülkenin kriket sporunun kendine özgü kuralları bulunmaktadır. Ancak geleneksel karşılaşmalar için standart kriket kuralları esas alınmaktadır.

İki takım arasında 11’er kişiden toplam 22 kişinin karşılaştığı kriket oyunu, popülerlik kazanması ile spor dalı niteliği kazanmıştır. Her oyuncunun elinde bulunan kriket sopaları, kriket oyununa özgü olan küçük ve sert topun karşı takımın kalesine gönderilerek sayı kazanılması amaçlanan bir spor dalıdır. 96 santimetre uzunluğuna sahip olan sopaların yanı sıra, toplar deri kumaşlar ile kaplanmıştır. Uluslararasında oynanan kriket karşılaşmalarında esas alınan üç ana kriket oyun formatı bulunmaktadır. İnnings adı verilen etaplaraayrılan kriket karşılaşmaları, ilk çıktığı yıllarda belli bir süreye bağlanmadığı için yaklaşık 5 gün süren kriket müsabakalarına rastlanılmaktadır.

Kriket Nasıl Oynanır?
Kriket sporunun ana amacı, rakip takımın kalesini top yardımıyla devirmeye çalışmaktır. Vurucu oyuncu konumunda bulunan oyuncunun sert bir hamle ile topu karşı takımın kalesine atmasıyla oyun başlar. Karşı takımın savunma konumunda yer alan oyuncu da kaleye doğru gelmekte olan topa, elindeki sopasıyla vuruş gerçekleştirerek, topun en uzağa gitmesini sağlar. Kriket karşılaşmasında yer alan her oyuncunun temel amacı, ellerindeki sopa ile topu karşı takımın kalesine atmaktır. Bunun için, oyuncular yerlerini sürekli değiştirmek durumunda ve hızlı hamlelerle vuruşlar gerçekleştirmelidirler.

Kriketin Kuralları Nelerdir?
Kriket oyununun veya sporunun her spor dalı gibi ülkeler arasında müsabakalar gerçekleşmektedir. Bu sebeple oyunun kuralları da ciddi ölçüde netlik kazanmıştır. Kriket sporuna dair gerek görülen bazı kural değişiklikleri, kriket sporuna ait resmi bir kuruluşun olmamasından dolayı, Marylabone Cricket Club adı verilen kuruluş tarafından kural değişikliği kararları verilmektedir. Günümüze kadar birçok değişikliğe uğrayarak netlik kazanmış olan kriket sporunun yaklaşık 42 adet genel kuralı bulunmaktadır. Ancak yarışma niteliği taşıyan karşılaşmalar için bazı yönetmelikler de kurallar arasında yer almaktadır. Kurallar arasındaki ilk dört madde hakemleri ve oyuncuları yakından ilgilendiren kurallardır.


Etiketler; #ismail şen
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.