Yangın Söndürme Cihazları Nasıl Kullanılır?

Her an ihtiyacımız olabilecek yangın söndürme cihazının nasıl kullanılacağını biliyor musunuz?

8914 0

GÜNGÖR YILMAZ

GÜNGÖR YILMAZ

Cihazı yangın yerine getiriniz, rüzgarı arkanız alınız.
Ateşe mümkün olduğunca yaklaşınız.
Tetik mekanizmasını kilitleyen pimi çıkartınız veya karbondioksit tüpünün valfini sola doğru çevirerek açınız.
Tetiğe sonuna kadar basarak çıkan gazı veya tozu yangının doğduğu yere doğru püskürtünüz.
Yangını ön taraftan arkaya doğru söndürünüz.
Yangını söndüğü emin olmadan terk etmeyiniz.
Tozlu cihazları, toz bitene kadar boşaltınız.

A SINIFI YANGINLAR: Katı madde (tahta, kâğıt, pamuk ...) yangınlarıdır. Soğutma ve yanıcı maddenin uzaklaştırılması ile söndürülür ve kontrol edilir.
B SINIFI YANGINLAR: Yanabilen sıvılar bu sınıfa girer. (Benzin, benzol, yağlar, yağlı boyalar ...) Soğutma (sis halinde su) ve boğma (karbondioksit, köpük, kuru kimyevi toz...) ile bu yangınlar söndürülebilir.
C SINIFI YANGINLAR: Yanıcı gaz madde yangınlarıdır. (Metan, propan, SLP ...) Bu yangınlar kuru kimyevi toz, halon 1301, halon 1211 kullanılarak söndürülebilir. Elektrikli makine ve hassas cihaz yangınları da bu sınıfa dahildir.
D SINIFI YANGINLAR: Yanabilen hafif metal yangınları bu sınıfa girer. (Sodyum, Potasyum, Titanyum, Magnezyum ...) Bu yangınlar da kuru kimyevi toz kullanılarak söndürülebilir.
Elektrik yangınları ayrı bir yangın sınıfı değildir. Bu tür yangınlarda elektrik akımı kesilerek yangına müdahale edilmelidir.

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.