PARDON

Dediler ki sen de yaz… Ne yazayım abi ben yangıcıyım, yani yangın uzmanıyım. Yangıncının da uzmanı mı olur demeyin olur, olur hem de bal gibi olur.

4708 0

GÜNGÖR YILMAZ

GÜNGÖR YILMAZ

Dediler ki sen de yaz… Ne yazayım abi ben yangıcıyım, yani yangın uzmanıyım. Yangıncının da uzmanı mı olur demeyin olur, olur hem de bal gibi olur. Yangın sizce felaket önlenemezse afet o zaman bu işi çok iyi analiz etmemiz gerekir. Bunu kim yapar lafa geldi mi herkes yapar ve bilir…
Sen hiç ateşe girdin mi veya alevlerin içinden canlı çıkardın mı itfaiyeci değilsen bunu anlayamazsın aslında bunu anlayan da yok. Erkek Çocukların çoğuna sorduğumuzda ya asker ya polis ya da itfaiyeci olmak ister; Bir de Oyuncaklarına bakın araba, tank, itfaiyedir Geriye baktığımızda itfaiyeciliğin bir meslek olmadığını görürüz oysa kıyafet ve teçhizatları tam donanım olarak oldukça pahalıdır peki mesleği olmayan işlerin kıyafetleri ve teçhizatları oluyor da neden bir iş koluna dâhil edilmiyor.
Yangın Söndürme konusu  ise, özel eğitim ve araç gereçler gerektiren ayrı bir meslek grubunun (itfaiyecilerin) yetki ve sorumluluğundadır. O zaman yangın uzmanı kimdir.
Yangın güvenlik uzmanı; Yukarıda tanımı verilen önleme ve korunma amaçlı proaktif çalışmaları yapacak, riskleri değerlendirecek, yapılanları denetleyecek ve çalışılan ortamda yangın güvenliğine yönelik yönetim sistemini kuracak olan kişidir.
Yangın güvenliği uzmanı;
Sağlık kurumları, konaklama tesisleri, Eğitim kurumları gibi hizmet sektöründe, Alış veriş merkezleri, ulaşım, depolama gibi ticaret sektöründe, Sanayi sektöründe Farklı uygulamalar   yapabilecek bilgi ve görüş ile donatılmış olmalıdır.
Aslında bir felaket önlenemezse afet olduğu bildiğimiz ve korktuğumuz fakat uygulamada yasaların zorunluluğu olmasa hiçbir önlem almadığımız konu yangın
İtfaiyeci kimdir. Yangın durumunda Birileri ölümden kaçarken o ölüme koşan Kahraman yiğit cengâver, tecrübe, cesaret ve özveri isteyen, en riskli ve en stresli işleri yapan, Silahı hortum ve mermisi su olan ateşle savaşan kişidir. Vatandaşın yangına karşı can ve mal güvenliğini koruma görevini üstlenen itfaiyeci; her türlü koşulda hiç bir menfaat gözetmeden düşündüğü tek şey kurtarmak ve söndürmektir.
İtfaiyecinin amacı önce önlemek mi yoksa söndürmek mi aslında hep söndürmeye endekslenmişizdir oysa yangını önlemek söndürmekten daha ucuzdur binalar tasarım aşamasında kanuni zorunluluğu olmasa önlemeye yönelik hiçbir eylem yapılmamaktadır Belediyelerin kamu hizmeti olan itfaiye teşkilatı görevleri belediyeye hiçbir gelir getirmediği için yapılan harcamalar en sona atılmaktadır.
İtfaiyecilik meslek yüksek okullarından mezun olan birçok eğitilmiş insanlar var ve personel alımlarında bu durum ne kadar dikkat ediliyor araştırmak gerekiyor; fakat itfaiye teşkilatı belediyelerin arka çöplüğü gibi personelin sürgün yeri olduğu kanaatindeyim
İtfaiyecilikte en önemli sıralama önleme, kurtarma ve söndürmek olmalıdır bunun için İtfaiyenin temel görevlerinden biri, binalarda alınacak önlemleri belirlemek ve halkı yangın önlemleri konusunda eğitmektir. Bizde sadece söndürme kısmı bulunmaktadır. Kurtarma konusunda yeni gelişmeler var ama gerçek anlamda yeterli değil. Ne yazık ki ülkemizde itfaiyeciler hortum tutan kişiler olarak görülüyor. İtfaiyecilik, teknik bir sınıf ve uzmanlık gerektiren bir meslek olarak görülmelidir. İtfaiyecilik en riskli mesleklerden olan ileri teknik bilgi, tecrübe ve cesaret isteyen bir meslektir.
O zaman Yangın Nedir? Sorusunu bundan sonraki yazımızda ele alalım.

Siz bizim önemlisiniz Yangın, iş güvenli, trafik ve belediye ekipmanları konusunda sürekli doğru malzeme seçimi,tedariki ve danışmanlık konusunda info@aresyangin.com.tr adresi watsap 0541 695 15 15 nolu telefondan destek alabilirsiniz

Güngör YILMAZ
Yangın Uzmanı
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zinnurin193 - 7.3.2018 13:19:41
Güngör kardeşim, yazmaya devam. Çok güzel bir başlangıç. Selamlar herkese.
Avatar
Zeki ÇELİK192 - 6.3.2018 20:59:09
Yapmış olduğun ,böyle hayati öneme sahip bir hizmette ait çalışmalarında başarılar dilerim.