TANRILARIN TANRISI ZEUS

Genellikle Kara Yunanistan, İtalya, Ege adaları ve Batı Anadolu coğrafyasında tapılan ve günümüzde mitoloji olarak anılan antik inanışlara göre, ulu dağ anlamındaki Olympos’ta var oldukları düşünülen

1177 0

Devrim Demir

Devrim Demir

Genellikle Kara Yunanistan, İtalya, Ege adaları ve Batı Anadolu coğrafyasında tapılan ve günümüzde mitoloji olarak anılan antik inanışlara göre, ulu dağ anlamındaki Olympos’ta var oldukları düşünülen tanrılar vardı ve bunların en büyük güce sahip olanı, göklerin hâkimi baş tanrı Zeus’tu. Antik yazarlar Homeros ve Hesiodos’un kitapları tanımamıza yardımcı olan temel eserlerdir. Birçok filme konu olan mitolojide, her tanrının doğa üstü güçleri olduğu gibi özellikleri de oluyordu. Zeus’un sıfatları arasında, “bulutları devşiren (nephelegereta)”, “göklerde gürleyen (hypsibremetes)”, “şimşek savuran (asteropetes)”, “yıldırım seven (terpikeraunos)”, “uzaklarda gürleyen (erigdoupos)” ve “kalkanlı (aigiokhos)” yer almaktadır fakat en çok Kronosoğlu ve Olymposlu kullanılmaktaydı.
           
Yağmuru yağdıran, göğü gürleten, şimşeği çakıp savuran evrenin hâkimi Zeus’tur. Bir önceki yani ikinci kuşak tanrıları Titanların kralı Kronos ve eşi Rhea’nın altı çocuğundan biridir. Kronos’u alt etmek için Titanlarla savaşır ve yeraltına kapatılan devlerden gök gürültüsü, şimşek ve yıldırımı aldıktan sonra safındaki diğer tanrılarla savaşı kazanır ve hakimiyeti eline alır. Evrende yetkileri paylaşır ve “üç büyükler” olarak anılacak üç kardeş arasında, kendisi göğü ve yerle gökte krallığı alır, kardeşi Poseidon’a denizleri, diğer kardeşi Hades’e de yeraltı yani ölüler ülkelerini verir.
Yeryüzü düzeninin kurucusu ve koruyucusu kabul edilirdi ve tek tanrılı dinlerin Tanrısı gibi insanların kaderini elinde tutardı. Kralları kötülük yaptıklarında cezalandırır ve insanlar arasındaki savaşlarda bazen taraf tutardı. Troia savaşında da büyük rolü olmuştu. İda dağının (Kaz dağı) tepesindeki Gargaros doruğundan savaşı izler ve buyruklarını insanlara kartalıyla gönderirdi. Kartalın uçuşuna göre durum iyiye ve kötüye yorulurdu. Akhaların kötü durumunda kral Agememnon, Zeus’a yalvarır. Birçok kült merkezi ve tapınağı bulunan Zeus’un heykellerinde iri gövdeli, sakallı, genelde asa ya da şimşek demeti tutan, tahtta oturan ve bazen de yanında kartalıyla tasvir edildiği görülmektedir. Hakimiyet onikisi Olympos’lu olmak üzere Olympos’a çıkmayan Hades ve Hestia’nın da eklenmesiyle toplam ondört tanrının idaresindedir ve tanrılar ile insanların babası Zeus’tur.
           
Zeus’un tanrıçalar ve ölümlü kadınlarla birliktelikleri olur ve bunlardan birçok çocuklar doğar. Karısı aşırı kıskanç olan tanrıça Hera’dır ve ondan Ares, Hebe, Hephaistos doğmuştur. Hera ile olan düğün törenlerinde, dünyada aşırı bir bolluk ve bereket meydana gelir. Metis’le birleşmesinden değişik bir şekilde Zeus’un başından Athena doğar, Dione’den Aphrodite, Leto’dan Apollon ve Artemis, Demeter’den Persephone doğar. Ölümlü kadınlardan ise, Alkmene’den meşhur kahraman Herakles (Herkül), Danae’den kahraman Perseus, Europa’dan kral Minos, Maia’dan Hermes, Semele’den Dionysos ve daha birçok çocuğu olur.
           
Başlıca mabetleri, Anopos ırmağı kenarında, Atina Zeus Olympos, Akragas, Olympia, Diokaisareia, Lebadeia, Taormina, Pergamon, Labrande, Aizanoi, Nemea, Kilikya Olbiada, Baalbek ile Priene’de yer almaktadır ve bu sayılanlardan çok daha fazlası bulunmaktadır. Priene’de yer alan mabedi günümüze en iyi korunarak gelenlerdendir. Pergamon (Bergama) Zeus sunağı ise en etkileyici olanlardandır ve Osmanlı tarafından 1870’li yıllarda yabancılara hediye edilmiştir ve günümüzde Berlin Pergamon Müzesi’nde sergilenmektedir.
                                                                                             
                                                                               
 


Etiketler; #Devrim Demir
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet490 - 24.03.2021 21:17:25
Yazı çok bilgilendirici, diğer tanrılarla ilgili yazı bekleriz.