SALGIN HASTALIKLAR VE APOLLON

Malum Covid-19, son bir yıldır Dünyayı etkisi altına alan ve daha ne kadar tesir edeceği belli olmayan bir salgın hastalık.

1180 0

Devrim Demir

Devrim Demir

Malum Covid-19, son bir yıldır Dünyayı etkisi altına alan ve daha ne kadar tesir edeceği belli olmayan bir salgın hastalık. Peki antik dönemlerde salgın hastalıklar nasıl oluyordu ve kim yayıyordu?. Gelin bir bakalım…
           
Mitoloji, arkeolojinin olmazsa olmazlarındandır ve kazılarda çıkan her sikke, heykel, kabartma gibi öğelerde yer alan karakterlerin tanımlanması anlamında, vaz geçilmez bir unsurdur. Doğru yanlış değerlendirmesi yapmadan söz, konuşma, anlatı, öykü, masal anlamı taşıyan mitoloji, antik dönem uygarlıklarının inanış şekli halindedir ve paganizm ile yorumlanır.
           
Kıta Yunanistan ile Batı Anadolu bölgesinde ve hatta Nemrut Dağı’na kadar bile kült heykeli bulunan, mitolojik panteonun vazgeçilmezi, Zeus ve Leto’nun oğlu, Artemis’in ikizi Apollon, sanat, okçuluk ve kenânetin yanı sıra salgın hastalıkları yaymasıyla bilinir. M.Ö.8.yüzyılda Homeros’un yazdığı İlyada Destanı ve Hesiodos’un Theogonia’sı gibi antik eserlerden, Apollon’u tanıyoruz. Çanakkale’mizin göz bebeği ve Dünya’ca tanınır Troia’nın dahili olduğu meşhur mitolojik ve az da olsa kısmen bilimselliği kabul gören, Son Tunç Çağı’nda yani M.Ö.1200’lerde gerçekleştiğine inanılan “Troia Savaşı”nda, Homeros’un verilerine göre, Apollon’un Troia kentinde koruyucu tanrı olduğu bilinir ve savaşın sonuna kadar, Ares’le beraber Troia’lıların safında yer alır. Hatta 2004 yapımı Brad Pitt’in başrol aldığı ve filmdeki Troia atının Çanakkale’ye hediye edildiği “Troy” filminde yer alan sahnelerde de Apollon’un Troia için koruyuculuğuna ve tapınağına yer verilmiştir.
           
Destansı Troia Savaşı’nda Ahkaların kralı Agememnon, Apollon rahibesini tutsak ve köle edince, Apollon sinirlenir ve salgın hastalıklardan vebayı, Troia’yı işgal etmek üzere gelen Akhaların üzerine salar. Bu Apollon’un ilk salgın hastalık yayışı değildir, tanrılara itaat etmeyen ve sinirlendiren her şehir ya da devlete salgın hastalıkları attığı oklarla yaydığına inanılırdı.
           
Salgının sonucunda muzdarip olan Ahhalar’ın kralı Agememnon, Apollon’un rahibi  Khryses’i kızı Khryseis’i özgür bırakır ve salgın hastalıktan kurtulan Akhalar  savaşa devam eder. On yılı aşkın süren savaş, malumunuz Akhalar tarafından basit bir hile ile olan “tanrılara armağan bir at” sayesinde, Troia şehrine girilerek kazanılır.
           
Efsaneler, hikayeler, destanlar… Dünya tarihi bunlarla dolu lakin hastalıkları biz insanların yaydığı aşikar. Semavi dinlerin milyarlarca insanca kabul görmesiyle, yok olan ve mitoloji olarak anılan bu inanışlar bile, insanoğluna ders niteliğinde olsa gerek.
 


Etiketler; #devrim demir
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Onur 2003411 - 22.01.2021 18:52:37
Çok güzel tebrikler. Keyifle okudum.
Avatar
burak s.409 - 19.01.2021 21:46:22
çok aydınlatıcı tebrik ederim.
Avatar
Tepecik 407 - 18.01.2021 18:32:55
Truva savaşı ile ilgili bir yazıda bekleriz
Avatar
Ebru 406 - 18.01.2021 17:14:42
Çok guzel bir bilgi paylaşımı için çook teşekkür ederiz ??