Kütüphane gönüllüsünden teşekkür yazısı

Geçtiğimiz haftalarda Çanakkale İl Halk Kütüphanesi Müdürümüz Osman Zeki Coşar’ın tayin kararını üzüntü ile öğrendim.

6826 0

Gizem Tuğçe BAYHAN

Gizem Tuğçe BAYHAN

Geçtiğimiz haftalarda Çanakkale İl Halk Kütüphanesi Müdürümüz Osman Zeki Coşar’ın tayin kararını üzüntü ile öğrendim. Yaklaşık olarak üç senedir, gerek röportajlarımız ile gerekse kütüphanede düzenlediğimiz etkinlikler ile kendisini yakından tanıma şansım olmuştu ve birçok konuda nasıl çabaladığını gözlerimle görmüştüm.
Bu yüzden kendisine teşekkür etmeyi bir borç bilirim.
3 sene önce, kütüphanemiz henüz geçici yerindeyken, çocuklara kütüphaneyi tanıtmak ve sevdirmek amacıyla ‘kitap okuma projesi’ teklifini kendisine sunduğumuzda, çok heyecanlı bir şekilde karşılamış ve bu konuda hemen yardımcı olmuştu. Projemiz ile ilgili her türlü destek olacağını bana bildirmişti ve biz gönüllü olarak hemen o hafta sonu çocuklar için kütüphanede kitap okuma etkinliğine başlamıştık. İlk önceleri 3-4 çocuğun katılımıyla başlayan etkinliklerimiz, haftalar geçtikçe 10’lu sayılara kadar çıkmıştı.
Bu projeyi duyan birçok kişi farklı etkinlikler ile müdürümüze gelmiş ve kütüphanemiz sadece kitapları olduğu bir alandan daha çok ‘yaşam alanı’ olarak zihinlerimize yerleşmeye başlamıştı. Ben de çocuklara kitap okuyan gönüllüler arasında olan biri olarak, çocukların kitapla buluşma yolundaki heyecanlarına ortak olma şansı edindim ve bu beni de çok mutlu etti.
Kütüphanenin taşınacağı ve daha büyük bir yere geçiş yapacağı haberini aldığımda ise çok sevindim çünkü etkinliklerimizi geçici binamızda dar bir alanda yapmak zorunda kalıyorduk ve küçük çocuklarımızı bu konuda tam anlamıyla serbest bırakamıyorduk. Osman Bey, yeni yerimizde ayrı bir çocuk bölümü olacağını söyleyerek bu konuda tüm gönüllülerin fikirlerini almayı ihmal etmedi.
İl Halk Kütüphanesi’nin şu anda bulunduğu yerde çocuk bölümüne gittiğimde ise gözlerime inanamadım!
Sadece çocukların olabileceği, miniklerin ses sıkıntısı yaşamadan serbestçe kitaplarla haşır neşir olabileceği çocuk bölümünün rengarenk koltuklarını görünce, kitap okuma etkinliklerine tekrar başlamak için heyecanlanmıştım.
Ve yeni yerimizde miniklerimizin katılımı ile kitap okuma etkinliklerimize başladık. Ebeveynlerimiz bir yanda kendi kitaplarını okurken, çocuklarının biz gönüllüler ile beraber hikaye dinledikleri ve ardından boyalarla hayal gücü dolu resimler yapması bizler için müthiş bir durumdu.
Bize bu olanakları sağladığı için canla başla çalışan kütüphane müdürümüz Osman Zeki Coşar Bey’e kendi adıma ve kütüphane gönüllüleri adına çok teşekkür ediyorum.
Yeni görev yerinde, çalışmalarına hız kesmeden devam edeceğine ve ‘sıkıcı kütüphane’ kavramını yıkarak, kütüphaneyi ‘yaşam alanı’ olarak yeniden tanımlatacak etkinliklerini devam ettireceğine inancım sonsuz. Hayırlı olsun dileklerimle…
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yunus Emre EROĞLU 341 - 20.11.2020 19:37:57
Çanakkalemiz için hayata geçirdiğimiz projelerde iki defa kendisi ile çalışma fırsatı buldum. Tabi bu projeler gönüllü projedeydi. Ben gonulluydum, Osman Hocam ise devletimizin kasasından reklam çalışması için para çıkmasına razı değildi. Iki küçük program ile Osman Hocam'in Çanakkalemiz'e bıraktığı mirası bir nevi belgeleme fırsatı bulduğum için ayrıca mutluyum.