O iddialara cevap geldi

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü “ağaç kuruması” yönünde çıkan haberlere yanıt geldi.

1377
O iddialara cevap geldi

Çanakkale’de faaliyet gösteren bazı medya organlarında ve internet sayfalarında Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü dahilindeki bazı ağaçlarda meydana gelen kurumalar değişik zaman ve ortamlarda gündeme taşınmıştı.  O haberler üzerine hareket geçen Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü bu konuda yapılan çalışmalar hakkında bir açıklama yaptı.
 
Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada:“ Yenice ve Çan İlçelerinde 2016 yılı sonbaharında karaçam ağaçlarında kurumaların görülmesi üzerine, ilk önce kuruyan ve kurumakta olan ağaçlar Bölge Müdürlüğümüzce, orman bitkilerine arız olan zararlı organizmalar yönüyle incelenmiştir. Yapılan ilk incelemelerde ağaçların kurumasını etkileyen bir zararlı tespit edilmemiştir.
 
Yapılan bilgilendirmeden sonra, Orman Genel Müdürlüğünce inceleme yapmak üzere Orman Zararlıları ile Mücadele Dairesi Başkanlığı Orman Ekosistemlerini İzleme Şube Müdürü Sıtkı Öztürk başkanlığında, Bursa Teknik Üniversitesi Orman Fakültesinden Fitopatolog Doç. Dr. AskoTapio Lehtijarvi, Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesinden Fitopatolog Yrd. Doç. Dr. Funda Oskay ve Orman Mühendisi Adem Sinan Hınıs’tan oluşan bir heyet görevlendirilmiştir.
 
Bu heyet tarafından Yenice Göleti, Çan İlçesi Terzialan, Yaylacık ve Söğütalan Köyleri civarında yapılan inceleme ve örnekleme çalışmalarından elde edilen ilk bulgulara göre zararlı organizma tespiti yapılmamıştır. Alınan ağaç ve toprak örneklerinin laboratuvarda incelenmesi sonucunda teknik heyet tarafından bir rapor düzenlenmiş ve bu örneklerde fungal etmene (mantar zararlısı) rastlanmamıştır. Kuruyan karaçamların, optimum dikey yayılış alanının dışında (700 metre rakımın altında) olduğu, kurumalara zararlı organizmaların değil, ana faktör olarak kuraklığın neden olabileceği kanaatine varılmıştır.
 
Bölge Müdürlüğümüzce hayatiyetini kaybeden ağaçlar tespit edilerek alandan çıkarılmaktadır.
 
Kuruyan ve kurumakta olan ağaçlardan alınan örnekler nematod(yuvarlak, mikroskobik zararlılar) yönünden Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölüm yetkililerine incelettirilmiş ve bir zararlı organizmaya rastlanmamıştır.
 
Orman Genel Müdürlüğümüzce Görevlendirilen Şube Müdürü Dr.Sait Dağdaş, Şube Müdürü Orhan Yazıcı, Şube Müdürü Dr. M. Rıdvan Çörtü tarafından düzenlenen inceleme raporunun sonuç bölümünde; “ Çanakkale OBM ve yakın çevresinde Karaçam ve Sahil çamlarında 2016 yılında iyice belirginleşen ve 2017 yılında giderek yaygınlaşan kurumaların temelinde, vejetasyon döneminde uzun süre etkili olan ve ortalamanın altında seyreden yağış azlığı ve düzensizliği yanında aşırı yaz kuraklığı ile birleşerek seyreden ve “fizyolojik kuraklık” olarak tanımlayabileceğimiz sıcaklık artışından kaynaklanan olumsuz iklim koşulları birinci derecede etkili olmuştur. 1950-2015 dönemi ortalamasına göre 2016 yılında sıcaklık artışının 0.60 C olduğu kaydedilmiştir.” Denmektedir.
 
Yine ÇOMÜ Ziraat Fakültesinden Bitki Koruma ile Toprak Bilimi ve Bitki Beslenmesi Bölümlerinden akademisyenlerden oluşan bir heyet tarafından kurumaların en yoğun görüldüğü Yenice İlçesinde nematod, viral hastalıklar ve toprak hastalıkları yönünden bir inceleme yapılmış, örnekler alınmış olup, teknik incelemenin ardından düzenlenecek rapor henüz Bölge Müdürlüğümüze iletilmemiştir.
 
Karaçam ve sahilçamı kurumaların Çanakkale‘nin yanında birçok ilde görülmesi üzerine Orman Genel Müdürlüğünce İstanbul, Çanakkale ve Bursa Orman Bölge Müdürlüklerindeki ormanlık alanlarda görülen karaçam ve sahilçamı kurumalarını yeniden görmek ve konuyla ilgili incelemeler yapmak üzere Orman Zararlıları ile Mücadele Dairesi Başkanlığı OZM Şube Müdürü Akın Emin, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Entomolojisi ve Koruma Ana Bilim Dalı Başkanlığından Prof. Dr. Mustafa Avcı ve Toprak İlmi ve Ekoloji Ana Bilim Dalı Başkanlığından Doç. Dr. Yasin Karatepe’ den oluşan teknik heyet görevlendirilmiştir. Heyet tarafından zararlı organizmalar açısından inceleme yapılmıştır. Kuruyan ağaçların sürgün, dal, gövde ve kök yapıları incelenerek açılan toprak profillerinden tahlil için toprak örnekleri alınmıştır. Alınan ağaç ve toprak örneklerinin laboratuvarda incelenmesi sonucunda teknik heyet tarafından bir rapor düzenlenerek Bölge Müdürlüğümüze ayrıca gönderilecektir.
 
Bahsedilen kurumaların komşu Orman Bölge Müdürlüklerinde ve bazı sınır ülkelerde ki ormanlık alanlarda da olduğu bilgisi edinilmiştir.
 
Yazılı ve görsel medya organlarında bahsedilenin aksine; Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğümüzce, kurumaların ortaya çıkmasının hemen ardından bu kurumalara neden olan faktörlerin ortaya çıkarılması için yoğun bir çalışma başlatılmış, konusunda uzman birim ve akademisyenlerle ortak çalışmalar yapılmıştır. Bilim çevrelerinden destek alınmaktadır. Bugüne kadar yapılan araştırmalardan çıkan sonuç;  ağaçlardaki kurumaların sebebinin fizyolojik kuraklığın etkisinden kaynaklandığı yönündedir” ifadelerine yer verildi.
 


Kaynak: Haber Merkezi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
said dağdaş383 - 07.04.2018 09:03:44
Güney Marmara örneğinde, plan değişiklikleri yapılarak gerek Karaçamın gerekse Sahilçamının alçak zondaki (0-400 m) sahaları Kızılçam orijinleri ile ağaçlandırılmalıdır.
Bu konuda talep eden okuyuculara, hazırlanan rapor gönderilecektir.
said.dagdas@yahoo.com
Avatar
said dağdaş382 - 07.04.2018 09:01:18
Sonuç olarak uzun süreli ve belli aralıklarla görülen kurak dönemlerde, sadece son yıllarda değil 1980'li yıllardan bu yana hem Karaçam'da hem de Sahilçamında toplu yıkım şeklinde orman kayıpları olduğu kesinleşmiştir.
Avatar
said dağdaş381 - 07.04.2018 08:59:34
Not: Yalova-Armutlu’da kurulu (yeni ismi ile Asmalıdere, 216 ve 221 numaralı bölmeler) Korsika orijinli tohum meceresinde de (TM 188),
2016 yılı sonunda yoğun kar yağışından kaynaklanan tepe kırıkları ve devrik zararı görülmüştür.
Bu nedenle, Sahilçamının Korsika orijinlerinde de “kar kırığı ve devriği zararı”nın görüldüğü ortaya çıkmıştır.
Avatar
said dağdaş380 - 07.04.2018 08:56:44
Güney Marmara örneğinde, Sahilçamının şiddetli periyodik kuraklıktan çok ağır zarar gördüğü de ortaya çıkmıştır. Meşcereler yıkıma uğramıştır.
Avatar
said dağdaş379 - 07.04.2018 08:55:37
- Ancak 2016 güzünden başlayıp 2017 yılının ilk yarısında hızla devam eden, Lapseki - Biga arasındaki çok geniş sahalarda görülen Sahilçamı kurumaları nedeniyle, bazı yayınlarda yer alan Sahilçamının yaz kuraklığına çok dayanıklı olduğu iddiası, kökten çürümüştür.
Avatar
said dağdaş378 - 07.04.2018 08:53:16
Sahilçamlarında toplu kurumaların görüldüğü inceleme konusu sahalardaki
hiçbir gözlem ve inceleme noktasındaki - meşceredeki Kızılçamlarda ise, sararma-kuruma görülmemiştir. Bu tesbit, önemlidir.
Avatar
said dağdaş377 - 07.04.2018 08:51:33
22-23 Mart 2017 tarihleri arasında,
Gelibolu Yarımadası, Lapseki ve Biga’da bulunan Sahilçamı ağaçlandırmaları
yerinde görülmüş ve incelenmiştir.
Özellikle Lapseki-Gürece Ağaçlandırması ile Biga-Karabiga ağaçlandırma sahalarındaki Sahilçamlarında, meşcerelerin topluca yıkımına yol açacak düzeydeki çok yoğun sararma-kuruma süreci dikkat çekmiştir.
Avatar
said dağdaş376 - 07.04.2018 08:48:48
5- Kızılçamlarda resmi hiçbir kuruma şikayeti gelmemiştir.
Gözlemlerimizde de kuruyan bireylere rastlanmamıştır.
Aynı ekosistemdeki saf Kızılçam ormanlarında da sararma ile başlayan kuruma yoktur.
Kızılçam ormanları son derece sağlıklı meşcerelerden oluşmaktadır.
Avatar
said dağdaş375 - 07.04.2018 08:46:32
4- Kızılçam ise, kuraklık stresine, fizyolojik kuraklığa en dayanıklı ağaç türüdür.
Arazi incelemeleri sonucunda Kızılçamın bu özelliği, daima ilk tesbit olarak dikkat
çekmiştir.
Avatar
said dağdaş374 - 07.04.2018 08:45:21
2- Doğal Karaçam ormanlarında görülen ve halen devam eden kurumaların
kaynağında hiçbir entomolojik bulgu ya da mantar hastalığı yoktur.
3- Sararmak suretiyle kuruyan ya da kuruma sürecine giren Karaçamların
meşcerelerde tutulması, sekonder zararlıların tasallutuna zemin hazırlamaktadır.
Kesinlikle ve acilen bu tür sararmış ve kuruyan ağaçlar en kısa sürede
çıkartılmalıdır.
Avatar
said dağdaş373 - 07.04.2018 08:43:44
ULAŞILAN BAZI TESBİTLER ve ÖNERİLER:
1- Karaçamda kurumalar doğal yaşlı meşcerelerde ve alçak zonda (0-400 m) çok
etkilidir.
Avatar
said dağdaş372 - 07.04.2018 08:43:06
Karaçamda hem de Sahilçamında yer yer münferit, küme, grup, meşcere, bölme, hatta bölmeleri kapsayan blok sahalarda gözlenmekte ve halen devam etmektedir. Buna karşılık gözlemlerimiz boyunca, hiçbir Kızılçam meşceresinde (doğal ya da yapay) kurumaya rastlanmamıştır (22-24 Mart 2017; 18-20 Nisan 2017).