Reklam

Sağlıklı Yaşam Parkına Görkemli Açılış (VİDEO)

Çanakkale Belediyesi tarafından Esenler Mahallesi Özgürlük Caddesinde 11 bin 347 metrekarelik alanda oluşturulan ve kentlilerin keyifle spor yapabilecekleri Sağlıklı Yaşam Parkı, görkemli bir törenle gerçekleştirildi.

1293
Sağlıklı Yaşam Parkına Görkemli Açılış (VİDEO)
VİDEO HABER

Çok sayıda sportif faaliyete hizmet edecek şekilde projelendirilen her yaştan kentlinin, hem spor yapabilecek hem de sosyal bir mekan olarak yararlanabilecekler Sağlıklı Yaşam Parkı’nın açılışına, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın yanı sıra, Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Turan, CHP Merkez İlçe Başkanı Dr. Celal Karakaş ve çok sayıda davetli katıldı. Geniş bir alanda hem açık hem de kapalı alanda sportif faaliyetlerin gerçekleştirilebileceği Sağlıklı Yaşam Parkında sentetik buz pisti, kay-kay platformu, basket-voleybol sahası, tenis kortu, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, yetişkin, çocuk ve engelli spor alanları bulunuyor. Ayrıca, alan içerisinde bulunan hizmet binasının zemin katında kafeterya, soyunma odaları ve idari ofisler, 1. Katta ise fitness salonu, dinlenme alanı ve soyunma odaları yer alıyor.
 
Her yaştaki insana spor yapma olanağı sağlayacak
Açılışta konuşan Çanakkale Belediyespor Kulübü 2’nci Başkanı Doğan Türkmen, tesisin Çanakkale Belediyesi tarafından Çanakkale halkına sunulan çok değerli bir hizmet anlayışı olduğunu kaydederek şunları söyledi; “Çanakkale Belediyespor Kulübü olarak 1987 yılından bu yana, aralıksız 13 branşta kent sporunun gelişmişine katkı sağlamaktayız. Kulübümüzün temel ilkesi, çocuklarımıza ve gençlerimize sporu sevdirmek, dayanışmayı, yardımlaşmayı, mücadele etmeyi ve kazanabilirlik becerisini aşılamaktır. Bu bağlamda kulübümüz ulusal ve uluslararası müsabakalarda yarışacak sporcular yetiştirmektedir ve yetiştirmeye de devam edecektir. Şu anda açılışını yapıyor olacağımız Sağlıklı Yaşam Parkında tenis kortları, kaykay, paten pisti, buz pisti, basketbol sahası, yürüyüş yolları, çok amaçlı spor aletleri, fitness salonu ve çok amaçlı faaliyetleri ile birlikte her yaştaki insana spor yapma olanağı sağlamaktadır. Bu açıdan siz katılımcıları ve tüm Çanakkale halkını bu tesislerden faydalanmaya davet ediyorum. Bu tesisler Çanakkale Belediyesinin Çanakkale halkına sunduğu çok değerli bir hizmet anlayışıdır. Çanakkale Belediyesi Sağlıklı Yaşam Parkı'nı Çanakkale'ye kazandıran değerli Belediye Başkanımız Sayın Ülgür Gökhan'a ve bütün emeği geçenlere kulübümüz adına sonsuz teşekkür ediyoruz.”
 
Esenler’de yerleşim alanı daha planlı
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise Esenler Mahallesi’nin Çanakkale’nin diğer mahallelerine göre daha sonradan yerleşim alanı haline geldiğini ve bu açıdan daha planlı olduğunu kaydederek, “Dolayısı ile bu planlama içerisinde takdir edersiniz ki, elbette ki yeşil alanlar daha fazla. Fazlası ile yeşil alan, sosyal alan yaratma fırsatımız var burada. Örneğin biraz ileride Özgürlük Parkı var. Hemen karşımızda yine bir piknik alanımız var. Şimdi de bu alanı bir spor alanı olarak gerçekleştirdik. Daha ileride de başka parklarımız var. Ayrıca Yörem Meyve Bahçesi’ni oluşturduk. Geçen sene bu meyve bahçesinin de fidanlarını diktik. Şimdi de, 60 metrelik yolun sol tarafında yeni planlanan, imara açtığımız bir alanımız var. Orada da iki tane 75’er bin metrekarelik yeşil alanımız var. Bu tür tesisler ile Çanakkale'deki her kesimin yararlanacağı, spor yapma, en azından yeşil alanda keyif yapma fırsatını yaratmış oluyoruz. Dolayısı ile güzel bir mahalledeyiz ve bugün de burada bir spor alanını tamamladık. Bu alan hazineye ait bir mülk idi. İmarda yeşil alan olarak görülüyordu. Hazine arazileri yeşil alan olduğu zaman belediyelere tahsis ediliyor. Bu alanın tamamı karşı tarafla beraber 26 bin metrekare. Spor tesisi olarak yaptığımız alan 11 bin metrekarelik bir alan. Hazineden buranın devrini aldık ve bu şekliyle de tesisimizi açma fırsatı bulduk ve Çanakkale halkının hizmetine sunduk” diye konuştu.
 
 
“Sağlıklı yaşam için sporun çok önemi var”
Konuşmasının devamında sporun önemine değinen Başkan Gökhan şöyle devam etti; “Toplumlarda spor yapma alışkanlığı giderek artıyor. Özellikle sağlıklı yaşam için sporun çok önemi var. Bunu televizyonlarda, okullarda, her yerde duyuyoruz. Bunu yapabilmek için de insanlara fırsat yaratmak lazım. Bu tür alanlar, kentte yaşayan herkesin, çocuğundan tutun büyüğüne kadar, hatta yaşlısına kadar önemli alanlar. Yaşlısı ne yapacak? Yürüyecek. Çocuklar için oyun alanlarımız var, bunun dışında kafeteryamız, fitness alanı, bir basketbol sahamız, bir kaykay pistimiz, buz pateni pistimiz, iki tane tenis kortumuz var. Bu şekli ile olabildiğince daha fazla spor aktivitesinin yapılabileceği bir alan. Kentte yaşayanlara bu fırsatı yaratmak zorundayız. Çünkü Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün bir sözü var, 'Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur'. Çok doğru bir söz. Kafanın çalışması için spor aktivitesi çok önemli. Kesinlikle spor yapan daha başarılı olur. Bunu iddia ediyorum. Sadece ben etmiyorum, uzmanlar da bunu söylüyor. Biliyorsunuz batı ülkelerinde ders başarıları, okul başarıları için spor yapan çocuklar, kültürel hizmetlerde bulunan çocuklar, ekstra puan alırlar. Örneğin, 10 üzerinden 7 aldıysa, o çocuğun notlarına ilave puanlar verilir. Hatta yurtdışındaki okullara müracaat edildiğinde, o formların içerisinde lisanslı olarak hangi sporları yapıyorsun diye sorular vardır. Onlar kabullerde sizi iki basamak yukarı çıkarır. Dolayısı ile spor için mücadele edeceğiz ve yeni tesisler yapmak için yatırımlarımıza devam edeceğiz. Spor Müdürlüğü ile de bu bağlamda diyaloglarımız var. Onlara da fırsatlar yaratmaya çalışıyoruz. Güzelyalı'da Gençlik Kampı yapılacak. Yine bu bağlamda her yatırıma destek olmaya çalışıyoruz. Gençleri kötü alışkanlıklardan kurtarmanın en iyi yolu gençleri spora yönlendirmekten geçiyor. Özellikle gençler ve çocuklarımız çok önemli. Biliyorsunuz çocuklarımız ve gençlerimiz için en büyük tehlike, uyuşturucu tehlikesi. Onların bu illetin kucağına düşmemesi için, spor ve aktivite noktasında onlara her türlü imkânı yaratmak hepimizin boynunun borcu. Sadece devlete bırakmak olmaz. Biz de yerel yönetimler olarak, aileler olarak, sosyal kurumlar olarak gençlerin sosyal ve sportif aktivitelerde bulunmaları için onlara fırsat yaratmak durumundayız.”
 
Şehit Astsubay Kaşıkçı’nın Adının Verilmesi Planlanıyor
Başkan Gökhan, açılışı yapılan Sağlıklı Yaşam Parkına, Fırat Kalkanı operasyonunda şehit düşen Astsubay Kıvanç Kaşıkçı’nın verilmesinin planlandığını da konuşmasında katılımcılara aktardı. Gökhan, “Maalesef bir şehidimiz var. Astsubay Kıvanç Kaşıkçı şehidimiz var. Onunla ilgili demiştim ki ailesine, eğer müsaade ederseniz bu alana şehidimizin adını verelim, o şekilde anılsın. Önümüzdeki mecliste konuyu gündeme getireceğim. Belediye Meclisimiz de bu kararı verecektir, bunda hiç şüphemiz yok. Daha sonra önümüzdeki ay içerisinde, Ramazan'dan sonra, burada yine bir anma töreni ile beraber bu alana onun adının verilmesi için buluşacağız. O şehitler olmazsa, bizler bu işleri burada yapamayız. Bunu unutmamamız lazım. O şehitler sayesinde burada ayakta duruyoruz. Hem karşıdaki şehitlerimizi, hem de bugün vatan savunması için canlarını veren şehitlerimizi asla unutmayacağız, unutmamalıyız. Unutursak, yok oluruz. Millet için, var olabilmemiz için, bizler adına yapılan fedakarlıkları unutmayacağız. Kimseye de unutturmayacağız. Mustafa Kemal'i de unutturmayacağız, şehitlerimizi de, gazilerimizi de unutturmayacağız. Bu ülke için fedakarlık yapan herkesin başımızın üstünde yeri olacaktır” şeklinde konuşmasını noktaladı. Gökhan’ın bu sözleri katılımcılardan büyük alkış aldı.
 
Daha sonra Başkan Gökhan ile birlikte Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Turan, Çanakkale Belediyespor Kulübü 2’nci Başkanı Doğan Türkmen ile Şehit Astsubay Kıvanç Kaşıkçı’nın babası Ramazan Kaşıkçı tarafından kurdelenin kesilmesiyle spor tesisi hizmete açıldı Protokol üyeleri ve katılımcılar daha sonra hep birlikte Sağlıklı Yaşam Parkı’nın gezerek yetkililerden bilgi aldı.
Haber: Ersan KÜÇÜKKURU
 


Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.