Sağlıklı Yaşam İçin 437 Öğrenciye Bisiklet Dağıtıldı

Bisiklet dağıtım törenine katılan Vali Hamza Erkal de öğrenciler ile birlikte bisiklete bindi.

831
 Sağlıklı Yaşam İçin 437 Öğrenciye Bisiklet Dağıtıldı

Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında sağlıklı yaşam ile bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için il genelinde okullardaki öğrencilere bisiklet dağıtıldı. Bisiklet dağıtım törenine katılan Vali Hamza Erkal de öğrenciler ile birlikte bisiklete bindi.
Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında  Halk sağlığı 2016 yılında toplam 437 adet bisikleti Çanakkale’de öğrenim gören öğrencilere dağıttı. Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü ilkokul ve ortaokul öğrencilerine toplam 434 adet bisiklet dağıtmak üzere Çanakkale 18 Mart Stadyumunda bisiklet dağıtım töreni düzenledi. Törene Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Ali Sürücü, Çanakkale Halk Sağlığı Müdürü Dr. Burhan Kütük, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş, veliler ve öğrenciler katıldı.
 Bisiklet dağıtım töreni öncesinde kısa bir konuşma yapan Çanakkale Halk Sağlığı Müdürü Dr. Burhan Kütük, “2010 yılında yapılan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre ülkemizde bireylerin yüzde 71,9’u düzenli fiziksel aktivite yapmamaktadır. Bu nedenle Bakanlığımız tarafından fiziksel aktivitenin teşviki ve çevresel faktörlerin iyileştirilmesi için bisiklet yolların yapımı uygun bulunmuş ve bisiklet kullanımının fiziksel aktiviteyi artırmada en etkin araçlardan biri olduğu vurgulanmış, bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için projelerin hayata geçirilmesi amaçlanmış ve bu kapsamda “Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi 2015-2018” hazırlanmıştır. Bu kapsamda bugün ilkokul öğrencilerine 257 adet, ortaokul öğrencilerine 177 adet bisiklet dağıtımı yapılacaktır” dedi.
Konuşmanın ardından Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Ali Sürücü, Çanakkale Halk Sağlığı Müdürü Dr. Burhan Kütük, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş tarafından öğrencilere bisikletlerin dağıtımı yapıldı.
Bisiklet dağıtımının ardından Çanakkale Valisi Hamza Erkal, öğrencilerle birlikte bisiklete binerek sağlıklı yaşama dikkat çekmek için stadyum çevresinde bir tur attı. Ardından kısa bir açıklama yapan Vali Hamza Erkal, “Hepinizde şahit oldunuz. Yaklaşık 450’ye yakın bisiklet dağıtıldı. Geçmiş süreçlerde de dağıtım yapıldı. İlimizde bin 300’e yakın bisiklet dağıtıldı. Bundaki amaç öğrencilerimizi sağlıklı bir yaşama alıştırmak. Hayat felsefesi edinip bu bisiklet ömür boyu kullanmalarını sağlamak. Çünkü bisiklet aynı zamanda tabi insan enerjisi ve insan gücüyle kullanıldığı için hem spor yapmış oluyor. Hem de enerji kaynaklarını tüketmemiş oluyor. Sağlıklı yaşam için hem Spor Bakanlığı hem Sağlık Bakanlığı ortak bir proje başlatmışlar. 275 bin adet bisiklet dağıtacaklar. Bunu bütün gençlere ve öğrencilere dağıtıyorlar” diye konuştu.
 


Kaynak: Haber Merkezi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.