'Biontech Pfizer mi, Sinovac mı?'

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, son günlerin en çok konuşulanı ‘Biontech mi, Sinovac mı?’ konusunda değerlendirmede bulundu.

1210
'Biontech Pfizer mi, Sinovac mı?'

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, son günlerin en çok konuşulanı ‘Biontech mi, Sinovac mı?’ konusunda değerlendirmede bulundu.
 
Prof. Dr. Alper Şener sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu cümleleri kurdu; "Aşıları üç ana temada kıyaslarız; güvenlik (kısa ve uzun vadede), tolerabilite ( yan etkiler), immunojenite ( bağışıklığı uyarabilme). Bağışıklığı uyarabilme kapasitesi  Biontech açık ara önde gibi. Faz3 çalışmalarında hem hücresel, hem de antikor ve Nab yanıtları inanılmaz iyi. Yan etkiler; Sinovac yan etkisi çok çok az hatta, ilginçtir lokal yan etki faz 3’te plaseboda daha çoktu.  Biontech’in biraz fazla-ateş, üşüme, titreme gibi basit yan etkilerden. Lenfadenopati ve facial paraliziye kadar geniş bir yelpaze var. Bir de ilginç bir durum var ki; diğer mRNA aşısında tanımlandı, kozmetik amaçlı dolgu yaptıranlarda dolgu yerinde ödem görüldü. LNP’e bağlandı... Güvenlik kavramının başında gebelik ve emzirme var. Biontech Faz3’de ciddi sayıda gebede uygulanmış.  Erken dönem yan etki yok. Sinovac’da net veri yok. İki aşının güvenlik çalışmasına bakıldığında Biontech daha profesyonel o kesin! Sağlık Bakanlığı Biontech aşısı için belli merkezler belirledi, duyurdu. Çanakkale’de ÇDH’da yaptırabilirsiniz. Sonuç; tercih sizin, her ikisi de etkin ve güvenilir...”
 
“ÇANAKKALE’NİN VAKA SAYISI ARTIŞI ÇOK İLGİNÇ”
Şener bir başka paylaşımında ise Çanakkale’nin Türkiye’de aşılama oranında birinci olmasına rağmen vaka sayısındaki artışta varyant etkisi olabileceğini kaydetti. Şener,  “Çanakkale’nin vaka sayısı artışı çok ilginç, neden mi? Türkiye’de aşılama oranında birinci olan bir il en çok vaka artışında da açık ara önde. Türkiye aşılama oranı ortalaması %11.90, Çanakkale %18,79. Bence bu varyant etkisi, çünkü Balıkesir’de aynı şekilde. Salgın dinamiği her yerde farklı…” ifadelerini kullandı.
 
ÜÇ BÜYÜK ŞEHRE ÖZEL AŞILAMA KAMPANYASI GEREKLİ
Türkiye genelindeki aşılama oranlarıyla alakalı da grafikler üzerinden değerlendirme yapan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, “Salgından çıkmak için hedefimiz nüfusun %75’ini aşılamak, doğal bağışıkları ihmal ettiğimiz de. Bu hızla aşılamaya devam edersek;  İstanbul 06.08.2022, Ankara 04.03.2022,İzmir 31.01.2022, Çanakkale’de 30.10.2021’de bunu sağlıyorsunuz. Sonuç; kesinlikle üç büyük şehre özel aşılama kampanyası gerekli.”
 
Sevi Gözay UĞURLU

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.