Vaka sayısı yüz binde 546,77’ye yükseldi!

İllere göre haftalık vaka sayıları açıklandı, geçtiğimiz hafta yüzbinde 348,81 olan Çanakkale 27 Mart-2 Nisan tarihlerini kapsayan dönemde 546,77’ye yükseldi.

865
Vaka sayısı yüz binde 546,77’ye yükseldi!

İllere göre haftalık vaka sayıları açıklandı, geçtiğimiz hafta yüzbinde 348,81 olan Çanakkale 27 Mart-2 Nisan tarihlerini kapsayan dönemde 546,77’ye yükseldi.
 
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca illerde 100.000 nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayısını gösteren insidans haritasının güncel halini yayınladı. 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık toplam vaka sayılarına göre Çanakkale 546,77 olarak açıklandı. Bakan Koca, “Durumu lehimize çevirmek elimizde” dedi.
 
Haftalık verilere göre 100 binde en fazla Kovid-19 vaka sayısı ilk olarak açıklandığı 8-14 Şubat tarihleri arasında Çanakkale 37,61 ile Türkiye genelinde 100 bin nüfusta en çok artış görülen 5 il arasında gösterilmişti. 15-21 Şubat dönemini kapsayan bir haftalık süreçte ise bu rakam 43,76’ya yükseldi. 20-26 Şubat tarihleri arasında da artış devam etti ve bir hafta öncekine göre iki kat artan vaka sayısı Çanakkale için 81,51 olarak açıklandı. 27 Şubat-5 Mart dönemine ait aktarılan verilerde ise yükseliş ivmesi yukarıya doğru devam ederek 107,29’a çıktı. 6-12 Mart 2021 tarihleri arasında da vaka sayılarının katlanarak arttığı görülürken rakam yüz binde 149,76 olarak istatistiğe yansıdı. 13-19 Mart 2021 döneminde rakam 202,75’e yükseldi. 20-26 Mart 2021 tarihleri arasında ise 348,81 olarak açıklanan Çanakkale’de vakalar hızla artmaya devam ediyor. Bakan Koca’nın paylaştığı 27 Mart – 2 Nisan tarihlerini kapsayan, 100.000 nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayısını gösteren insidans haritasının güncel halinde Çanakkale’nin 546,77 olduğu görüldü.
 
“YAZIK... ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKACAK!”
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, İllere göre haftalık vaka sayılarında Çanakkale’nin yüzbinde 546,77 olarak açıklanması ardından değerlendirmede bulundu.
 
Prof. Dr. Alper Şener, vaka sayılarının açıklanmasının hemen sonrasında sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarda durumun ciddiyetini bir kez daha gözler önüne serdi. Şener, ‘Çanakkale için şimdiden olacakları söyleyeyim’ başlığı altındaki açıklamasında şu cümleleri kurdu; "Hastane ve özellikle yoğun bakım yatağı sıkıntısı çıkacaktır. Yatak doluluk oranlarına, aldanmayın iş gücü olmadan yatak işe yaramaz ve bu hastalar çok yakın takibi gerekenler. Acil servisler yoğundu; daha da artacak. Sadece korona değil, diğer hastalarda da yığılmalar olacak. Sağlık çalışanları zaten çok uzun zamandır fazla mesaide daha da artacak ve bu defa geçen yıla göre inanılmaz yüksek. Ve herkes yine bildiğini yapacak! Yazık... Ateş düştüğü yeri yakacak!”
 
NEDEN BU KADAR ARTTI?
Şener, bir başka paylaşımında ise vakaların neden bu kadar arttığına ilişkin şu yorum getirdi; Neden bu kadar arttı... Bence bu konuda daha yetkin uzmanlara sormak lazım. Mesela şu cümleleri kuranlara! Maskeye gerek yok, ağzınızı burnunuzu su, karbonat ile çalkalayın! Korona virüs diye bir virüs yok! Laboratuvar virüsü bu.  Virüs üretilmedi, gösterilmedi.  Maske öldürüyor! Maskede nanorobotlar var! 5G teknolojisinin oyunu bu! Kelle paça için geçer, normal grip gibi. O kadar da öldürücü değil.  PCR yalan yanlış sonuç veriyor! Etkisi bilinmeyen ilaçlar veriliyor, içmeyin! Sarımsak yiyin geçer.  Aşı olmayın, çipleneceksiniz. Tüm gizli bilgilerimiz alınacak. Aşı korumuyor! Ve ne yazık ki bunları söyleyenlerin bir kısmı hekim... Yani çok şanslıyız, konuya hakim bir sürü uzmanımız var!”
 
Sevi Gözay UĞURLU
 


Etiketler; #fahrettin koca
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.