Yüz binde 348,81 olduk!

100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık toplam vaka sayılarına göre Çanakkale 348,81 olarak açıklandı.

1357
Yüz binde 348,81 olduk!

100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık toplam vaka sayılarına göre Çanakkale 348,81 olarak açıklandı.
 
Sağlık Bakanlığı, illere göre 100 bin kişide haftalık vaka sayısını paylaştı. Çanakkale’de vaka sayıları bu hafta katlanarak artarken adeta şok etkisi yarattı. Kentte 100 bin nüfusa göre haftalık toplam vaka oranı 13-19 Mart 2021 tarihleri arasında yüz binde 202,75 iken 20-26 Mart 2021 tarihleri arasında ise 348,81 oldu.
 
Haftalık verilere göre 100 binde en fazla Kovid-19 vaka sayısı ilk olarak açıklandığı 8-14 Şubat tarihleri arasında Çanakkale 37,61 ile Türkiye genelinde 100 bin nüfusta en çok artış görülen 5 il arasında gösterilmişti. 15-21 Şubat dönemini kapsayan bir haftalık süreçte ise bu rakam 43,76’ya yükseldi. 20-26 Şubat tarihleri arasında da artış devam etti ve bir hafta öncekine göre iki kat artan vaka sayısı Çanakkale için 81,51 olarak açıklandı. 27 Şubat-5 Mart dönemine ait aktarılan verilerde ise yükseliş ivmesi yukarıya doğru devam ederek 107,29’a çıktı. 6-12 Mart 2021 tarihleri arasında da vaka sayılarının katlanarak arttığı görülürken rakam yüz binde 149,76 olarak istatistiğe yansıdı. 13-19 Mart 2021 döneminde rakam 202,75’e yükseldi. 20-26 Mart 2021 tarihleri arasında ise 348,81 olarak açıklandı. Bu durum Çanakkale’de vakaların katlanarak arttığını bir kez daha gözler önüne serdi.  

ŞENER’DEN ÇANAKKALE İÇİN GÖZLEM VE ÖNERİ!
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, korovirüs vakalarının rekor seviyede arttığı Çanakkale için gözlem önerilerini aktardı.

Risk haritasında turuncudan kırmızı renge dönerek, ‘çok yüksek riskli iller’ kategorisine geçiş yaptıktan sonra 100 bin nüfusa göre haftalık toplam vaka oranı yüz binde 202,75 iken 20-26 Mart 2021 tarihleri arasında 348,81 yükselen Çanakkale’de endişe artıyor. Salgının başından bu yana koronavirüs ile ilgili bilgilendirme değerlendirmelerde bulunan ÇOMÜ Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, son olarak Çanakkale içim gözlem ve önerilerini paylaştı. Şener, “Toplu taşımada yolcu sınırı yeniden uygulanmalı. Karantina için yurt ve benzeri alanlar kullanılmalı. Lütfen filyasyon ekiplerine doğru bilgiler verin. Elinize market poşeti alıp ev ziyareti yapmayın. Erken tanı ve tedavi çok önemli; zamanında işlerinizi erteleme pahasına şikayetiniz var ise hemen sağlık kuruluşuna baş vurun. Bütün toplantılarınızı erteleyin, hepsini! Yapmayın… Dışarıdaki işinizi olabildiğince kısa sürede bitirip evinize dönün. Kordonda kalabalıklaşmayın. Bana bir şey olmaz demeyin, olan hepimize oluyor...”
 
VARYANT VİRÜSÜN BULAŞICILIĞI MAKSİMUM SEVİYEDE
Hafta başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan koronavirüs haritasında kırmızı olan iller 58’e çıktı. Bu illerin arasında bulunan Çanakkale için de geçerli olan yeni kurallar da kamuoyuna açıklandı. Yeni tedbirleri değerlendiren Prof. Dr. Alper Şener, virüsün varyantına karşı uyarılarda bulunarak, “Dışarıda dolaşan virüs daha önce karşı karşıya olduğumuz koronavirüs tiplerinden farklı, varyant bir virüs. Bulaşıcılığı gerçekten maksimum seviyede” vurgusunu yaparak önümüzdeki 60 günün çok kritik olduğuna dikkatleri çekti.
 
Şener, yaptığı açıklamada, “Türkiye'nin koronavirüs risk haritasında, çok yüksek riskli 'kırmızı' kategorideki il sayısı 17'den 58'e yükseldi. Bu sonuç, yakından takip eden insanlar için sürpriz değil. Sahada da zaten uyumun eksik olduğunu görüyorduk. Çünkü insanlar yasak zamanının son dakikasına kadar o süreyi dışarıda geçirmeye özen gösteriyor. Böyle olduğu zaman bu salgının kontrol altına alınma imkanı yok. Vatandaşlarımızın öncelikli olarak bunu bilmeleri gerekiyor. Yasak zamanlarında, son ana kadar dışarıda dolaştığınız her an içerisinde virüsü hem alma hem yayma ihtimaliniz var. Çünkü şu anda Türkiye'de baskın olarak bulunan varyant virüsler hızlı bulaşıyor, hızlı yayılıyor. Kalabalıklaşmaya özen göstermediğimiz sürece şu anda gördüğümüz tablo sürpriz değil" diye konuştu.
 
“CUMARTESİ YASAKLARININ BELİRGİN BİR KATKISI OLMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”
Alper Şener, "Cumartesi yasaklarının ekstra katkısı minimal olacak diye tahmin ediyorum. Cumartesi yasaklarının belirgin bir katkısı olmayacağını düşünüyorum. Çünkü bu defa vatandaşlarımız refleks olarak şunu yapıyor; İlla dışarıda geçirmek istediği zamanı hafta içine kaydıracak. Hafta içerisinde maksimum süreyi kullanmaya çalışacaklar. Artık bunlar için ek önlem nasıl alınabilir? Belki insanlara belli bir saatlerde gezme sınırı mı konulabilir. Haftalık, saatlik izinler konulabilir. Bu da çok tartışmalı. Yasakçı tavır her zaman işe yaramıyor” ifadelerini kullandı.  
 
“HIZLI BİR ŞEKİLDE YAYILIYOR”
“Şunu bilmemiz lazım; dışarıda dolaşan virüs, varyant ve değişik bir virüs. Daha önce gördüğümüz virüs tiplerinden daha çok bulaşıcı, hızlı bir şekilde yayılıyor” diyen Şener, “Bu tabloda ekstra hafta içi gezme saatlerinizi bile kısıtlamanız lazım. Bu saatlerin serbest bırakılmış olması tehlikeli saatler olmadığı gibi yorumlanmasın. Bu saatler de tehlikelinin var olduğu ve devam ettiği saatler. Eğer bu şekilde devam edecek olursak bundan sonraki süreç ne olur?  Şehirlerarası kısıtlamalar ve devam eden belki ciddi sokağa çıkma yasakları, hafta içi mesai saatlerinin dahi gevşetilmesi olacaktır. Çünkü şu anda sahada gördüğümüz tabloda hasta sayısında ciddi anlamda bir yükselme var. Hasta yığınlığı, kalabalığı var. Yatak sayısında kısıtlıklar söz konusu, çünkü yatak sayısı sınırı olan bir kapasite, sağlık personelinin de bir kapasitesi var. Yoğun bakıma yatışlar hızlı olmaya başladı. Yoğun bakımlar yeniden dolmaya başladı. Beklenmeyen hasta grubunda, yani hiçbir risk faktörü olmayan hasta grubunda ani ölümler ve hasta kayıpları, çocuk hasta grubunda hastalığı görmeye başladık. Dolayısıyla artık tehlike çanları çalmıyor, tehlike çanları artık yıkıldı. Buna dikkat etmek lazım” diye konuştu.
 
“ÖNÜMÜZDEKİ 60 GÜN ÇOK KRİTİK”
Ramazan ayında dolaşımın durağanlaşacağını söyleyen Şener, “İnsanları bir aylık periyodun, ibadet süresi içerisinde evden eve gezmeden vazgeçireceğini ümit ediyorum. Bu evde periyodu yaygın, hızlı kitlesel aşılamayla değerlendirebiliriz.  Ramazan ayı içerisinde aşılamayı da başarabilirsek, önümüzdeki 60 gün içerisinde ciddi anlamda salgının hızını keseceğimizi ve artık normalleşmeyi konuşabilir hale geleceğimizi düşünüyorum. Bu önümüzdeki 60 gün çok kritik. Lütfen bu yasakların sadece cumartesi ve pazar olduğunu düşünmeyin. Bu yasaklarla beraber, bireysel olarak vakit geçirmeden saatlerimizi kısıtlamamız gerekiyor. Temasta bulunduğumuz kişileri minimumda tutmamız lazım. Dışarıda dolaşan virüs daha önce karşı karşıya olduğumuz koronavirüs tiplerinden farklı, varyant bir virüs. Bulaşıcılığı gerçekten maksimum seviyede. Aşılanmış olsanız bile, hastalığı geçirmiş olsanız bile tekrar bu virüsle enfekte olma ihtimaliniz olduğunu unutmayın. Buna göre düşünerek, hareket etmek ve karar vermek gerekiyor. Vatandaşlarımızdan özveri ve bir süre daha fedakarlık bekliyoruz” şeklinde belirtti.
 
“ÇANAKKALE İÇİN BAKTIĞIMIZDA AŞI KARARSIZLIĞI GRUBU FAZLA YOK”
Şener, son olarak ise aşılama hakkında şunları söyledi: “65 yaş üstündeki nüfusumuz yoğun. Aşı alabilme kapasitesinde olan grup yoğun. Bakanlığın verilerine göre, aşı kapsayıcılığı anlamında da üst sıralarda bildiğim kadarıyla. Bu da şu demek; Çanakkale için baktığımızda aşı kararsızlığı grubu fazla yok. Bu bizim için sevindirici. Vatandaşlarımız mevcut olan aşıya da güvenmiş ki, randevularını alarak aşılarını olmaya gelmişler. Bu bizim için gurur verici bir tablo.”
 
Gülçin AKIN

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.