YÜKSEK RİSKLİ NORMALLEŞECEĞİZ!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrasında koronavirüs salgınına ilişkin alınan kararları açıklayarak, “Yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz” dedi.

1158
YÜKSEK RİSKLİ NORMALLEŞECEĞİZ!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrasında koronavirüs salgınına ilişkin alınan kararları açıklayarak, “Yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz” dedi. ‘Yüksek Riskli’ iller arasında yer alan Çanakkale’de restoran, lokanta ve kafeteryalar açıldı ancak HES koduyla girilebilecek. Yüz yüze eğitim seyreltilmiş gruplar halinde başladı. Cumartesi sokağa çıkma yasağının uygulanmayacağı kentte, 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı sokağa çıkma süreleri ise 1 saat uzatıldı. 
 
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde toplandı. Kademeli normalleşme detaylarının görüşüldüğü toplantı 3,5 saat sürdü. Koronavirüs salgınına ilişkin düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak dört kategoriye ayrılan illerdeki risk durumuna göre kafe ve restoranların açılması, yüz yüze eğitime, sokağa çıkma kısıtlaması saatlerine kadar kademeli normalleşme ile ilgili önemli kararların alındığı toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarda bulundu.'Yeni kontrollü normalleşme süreci' ile Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgınla mücadele stratejinin sürekli güncellendiğini ifade ederek, “Yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz. Tedbirlerin sıkılaştırılması da gevşetilmesi de salgının seyriyle alakalıdır. Türkiye pek çok devlete nazaran büyük bir ülke olduğu için adımlarımızı kademeli şekilde atmamız gerekiyor. 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere illerimizi sınıflandırdı. 81 vilayetimiz düşük riskli mavi, orta riskli sarı, yüksek riskli turuncu ve çok yüksek riskli kırmızı olarak renklere ayrıldı. Her hafta illere göre yeniden düzenlenecek. Salgının her bir ilimizdeki iyileşme veya kötüleşmeye göre karar verilecek. Her ilimiz salgın tedbirlerinin orada ne düzeyde uygulanacağını kendileri belirleyecek. Buna göre; hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek. Ülkemizin tamamında süren akşam 21:00 ile sabah 05:00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması ise sürecek. Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8’nci ve 12’nci sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır. Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil, diğer kademelerde de eğitim öğretime başlanacaktır. Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde ise genel uygulama dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır. Restoran, lokanta ve kafeterya gibi, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler çok yüksek iller dışında Türkiye genelindeki faallerini sabah 07:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında %50 kapasite ile sürdürebileceklerdir. Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler, düşük ve orta riskli illerde sabah 09:00 ile akşam 19:00 arasında faaliyet gösterebileceklerdir. Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecektir.
Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarımızla ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerimizde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde sokağa çıkma süresi arttırılacaktır. Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek ve çok yüksek riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecektir. Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları; düşük, orta ve yüksek illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecektir.
Diğer hususlardaki uygulamaların nasıl olacağı, valiliklerimizin başkanlıklarındaki İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafından belirlenecektir.  Hedefimiz mümkün olan en kısa sürede ülkemizin tamamında kontrollü normalleşme sürecini tamamlamaktır. Tedbirlerin uygulanmasıyla ilgili denetimler de daha sıkı ve kararlı şekilde yürütülecektir. Salgın boyunca her konu da öncü ve örnek olan Türkiye'nin kısıtlamaların gevşetilmesi, tamamen kaldırılması hususunda aynı başarıyı göstereceğine yürekten inanıyorum” dedi.
 
ÇANAKKALE İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU ALINAN KARARLARI AÇIKLADI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘yeni kontrollü normalleşme süreci’ ile ilgili açıklamalarının ardından İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeler 81 ile gönderilerek, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulları tarafından kararlar alınarak uygulamaya konuldu. Vali İlhami Aktaş başkanlığında gece geç saatlerde toplanan Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu yüz yüze eğitim, işletmelerin açılması, kamuda mesai saatleri değişikliği, sokağa çıkma kısıtlamaları ile 65 yaş ve üzeri vatandaşları kısıtlama saatleri ile kararlar alarak, art arda kamuoyuna açıkladı.
 
CUMARTESİ SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI UYGULANMAYACAK
Valilikten yapılan bilgilendirmelerde kararlar kapsamında, sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında 30.11.2020 tarih ve 20076 sayılı İçişleri Bakanlığı’nın Genelgesi ve 01.12.2020 tarih ve 12 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararı ile belirlenen ‘Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde’ yer alan istisna/muafiyetler (sonraki Genelge ve Kararlarla yapılan eklemeler dahil şekilde) ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilmesine, sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında hafta içi günlerde 21.00­05.00 saatleri arasında Çanakkale’de sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmasına, hafta sonlarında ise Cuma 21.00­Cumartesi 05.00 saatleri arasıyla, Cumartesi 21.00’den başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanmasına, Cumartesi günleri 05.00­21.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanmamasına karar verildiği aktarıldı.
 
65 YAŞ VE ÜZERİ İLE 20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA SÜRELERİ 1 SAAT UZATILDI
Çanakkale’de 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlar için getirilen sokağa çıkma süreleri 3 saatten 4 saate yükseltildi. Buna göre; 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 10.00­14.00 saatleri arasında, 20 yaş altı çocuklar ve gençlerin ise 14.00­18.00 saatleri arasında sokağa çıkmasına müsaade edildi. Milli Eğitim Bakanlığınca yüz yüze eğitim/sınav yapması uygun görülen eğitim kurumlarının öğrenci/öğretmen/çalışanlarının durumlarını eğitim kurumlarınca verilecek kurum adresi ile çalışma/ders programını ihtiva eden belge ile belgelendirmeleri şartıyla, güzergah ve ilgili saatlerle sınırlı olacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacağı aktarıldı.
 
LOKANTA, RESTORAN, KAFETERYALARA HES KODUYLA GİRİLECEK
Bir süredir faaliyetleri durdurulan işletmelerle ilgili Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlar ve şöyle açıklandı; “Belirlenen kapasite oranlarına göre 07.00­19.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek olan yeme­içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile kıraathane ve çay bahçesi gibi işyerleri için Sağlık Bakanlığı Covid­19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşulları (masalar ve koltuklar arası) göz önünde bulundurularak açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde % 50 kapasite sınırlaması oranı uygulanarak mekanda bulunabilecek masa­koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısının tespit edilmesine,
Yeme­içme yerleri 19:00­21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel­al şeklinde, 21.00­24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet vermesine,
Covid­19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberindeki mesafe kuralları ile % 50 kapasite oranına göre her bir yeme­içme yeri için Ek'te örneği verilen oturma düzeni planının hazırlanmasına ve içeride aynı anda bulunacak müşteri sayısı müşterilerin içeriden ve dışarıdan rahatlıkla görebileceği şekilde ilan edilmesine,
HES kodu kontrol edilmeksizin müşteri kabul edilmemesine,
Yeme­içme yerlerinde onaylanan oturma düzeninde belirtilen şeklin dışında mekanda kesinlikle fazladan masa­koltuk bulundurulmamasına.
Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesislerin yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı kalmasına.
Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, kişi başına minimum 8 m² alan ayırmak, katılımcı sayısı 50’yi geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılmasına.
 Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinlikleri? kişi başına 8 metrekare alan bırakma ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300’ü geçmemek üzere ilgili kurum/kuruluşların yetkililerince her türlü tedbir alınarak yapılmasına.
Ayrıca denetim faaliyetlerinin kesintisiz yürütülmesi amacıyla yukarıda belirtildiği şekilde kişilerin bir araya gelmesine neden olacak her türlü etkinliğin Valiliğe (ilgili mevzuatında başkaca bir hüküm bulunmadığı takdirde en az üç gün öncesinden) bildirilmesi sağlanarak bu kurum/kuruluşlarca yapılacak etkinliklerde belirlenen kurallara ve kişi ve alan sınırlamalarına riayet edilip edilmediğinin denetim ekiplerince kontrol edilmesine.
Benzer şekilde nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlerde de kişi ve alan sınırlamalarının kontrolünün sağlanması için nikah ve/veya düğün salonu işletmelerince yapacakları her türlü organizasyon öncesinde kişisel verilere yer verilmeksizin hangi günde hangi saat aralıklarında nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğün organizasyonu yapacaklarının en az üç gün öncesinden Valiliğe e-Devlet kapısından, İçişleri Bakanlığı e­başvuru sistemi üzerinden ya da doğrudan dilekçe ile bildirilmesine.
Salgınla mücadelede kalıcı başarının sağlanması için temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanını kapsayacak şekilde belirlenen kurallara/tedbirlere toplumun tüm kesimlerince azami düzeyde uyulmasına.
Bu bağlamda; Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine,
Basın-yayın organlarıyla ve mutad ilan vasıtalarıyla ilan edilmesine,
Hıfzıssıhha Kurullarınca alınan kararlara uymayanlara 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına oy birliği ile karar verildi.”
 
YÜZYÜZE EĞİTİM SEYRELTİLMİŞ GRUPLAR HALİNDE OLACAK
Eğitim-öğretimin nasıl olacağına ilişkin ise şu bilgilendirme yapıldı; İl genelinde 02/03/2021 tarihinden itibaren okul öncesi eğitim kurumlarında tam zamanlı, İlkokullarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada iki (2) gün, 8. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 12-22 saat, 12. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16-24 saat olarak başlanmasına,
Özel gereksinimli öğrenciler için hizmet veren özel eğitim okullarımızda ve sınıflarımızda tam zamanlı olarak, yüz yüze eğitime başlanmasına.
Liselerimizde, sınavlar 8 Mart Pazartesi gününden itibaren yüz yüze gerçekleştirilmesine,
Yüz yüze eğitim kapsamı dışındaki uygulamalarda uzaktan eğitime devam edilmesine,
Yüz yüze eğitime katılım veli rızasına bağlı olarak gerçekleştirilmesine oy birliği ile karar verildi.”
 
KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA MESAİ SAATLERİ
Kamu kurum ve kuruluşlarının mesai saatleriyle alakalı ise açıklamada şu ifadeler kullanıldı; “Cumhurbaşkanlığı 2021/5 sayılı ve ‘Covid-19 Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Normalleşme ve Alınacak Tedbirler’ konulu Genelgesi gereği; Covid-19 salgını ile mücadele amacıyla yürürlüğe konulan 26.08.2020 tarihli ve 31225 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara esnek çalışma yöntemlerinin uygulanmasına ilişkin ‘Covid-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler’ konulu 2020/11 sayılı Genelge yürürlükten kaldırılmış olup; 02.03.2021 tarihi itibariyle, kamu kurum ve kuruluşlarının normal düzen ve mesai saatlerinde çalışmalarına başlamasına, Ancak çalıştırılma biçimlerine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında (Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç) çalışan yönetici kadro ve pozisyonun da bulunanlar hariç, 60 yaş ve üzerinde olanlar ile Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği kronik hastalığı bulunanların idari izinli sayılmasına,
Bu kapsamda ilimizde; kurumların kendi mevzuatlarında belirtilen çalışma saatlerine ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında mesai saatlerinin 02.03.2021 tarihinden itibaren 09:00-12:30/13:30-18:00 saatleri arasında uygulanmasına, yöneticiler tarafından gereken önlemlerin alınması ve herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine oy birliği ile karar verildi.”
 
Ersan KÜÇÜKKURU


Etiketler; #korona virüsü
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.