'Kıyafetimin ön yüzünde yer alan her bir kadın hayatta olabilirdi'

Çanakkaleli Gazeteci ve Yazar Muhammed Yavaş, İstanbul Sözleşmesi’nin önemini vurgulamak ve farkındalık yaratmak için yaptırdığı kıyafet ile konuyla ilgili açıklamada bulundu.

492
'Kıyafetimin ön yüzünde yer alan her bir kadın hayatta olabilirdi'

Ülkenin derin yaralarından biri olan kadın cinayetlerine dikkat çekmek için yazılan ‘Adı Zeynep Katledilen Tüm Kadınların’ isimli kitabının yazarı Çanakkaleli Gazeteci ve Yazar Muhammed Yavaş, İstanbul Sözleşmesi’nin önemini vurgulamak ve farkındalık yaratmak için yaptırdığı kıyafet ile konuyla ilgili açıklamada bulundu.
 
Çan ilçesinde yaşayan Gazeteci ve Yazar Muhammed Yavaş, gelirinin bir kısmını kadın derneklerine bağışladığı kitabı ‘Adı Zeynep Katledilen Tüm Kadınların’ isimli kitabında dikkatleri kadın cinayetlerine çekerek, bu konuda farkındalık oluşturmak istediğini açıkladı. Sadece Şubat ayında 15 günde 16 kadın öldürüldüğünü söyleyen Yavaş, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasının önemine dikkat çekti.
 
Türkiye’de cinayete kurban giden kadınların fotoğraflarını bastırdığı kıyafeti ile açıklamalarda bulunan Yavaş, “Kıyafetimin ön yüzünde yer alan her bir kadın hayatta olabilirdi. Özgecan Aslan'ı mesela hayalini kurduğu mesleği yaparken, psikolog olarak tanıyabilirdik, Ceren Damar hocayı öğretmenliği ile Aylin Sözer hocayı katıldığı bir TV programı ile bilebilirdik. Ayşe Tuba Aslan’ı kendisine şiddet göstermiş kocasını şikayetleri sonucu içeri attırmış kahraman bir kadın olarak tanıyabilirdik, Ceren Özdemir yetenekli biriydi ve kardeşimizi sahnede balerin olarak izleyebilirdik, Fatma Şengül annemiz kızı Açelya’nın düğününde eğlenebilirdi, Pınar Gültekin arkadaşlarıyla vakit geçirebilirdi, Aleyna Çakır, Şule Çet farklı hayatlarla karşımıza çıkabilirdi, hiçbirisi gerçekleşmedi ve hala ölmeye devam ediyor kadınlar. 15 günde 16 kadın öldü sadece Şubat ayında. Artık 'kınamaktan' ziyade bir şey yapılması, yüksek sesle bağırılması, gerçekten gereğinin yapılması, masaya yumruk vurulması, gündemin kadına şiddet olduğu toplantıların yapılması gerekmiyor mu sizce de” ifadelerini kullandı.
 
“BU MADDELERDE İNSANI RAHATSIZ EDEN NE VARDIR?”
Yavaş, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili olarak ise, “Çözüm belli aslında, çözüm ısrarla gözlerin kör olduğu, görülmeyen kadınları, mağduru koruyan İstanbul Sözleşmesi ve 6284 yasası. Uygulanmasını istenmeyen, hakkında çeşitli spekülatif algı operasyonları yapılan ve iftiralar atılan bu yasa etkin bir şekilde uygulansın. ‘6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’ kadının güvencesidir. Çünkü amacı kadınları her türlü şiddetten korumaktır, kadına yönelik şiddetle ve aile içi şiddetle mücadele etmek, şiddeti önleyerek kovuşturmaktır. Sözleşme kadına yönelik her türlü ayrımcılığı kaldırır, gerçek anlamda kadın ve erkek eşitliği ile toplumsal cinsiyet eşitliğini tahsis ederek şiddet mağdurlarını her şartta destekler. Kanun, tüm kurum ve kuruluşlar arasında iş birliği amacıyla koordinasyon sağlar. Sözleşme uygulanırsa eğer failin;  namus, bekaret, tahrik, kültür, gelenek, görenek, din, yan battı çamura battı savunmaları dinlenemez ve mahkemelerde esas alınamaz, dolayısıyla bu tarz suçlarda hafifletici sebep olmaz. Sözleşmeye göre fiziksel şiddet, evli bile olunsa tecavüz dahil cinsel şiddet, zorla evlilik, ısrarlı takip, cinsel şiddet,  zorla kürtaj ve tüm bunlara yardım yataklık suçtur. Sözleşmenin uygulanmasını istemeyenler sanıyorum bunları rahatça yapmak istedikleri için istemiyorlar ama bu maddelerde insanı rahatsız eden ne vardır, neden bu sözleşme istenmez sormak istiyorum” diyerek düşüncelerini açıkladı.
 
“HER KİTABI SÖZLEŞMENİN ÖNEMİNİ ANLATAN BROŞÜRLERLE BİRLİKTE GÖNDERİYORUM”
İstanbul Sözleşmesi hususunda her bireyin kendi çapında bir şeyler yapabileceğini ifade eden Yavaş, ‘’ Ben ne yapabilirim ki diye düşünmemek lazım, bir elin nesi var iki elin sesi var demişler. Herkes imkanı dahilinde bir şeyler yapmalı, sözleşmeyi yakınlarına, eşine dostuna anlatmalı. Ben mesela Çanakkale’de Çanakkale Belediyesi ile işbirliği içindeyim sözleşme hususunda.  İstanbul Sözleşmesi'nin önemini vurgulamak adına okurlarıma gönderdiğim her kitabı Çanakkale Belediyesi tarafından hazırlanan ve İstanbul Sözleşmesi'nin önemini anlatan broşürlerle birlikte gönderiyorum. Bu sayede Çanakkale Belediyesi de Türkiye'nin pek çok yerinde biliniyor, takdir ediliyor ve bilmeyen herkes sözleşmeyi öğrenmiş oluyor. Bugün köylere falan gittiğinizde pek çok kadının sözleşmeyi bilmediğini görüyorsunuz o kadınlar sözleşmenin esaslarını bilsinler vallahi de billahi de ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ diye haykıracaklar.  Biz kitapta da İstanbul Sözleşmesi’ni detaylıca anlatıyoruz, lütfen bu sözleşmeyi uygulasınlar, karşı çıkmasınlar çünkü İstanbul Sözleşmesi'nin önemini biliyoruz, uygulanmasını talep ediyoruz. Ben şahsım adına Çanakkale Belediyesi başta olmak üzere bu uğurda mücadele eden kadın derneklerine ve herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 
Gülçin AKIN

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.