'ESNAF ENTÜBE DURUMDA'

Koronavirüs vaka sayılarının artışa geçmesinden dolayı tekrar başlayan kısıtlamalar arasında, kafe, restoran gibi esnafların kapılarını müşterilere kapatarak sadece paket servisine geçmesinin yer almasının ardından...

884
'ESNAF ENTÜBE DURUMDA'

Koronavirüs vaka sayılarının artışa geçmesinden dolayı tekrar başlayan kısıtlamalar arasında, kafe, restoran gibi esnafların kapılarını müşterilere kapatarak sadece paket servisine geçmesinin yer almasının ardından Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan, esnafın son durumunu değerlendirdi. Özcan, “Esnaf şu anda ne yapacağını bilmiyor ve esnaf yemin ederim entübe durumda. Esnafın artık bu durumu kaldıramayacağını söylemek istiyorum” ifadelerini kullandı.
 
Geçtiğimiz hafta başlayan koronavirüs tedbirleri kapsamındaki kısıtlamalar, esnafı ekonomik yönden etkileyerek, zor durumda bırakmaya devam ediyor. Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan, Çanakkaleli esnafların durumdan bahsederek, son gelen kısıtlamalar ile esnafın dayanacak hali kalmadığını belirtti.
Özcan, “Geçen hafta yani Kasım ayının 20’sinde açıklanan kısıtlamalar 2020 yılı sonuna kadar uygulanacak diye bir açıklama yapıldı. Biz bu vaka artışları nedeni ile bu sürenin çok daha uzamasından korkuyorduk. Korktuğumuz başımıza gelecek. Şu anda görünürde kahveciler, kafeteryalar birçok meslek grubunun kapanmasına karar verildi. Birçoğunda saat kısıtlaması getirildi. Açık olarak bir şey söylüyorum Hazine Maliye Bakanlığı dahil olmak üzere Sayın Cumhurbaşkanı dahil olmak üzere, milletvekillerimiz dahil olmak üzere ilk gün itibari ile aydan önce esnaf için ne girişimi yaptıysak, bugün itibariyle aynı girişimi yaptık ve bu konuyu federasyonumuz ile görüşüyoruz. Hatta haftaya Ticaret Bakanlığı bir açıklama bekliyoruz” dedi.
 
“GÖZÜNÜZÜ SEVEYİM BU NASIL İŞ?”
“Sağlığımız çok önemli ve alınan tüm tedbirleri alınan tüm kararları esnaf ve sanatlarımız tartışmaz uygular. Ama şunu da söyleyeyim esnaf çok zor durumda” diyen Başkan Özcan, “Türkiye’ de ilk koronavirüs vakasının görülmesinin ardından alınan tedbirler sonrasında bizim esnafımızın işyerleri 75 gün kapalı kaldı. Devlet bu süreçte esnafa 25 bin TL kredi verdi. 3 ay borçları erteledi. Tüm ertelenen borçların ödeme günü geldi, geçiyor. Esnaflar kredileri aldığı tarihten sonra 6 ay geçti ve bu kredilerin ödeme günü geldi. Devlet ertelenen vergi borçlarının ödenmesini istiyor. Yine ertelenen sosyal güvenlik primlerini istiyorlar. Esnaf şu anda ne yapacağını bilmiyor ve esnaf yemin ederim entube durumda. Esnafın artık bu durumu kaldıramayacağını söylemek istiyorum. Devletimiz kapanan ve hizmetleri kısıtlanan işyerleri ile ilgili çok net ifade ediyoruz, kredi borç ödemeleri dahil 2021 yılının sonuna kadar imkan var ise pandemi dönemi sona erene kadar borçların tamamı ile ilgili bir ötelemeye gidilmelidir. Şu an itibari ile kapanan ve hizmeti kısıtlanan işyerlerine biz esnaf temsilcileri olarak karşılıksız hibe destek istiyoruz. Esnaf artık bu durumun altından kalkamıyor. Esnaf ailesini geçindiremez duruma girdi. Bir lokantanın kirası 10 ila 25 bin TL arasında. Bu kirayı her ay ödemek zorunda olan esnafa sen lokantanı kapatacaksın, paket servis yapacaksın dendi. Gözünüzü seveyim bu nasıl iş? Çanakkale’ de şu an üniversite öğrencileri de uzaktan eğitim gördüğü için Çanakkale’ ye gelmedi. Paket servisi esnaf kime yapacak. Emekli Çanakkalelilere mi yapacak. Evde bulunan emekliler hiçbir şey hazırlamayacak esnaftan paket servis mi talep edecek. Yapmayın bu nasıl bir planlama” ifadelerini kullandı.
 
“BÜTÜN KISITLAMALAR ESNAFLARIN İŞLETTİĞİ YERLERE YAPILIYOR”
Ünal açıklamasında sadece esnaf ve sanatkarın mı virüs yaydığını sorarak, “Bütün kısıtlamalar esnafların işlettiği yerlere yapılıyor. İlk günden bugüne kadar bütün kısıtlamalar esnaflara yapıldı. Durumu anlamış değiliz. Bir hafta mı, 10 gün mü ya da bir ay mı? Kapatın tüm ülkeyi kapatın razıyız ama benim vergi borcunu istemeyin, SGK pirim ödemelerini istemeyin ve en önemlisi benim ödemem gereken giderlerimi karşılayın. Devlet anayasanın ilgili maddesi gereğince esnaf ve sanatkarı koruyucu destekleyici tedbirler almak zorunda. Biz bu desteği bugün bekliyoruz devletimizden. Geldiğimiz süreçte muhtemelen pazar yerleri de kapanacak. Süreçte en büyük sıkıntıda kararları alan mercilerin esnaf teşkilatına alacağı kararlar ile ilgili fikir ve görüş almıyor olması. Akşam karar alınıyor ve biz esnaf temsilcileri olarak bu kararları sabah öğreniyoruz.”  

Gülçin AKIN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.