Servisçi esnafı destek bekliyor!

Koronavirüsü tedbirleri kapsamında alınan kararlar bazı esnafları zor durumda bıraktı.

3749
Servisçi esnafı destek bekliyor!

Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir, yapılandırmaların ilk ödeme tarihlerinin ileri bir tarihe ertelenmesi, geçim kaynağı sadece taşımacılık olan servisçi esnafının mağduriyetini gidermek için 50 bin TL faizsiz, uzun vadeli kredi verilmesi ile ilgili taleplerini ilgili yerlere ilettiklerini bildirdi.

Koronavirüsü tedbirleri kapsamında alınan kararlar bazı esnafları zor durumda bıraktı. Özellikle eğitime verilen uzun aranın ardından geçtiğimiz gün açıklanan yeni tedbirler kapsamında okullar 31 Aralık 2020 tarihine kadar kapatıldı. Öğrenciler eğitime uzaktan devam edecek. Bu durumdan en çok etkilenenlerden biri de ise servisçi esnafı oldu. Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir, servisçi esnafının mağduriyetini gidermek için bazı adımların atılmasını gerektiğini bildirdi. Başkan Demir yaptığı açıklamada; “Servisçi esnafımız, her yıl araçlarının sigortalarını, kaskosunu yaptırmakta, MTV’sini ödemekte, araç güzergâh izin belgesi ücretini yatırmakta ve aracını okul servis araçları yönetmeliğine uygun şekilde hazır hale getirmektedirler. İmkânları ölçüsünde de aldığı servisin kazanç miktarına göre de aracının modelini yükseltip daha iyi hizmet için borca girmektedir. Ancak, geçen yıl, 16 Mart 2020 tarihinden itibaren okullar kapatılmış, yine bu yılda 31.12.2020 tarihine kadar kapalı kalacağı Milli Eğitim Bakanımız tarafından ifade edilmiştir. Okulların açılması da zor gözükmektedir. Öğrenci servisi taşımacılığı yapan servisçi esnafımız, bugün yaşanılan süreçten (Covid-19 salgınından) dolayı uzun süredir taşımacılık yapamamaktadır.  Hükümetimiz tarafından esnafımızın kamuya olan borçlarına yapılandırma getirilmiştir. Hükümetimize esnafımız adına teşekkür ederiz. Ancak çalışamayan esnafımız için yeniden yapılandırılan ve Hazine ve Maliye Bakanlığına, Ticaret Bakanlığına, il özel idarelerine ve belediyelere bağlı tahsil dairelerine ödenecek borçların ilk taksiti 31 Ocak 2021 tarihine kadar, Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı tahsil dairelerine ödenecek borçların ilk taksiti ise 28 Şubat 2021 tarihine kadar ödenecektir. Çalışamayan esnafımızın, yapılandıracağı bu borçları ödemesi mümkün gözükmemektedir. Bu yapılandırmaların, ilk ödeme tarihlerinin ileri bir tarihe ertelenmesini ve geçim kaynağı sadece servis taşımacılığı olan, başka da bir geliri olmayan, servisçi esnafımızın mağduriyetini gidermek için, en azından 50 bin TL faizsiz, uzun vadeli kredi verilmesi ile ilgili taleplerimizi, federasyonumuza, ilimiz milletvekillerine ve T.B.M.M. Dilekçe komisyonuna esnafımız adına ilettik” dedi.

Gülçin AKIN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.