Bu gidişle Aralık ve Ocak, Kasımdan daha kötü olacak!

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin uyarılarda bulundu.

2941
Bu gidişle Aralık ve Ocak, Kasımdan daha kötü olacak!

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin uyarılarda bulunurken, artan vaka artışlarını ve durumun çok ciddi boyutlara ulaştığını “Bu gidişle, Aralık ve Ocak Kasımdan daha kötü olacak” sözleriyle gözler önüne serdi.
 
Dünyada ve Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de koronavirüs vakaları, ağır hasta sayıları ve ölüm oranları her geçen gün artmaya devam ediyor. Geride bıraktığımız haftanın son iş günü olan 13 Kasım tarihinde Türkiye’de yeni hasta sayısı 3 binin üzerine çıktı. Yapılan 149 bin 942 test sonucunda 3 bin 45 kişi daha koronavirüse yakalanırken, 93 kişi aynı gün virüs nedeniyle hayatını kaybetti. İyileşen hasta sayısı se 2010 oldu. Hastalarda zatürre oranı yüzde 4.2, yatak doluluk oranı yüzde 53.5, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 69.9, ventilatör doluluk oranı ise yüzde 34.9 olarak günlük verilere yansıdı. Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosuna ilişkin Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Bugün tespit edilen yeni hasta sayısı 3.000'den fazla. Ağır hasta sayımız da kayıplarımız da artıyor. Virüs yükünü düşüren en önemli araç maske. Tedbirlere uyarak mücadeleye güç verin” diyerek vatandaşlardan daha duyarlı olmalarını istedi. Yaptığı paylaşımlarla uyarılarını sürdüren Bakan Koca, “Bugün eski normallerimize mesafe koymazsak yarın sevdiklerimizle aramıza hiç kapanmayacak mesafeler girebilir. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymak kendimize, sevdiklerimize ve ülkemize karşı vicdani sorumluluğumuzdur. Sağlığımızın ve sosyal hayatımızın güvencesi budur. Burnun altına indirilmiş maskenin, yarısı kesilmiş maskeden bir farkı yok. Maskenizi burnu açıkta bırakacak şekilde takarsanız, bir yarısını kullanmış olursunuz. Koronavirüs ağızdan daha çok burun yoluyla, nefes alıp verirken bulaşıyor. Maskenizi sizi koruyacak şekilde kullanın” sözleriyle de tedbirlerin önemini anımsatmaya deva etti.
 
EVDE KALIN!
‘Covid 19 Günlükleri’ adı altında sosyal medya hesabından takipçilerini sık sık Koronavirüsü (Covid-19) ile ilgili aydınlatan Prof. Dr. Alper Şener de salgının ulaştığı boyutlara ilişkin sarf ettiği cümlelerle dikkat çekti. Şener, “Bu gidişle, Aralık ve Ocak Kasımdan daha kötü olacak! Evde Kalın!” uyarıssında bulundu. Ayrıca geçtiğimiz günlerde getirilen yeni tedbirlere ilişkin de; “Neden 65 yaş üstü? Çünkü en çok hastaneye yatan ve solunum cihazına ihtiyaç duyan grup!” ifadelerini kullandı.
 
KORONA ARTIK KESİNLİKLE BİR ‘ENDOTELİTİS’
Virüse karşı yapılan çalışmalar hakkında da değerlendirmelerde bulunan Şener; “Çok önemli bir buluş daha geldi! Korona artık kesinlikle bir ‘endotelitis’... Vasküler hasarın daha belirgin olduğu bir hastalık. Patogenezde, ACE2, TMPRSS2 reseptöründen sonra Heparan Sülfat’da reseptör olarak tanımlandı. Tedavide kullandığımız LMW Heparin’in etkinliğinin mekanizması artık netleşti. Pıhtılaşmayı önleyen tedavi komplikasyondan korunmada önerilebilir!  Sahada tedavide zaten uyguluyorduk ancak mekanizması tam bilinmiyordu, artık netleşti” dedi.
 
KORONA İLE ÇOK HIZLI BİR BİLGİ ÜRETİM YARIŞI BAŞLADI
Şener şöyle devam etti; “Korona sağlık alanında bilimsel literatürün güvenilirliğini de zedeledi! Bizim okumaya alıştığımız çalışmalar ‘peer reviewed’ dediğimiz, meslektaş incelemesinden geçmiş, filtre edilmiş olanlardır. Yani hem içerik, hem de bilimsellik ve yazım denetimden geçmiş olanlardır. Korona ile çok hızlı bir bilgi üretim yarışı başladı. Bu hızlı üretimin hızlı tüketilmesi içinde ‘preprints’ ön baskı, yani denetimden geçmeyen bilimsel makaleler çıktı. Bu artış o kadar ciddi ki; bir önceki yıla göre % 73 ve günde neredeyse 51 korona makalesi bu şekilde basılmış. ‘Ne sakıncası var’ diyenleri duyuyorum! Şöyle; Bilimsel denetimden geçmedikleri için içeriklerinde ciddi hata ve yanlışlar içerenler oldu. Bunun yansıması da pratik uygulamaya oldu. Bu makalelerin çoğu geri çekildi ama ilk etkileri nedeniyle şehir efsanesi olarak kaldılar. Çok belirgin iki örnek var ki biri ‘sigara içenlerde korona daha az görülüyor’ diyendir. Diğeri meşhur ‘HQ+ azitromisin mortaliteyi azaltıyor’ diyendir. Bu iki makalede geri çekildi. Çünkü sonuçları yanlış. Sonuçta tüm bilimsel makaleleri okurken birazda bu gözle bakmak lazım...”
 
ŞİMDİ ARTIK KORONA DÜNYASINDAN OLMAYANLARIN UYANMASI BAŞLADI
Prof. Dr. Alper Şener, ‘biz ayrı dünyaların insanıyız’ başlığı altında yaptığı paylaşımda da şu ücmleleri sarf etti; “Korona dünyasında yaşayan vatandaşlar; maske, mesafe, el hijyeni kurallarına uyan, uyumlu, genelde dikkatli davranan ve hatta etrafını uyaran, bu salgında hem kendini, etrafını, ülkesini nasıl hasarsız çıkmasına faydam olur diyenler…
Korana dünyasında yaşayan sağlık çalışanları; gecesi-gündüzü karışmış, artık özel hayatı, sosyal hayatı kalmamış, bir nevi robotlaşmış, maddi ve manevi tükenmişlik arifesinde olan. Hayatını ve sağlığını kaybetmiş, Ölüm riski olan bir işi sürdürmeye çalışanlar...
Korona dünyasından olmayan vatandaşlar; Maskeye ne gerek var? Neden beni kısıtlıyorsunuz? Korona diye bir şey uydurmuşsunuz! Bana bir şey olmaz! Diyen gezen tavuklar...
Korona dünyasından olmayan sağlık çalışanları; gerçeği bilip, çünkü Eğitimli bunlar, ama bize dokunmayan yılan bin yaşasın, ben işime bakarım, hastama bakarım, ameliyatımı yaparım, benim işim değil diyenler…
Şimdi artık korona dünyasından olmayanların uyanması başladı. Çünkü hasta yatakları ve yoğun bakımlar doluyor. Temaslı ve tanı alanlar artıyor... Tetkik için sıralar uzuyor! Günaydın!”
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.