'Nedamet duyanların partimize geri gelmesinden üzülmeyiz'

Çanakkale’deki ilçe kongre sürecini Bozcaada ve Gökçeada ile birlikte tamamlayacaklarını kaydeden Turan, sonrasında il kongreleri sürecinin başlayacağını bildirdi.

1662
'Nedamet duyanların partimize geri gelmesinden üzülmeyiz'

Bozcaada 7. Olağan İlçe Kongresinde konuşan Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Ne Gelecek Partisi’nin ne Deva Partisi’nin asla Türkiye’de iktidar olma alternatifinin olmadığını şu kısa sürede millet gösterdi. Ne olacak söyleyeyim size;  nedamet duyanlar, ‘gaza geldik, yanlış yaptık, hata yaptık’ diyenler, gelecekleri yer bu çınarın altı AK Parti. Geri gelecekler. Biz nedamet duyanların partimize geri gelmesinden üzülmeyiz” dedi.
 
Çanakkale’deki ilçe kongre sürecini Bozcaada ve Gökçeada ile birlikte tamamlayacaklarını kaydeden Turan, sonrasında il kongreleri sürecinin başlayacağını bildirdi. Ardından Genel Merkez büyük kongresinin yapılacağını dile getiren Turan, “18 yıllık onur dolu siyasi yürüyüşümüze yeni bir sayfa açarak, bir yenilenmeyle beraber Ankara’dan ilçesine beldesine kadar tüm kademelerde tekrar tabiri caizse Ya Allah Bismillah diyeceğiz. Kaldığımız yerden yorulmadığımız, heyecan bulduğumuzu tüm dünyaya tekrar göstereceğiz”  diyerek sözlerine başladı.  
 
Kongrelerin bir anlamda teşkilatların chek-up’ı olduğunu ifade eden Turan, Bozcaada’da yapılan ve yapılması düşünülen yatırımlar hakkında bilgiler verdi. Türkiye gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Turan, pandemi sürecine ilişkin düşüncelerini akardı. Çalışmaları devam eden Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile 1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgili bilgiler aktaran Turan, Çanakkale’nin son dönemde uluslararası projelerle adından söz ettirdiğini söyledi. Turan, “İnsanlar büyük şirketlerin turizm imkanlarını buraya getirmiyorlar. Büyük tarım fabrikaları buraya gelmiyor, ulaşım riski olduğundan dolayı. Ama köprümüz bunu ortadan kaldıracak. Çanakkale bölgesi artık ulaşım riski olan yer olmaktan çıkacak. Turist de üretici de bu risk olmadığı için daha rahat gelmeye başlayacak” dedi.
 
“MHP BİZİM RAKİBİMİZ DEĞİL REFİKİMİZ”
Cumhur İttifakıyla beraber bu dönemde bir tarih yazdıklarını kaydeden Turan, “MHP ayrı bir parti. Tüzüğü olan, lideri olan bir parti. MHP bizim Cumhur ittifakımızın en önemli paydaşı. O yüzden MHP’li arkadaşlarımızla asla polemik yapmayacağız. Onlar bizim refikimiz, rakibimiz değil. Onlarla yol yürüyeceğiz, beraber toplantılar yapacağız. Gökçeada’da, Bayramiç’te başka yerlerde ittifak yapmadık da ne oldu? Kim sevindi? O sevinenler sevindirmeyeceğiz. Her yerde ittifak yaparak, Cumhur ittifakını büyüterek yolumuza devam edeceğiz. Bir daha söylüyorum; MHP bizim rakibimiz değil refikimiz. Omuz omuza yol yürümeye devam edeceğiz.”
 
“GERİ GELECEKLER”
Turan şöyle devam etti; “Biz bu hayalleri kurarken biz bu işleri yapmaya çalışırken, yanımızda olup dökülenler oldu mu? Oldu. O zaman şunu söylemiştim; bizi bırakıp da giden arkadaşlar koltukta taliptiniz, olmayınca bırakıyorsunuz. Çanakkale’de yeni kurulan partilere bakın, başındaki sonundaki herkes ya belediye başkan adayımızda ya il gençlik kolları başkan adayımızdı, ya vekil adayımızdı. Sen bir ay önce aday oldun partiye bir ay sonra ‘vay kuruluşundan koptun’ diyemezsin kardeşim. Onun bir adı var; koltuğu alamadın karşıya geçtin. Ama dedik ki o zaman yanlış yapıyorsunuz. Bu partiler karşılık bulmayacak. Millet Erdoğan’ın niyetini tarzını biliyor. Bir adamı başkan yapamadığınız için parti kurarsanız, bir adam başbakan olmadı diye parti kurarsanız yol yürüyemezsiniz dedik. Ne oldu? Kongre yapıyorlar 15 kişiyle. Ankara, İzmir, Adapazarı dağıldı. Ne Gelecek Partisi’nin ne Deva Partisi’nin asla Türkiye’de iktidar olma alternatifinin olmadığını şu kısa sürede millet gösterdi. Ne olacak söyleyeyim size;  nedamet duyanlar, ‘gaza geldik, yanlış yaptık, hata yaptık’ diyenler, gelecekleri yer bu çınarın altı AK Parti. Geri gelecekler. Biz nedamet duyanların partimize geri gelmesinden üzülmeyiz. Çünkü biz yedi düvele karşı adeta savaşan, Libya’da, Suriye’de Azerbaycan’da tavrı net olan, yerelde Ayasofya’yı açan, ekonomimizi büyütmeye çalışsan her türlü projeye omuz veren kapalı Maraş’ın açılmasına omuz veren, gurur dolu bir tarihe sahibiz. Bu yedi düvele karşı savaşırken ‘hata yaptım geri geliyorum’ diyen, hesabi olmamak kaydıyla tekrar gelsin yerini görevini alsın. Lafımız yok. Ama hesap yaparak, pazarlık yaparak gelmek isteyen kim varsa kapımız kapalı.

“HERKES OLDUĞU YERE, DURUŞUNA TAVRINA SAHİP OLSUN. BİR KEZ DAHA DEĞERLENDİRSİN”
Gelmezseniz ne olacak söyleyeyim size. Asla iktidar olma imkanları yok. Ama Türkiye’de yüzde 50’den fazla olan oyumuzun 49’da kalması projesi içerisinde CHP’nin 5 ve 10 nolu vagonu olacaklar. Şu anki söylemlere bakın. 6-8 Ekim diyoruz CHP ile arkadaşların söylemi aynı yerde. Kayyım atanması diyoruz; CHP ile HDP ile söylemler aynı yerde. Oysa onlar ‘AK Parti daha iyi olsun diyorlardı’ güya zamanında. Şimdi CHP’nin arka vagonları olmayı tercih ediyorlar. Vakit erkenken söylüyorum gaza gelip giden arkadaşlar. Türkiye’nin dönüşümünü, büyümesini anlayamayan arkadaşlar nedamet duyuyorlarsa baş tacı gelsinler. Ama diyorlarsa ‘biz CHP’nin 5 nolu 10 nolu vagonu olacağız’, olun kardeşim biz rahatsız değiliz. İbretle izliyoruz dönüşümünüzü. İbretle izliyoruz dün söylediklerinizin bugün tersini söylemenizi. İbretle izliyoruz Kılıçdaroğlu’nun ‘en çapsız bakan’ dediği adama, bugün gidip ‘aman ne iyisin’ dediğini ibretle izliyoruz. Çünkü dün en çapsız dediklerine bugün ihtiyaçları var. Ne diyor;  ‘dostlarımla iktidar olacağım’ diyor. Kim dostları, başlayın Biden’den diğer adamlara kadar. Düne kadar küfür ettiklerine bugün ‘ortağım, kardeşim, arkadaşım’ diyor. Çünkü bir hesap var; Erdoğan’sız Türkiye bunlara verilen en büyük ödev. Erdoğan Ayasofya’yı açıyor, durdurun. Erdoğan laf dinemiyor, durdurun. Erdoğan Kapalı Maraş diyor, durdurun. Erdoğan Libya diyor durdurun. Erdoğan Karabağ diyor durdurun diyorlar. Bunu durdurmanın yolu, asla iktidar olmayacak olan CHP’nin güya dostlarıyla beraber Erdoğan’ı 49’da tutmak. Başaramayacaklar. 18 yıldan beri kapatma davası, darbe girişimi onlar bunlar hiç geri adım atmadık, atmayacağız da. O yüzden herkes olduğu yere, duruşuna tavrına sahip olsun. Bir kez daha değerlendirsin. Bu ülkeyi büyütecek olan AK Parti ve Cumhur İttifakıdır. Bu ülkenin dönüşümünü sağlayacak olan AK Parti’dir, Cumhur İttifakıdır. Ama bu ülkenin tekrar içeri kapanmasında Katar’ın karşısında güya eğildi diyecek kadar alçalan siyaset karşısında bulacağı bir karşılık yok. CHP’nin arkasında vagon olmanın insan onuruna haysiyetine yakışan bir tavrı var mı? Atatürk demekten çekinen il başkanı olan bir parti haline geldi. Atatürk demekten utanan genel başkan yardımcılarının olduğu bir parti haline geldi. Bu partinin vagonu olsan ne olur dümeni olsan ne olur. Kasetle gelen adamların maalesef lider olarak ortaya sunulduğu bir tablo yaşıyoruz. Ama biz rahatsız değiliz onu söyleyeyim. Allah bu milletin başından Erdoğan’ı, bu muhalefetin başından da Kılıçdaroğlu’nu eksik bırakmasın. Biz öyle bakıyoruz meseleye. Ama ülkeye yazık oluyor, zaman kaybı oluyor. O yüzden üzülüyoruz.”
 
Bozcaada’da tek listeyle gidilen kongrede daha önce Genel Merkez tarafından ataması yapılan Sinem Tabak İlçe Başkanlığı’na seçildi.
 
Sevi Gözay UĞURLU
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.