Konvoylu tepki! (VİDEO)

Sağlık Sen Çanakkale Şubesi üyeleri, sağlık çalışanlarının maaşlarında yaşadıkları sorunları dile getirmek için farklı bir eylem yolu terci etti. Arabalarının önüne astıkları pankartlar ile hastaneden, sağlık müdürlüğüne konvoy düzenleyen sağlık çalışanları, kornaya basarak dikkatleri üzerine çekti

1059
 Konvoylu tepki! (VİDEO)
VİDEO HABER

Sağlık Sen Çanakkale Şubesi üyeleri, sağlık çalışanlarının maaşlarında yaşadıkları sorunları dile getirmek için farklı bir eylem yolu terci etti. Arabalarının önüne astıkları pankartlar ile hastaneden, sağlık müdürlüğüne konvoy düzenleyen sağlık çalışanları, kornaya basarak dikkatleri üzerine çekti.
 
Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde buluşan Sağlık Sen Çanakkale Şubesi üyeleri, burada hazırlanmalarının ardından Esenler’de bulunan İl Sağlık Müdürlüğüne doğru yola çıktı. ‘Alın terimizin karşılığını istiyoruz’ sloganı ile düzenledikleri ilginç eylemde, arabalarının önlerine pankartlar asan sağlık çalışanları, ‘Adalet istiyoruz’, ‘Ne döner kaldı ne sermaye’, ‘Döner sermaye bitti’ cümleleriyle tepkilerini gösterdiler.
 
Yol boyunca korna çalarak, dikkatleri üzerine çeken Sağlık Sen üyeleri, konvoyu İl Sağlık Müdürlüğü bahçesinde sona erdirdi. Çanakkale Memur Sen ve Sağlık Sen Şube Başkanı Suat Özen, burada yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarının taleplerini dile getiren açıklamalarda bulundu.
 
“ALINTERİ İSE ALINTERİ, FEDAKÂRLIKSA FEDAKÂRLIK”
Özen, “Sağlık çalışanlarının seslerini duyurmak, yaşadıkları sorunların çözümü için yetkilileri harekete geçirmek amacıyla burada toplanmış bulunuyoruz. Sadece Ankara'dan sesimizi yükseltmiyoruz. Ülkemizin dört bir yanında tüm teşkilatımızla aynı haykırışta bulunuyoruz. Diyoruz ki, çok geç olmadan, yanlış üstüne yanlış yapmadan sağlık çalışanlarının sesi duyulmalı ve kangren halini almış sorunları çözülmelidir. Artık yeter! Alınteri ise alınteri, fedakârlıksa fedakârlık, cansa can. Biri de çıksın, sağlık çalışanları bunlardan beri desin. Elini vicdanına koyan hiç kimse, bunu diyemez! O halde neden sorunlar görmezden, duymazdan, bilinmezden geliniyor” dedi.
 
“ÖNEMLİ OLAN ÇÖZÜM İRADESİNİN ORTAYA KONMASIDIR”
Öteden beri süre gelen pek çok sorun olduğunu söyleyen Özen, “Örneğin, her geçen gün sağlık çalışanlarının yükü daha da artmıyor mu? Artıyor. Sözleşmeli istihdam modelinde çalışanlardan kadro güvencesi esirgenmiyor mu? Esirgeniyor. Sağlık çalışanlarının çocuklarına kreş imkânları çok görülmüyor mu? Görülüyor. Hemen her gün bir ya da birkaç sağlık çalışanı kör şiddetin kurbanı olmuyor mu? Oluyor. Yıllardır konuştuğumuz döner sermaye adaletsizliğinde ve performans uygulamasında bir arpa boyu yol alındı mı? Alınmadı.
Bunlar bilinmeyen, görülmeyen sorunlar değil! En çok da bu nedenle üzülüyoruz! Ortak akıl ve alternatif çözüm önerilerine kapı aralandığında çözülemeyecek sorun olmadığı inancındayız. Önemli olan çözüm iradesinin ortaya konmasıdır” ifadelerini kullandı.
 
“BİNLERCE SAĞLIK ÇALIŞANI YİNE GÖZ ARDI EDİLMİŞTİR”
Özen, konuşmasının devamında, “En altından en üstüne kadar hangi yetkili ile konuşsak, bize hak veriyor, ‘biliyoruz’ diyorlar. Ancak çözüm noktasında yeterince hassas hareket edilmediğini görüyoruz. Çözümsüzlük, adaletsizlik, aşırı iş yükü, şiddet sağlık çalışanlarının kaderi olamaz! Artık her seferinde tekrarlanan yanlışlıkların, haksızlıkların son bulması gerekiyor. Ek ödeme yönetmeliğinin tümüne yönelik eleştirilerimiz bakidir. İhtiyacı karşılamak üzere geçtiğimiz hafta yapılan düzenlemeyle iyi niyet ortaya konmuş ancak sahanın haklı beklentileri yine karşılanmamıştır. Sağlık-Sen olarak öneri ve eleştirilerimizi her daim yetkililerle paylaştık, paylaşmaya da devam edeceğiz. Bizim bildiğimiz bir düzenleme, çalışanların hakkını hukukunu gözetmek, alın terlerinin karşılığını vermek için yapılır. Düzenlemede genel hatlarıyla bir takım iyileştirmeler yapılmış olsa da binlerce sağlık çalışanı yine göz ardı edilmiştir. Çalışma barışı ve huzurunu bozan bu durumu asla kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Biz, sağlık çalışanlarının hem gür sesi olmak hem de kazanım adresi olmak için bu yola çıktık. Üzerimize düşeni sonuna kadar yapmaya kararlıyız. Yetkililerden sesimizi duymalarını, artık biraz olsun sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmelerini bekliyoruz. Gidilen yol, yol değil, çıkmaz sokak! Sağlık çalışanları pandemi sürecinde bu ülkenin sigortası olduklarını bir defa daha kanıtladılar” şeklinde konuştu.
 
“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ YÜZLERİNİ GÜLDÜRMEK MECBURİYETİNDELER”
“O nedenle yetkililer, bu çıkmazdan bir an önce dönerek, sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmek mecburiyetindeler” diyen Özen, sözlerini şu şekilde bitirdi: “Hiçbir şey için vakit geç değil. Unutmamak gerekir ki çıkmaz sokakta geri adım atmak ilerlemenin ta kendisidir. Vakit çok geç olmadan, yetkilileri, sağlık çalışanlarının seslerini duyarak sorunlarını çözmek için girdikleri çıkmaz sokaktan geri adım atmaya davet ediyoruz.”
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 


Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.