Koronavirüs günlerinde propolise ilgi arttı!

Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cahit İleri, koronavirüs günlerinde bağışıklığı güçlendiren doğal bir arı ürünü olan propolise talebin arttığını belirtti.

378
Koronavirüs günlerinde propolise ilgi arttı!

Tarihin birçok evresinde kullanılan arı ürünlerinden biri olan propolis, koronavirüs günlerinde vatandaşlar tarafından daha sık kullanılmaya başlandı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çanakkale Arıcılık Birliği Başkanı Cahit İleri, “Propolis bal gibi bol bulunan bir ürün değil, Kovan başı 250 gram civarı Propolis çıkıyor. Bilindiği gibi propolis, arıların kendilerine kadar ürettiği bir ürün. Yıl boyunca belli miktarlarda üretiliyor. Propolis, koronavirüs nedeniyle daha göz önünde bir ürün haline geldi. Birliğimizin Propolis fiyatları yüksek değil, fakat talep doğrultusunda ürün az kaldığı için fiyat her geçen gün tırmanıyor” ifadelerini kullandı. İleri, Arıcılar Birliği olarak ürettikleri propolisin fiyatlarının 20 cc olarak 50 lira olduğu bilgisini paylaştı.
 
PROPOLİS NEDİR?
Propolis, arıların iğne yapraklı ağaçlardan, bitkilerin tomurcuk, yaprak, gövde ve salgılarından topladığı maddeleri başlarında bulunan salgı bezlerinden salgıladıkları enzimlerle işleyerek ürettiği, reçine benzeri bir üründür. Antioksidan ve antimikrobiyal özelliği bulunan propolisi arılar, bacillus larvae gibi bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı kovanlarını korumak, peteklerin hijyenini sağlamak, diğer böcek ve hayvanların kovana girişini engellemek için kullanır. Ayrıca kovan içinde yer alan bal peteklerini güçlendirmek ve çatlakları onarmak için de kullanılan propolis sayesinde arılar, kovana koruyucu bir kanaldan girip çıkarlar. Böylece hem kovanın hem de kendilerinin hijyeni sağlanmış olur. Yunanca'da giriş ve savunma anlamına gelen "pro" ve şehir anlamına gelen "polis" kelimelerinin birleşiminden oluşan propolis, arıların kovanlarının güvenliğini ve hijyenini sağlamak için ürettiği bir tür reçinedir. Çoğunlukla koyu kahverengi renkte ve kendine has bir kokuya sahip olan propolis, arı poleninden farklı ve çok daha zengin bir içeriğe sahiptir. Tarih boyunca insanlar tarafından farklı enfeksiyonların tedavisinde ilaç olarak tüketilen bu ürün üzerine günümüzde pek çok çalışma yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Bu çalışmalar, insan sağlığına faydasının yanı sıra, farklı bölgelerdeki bitkilerden toplanarak arılar tarafında üretilen propolis içeriğinin, temel bileşenler açısından değerlendirildiğinde birbirine benzediğini ve mevsimler arasında üretilen propolis içeriğinde belirgin bir fark olmadığını göstermiştir.
 
Gülçin AKIN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.