"Tehlike çok büyük"

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, ‘Okullar açılsın mı?’ tartışmaları arasında gözden kaçan çok önemli bir şey olduğuna dikkat çekerek...

5291

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, ‘Okullar açılsın mı?’ tartışmaları arasında gözden kaçan çok önemli bir şey olduğuna dikkat çekerek, “Tehlike çok büyük” şeklindeki açıklamasıyla dikkat çekti.

‘Covid 19 Günlükleri’ adı altında sosyal medya hesabından takipçilerini sık sık Koronavirüsü (Covid-19) ile ilgili aydınlatan Prof. Dr. Alper Şener, ‘Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla’ başlığı altındaki paylaşımında şu ifadeleri kullandı; ‘Okullar açılsın mı?’ Tartışmaları arasında gözden kaçan çok önemli bir şey var. Tehlike çok büyük... Sahadan gözlem; salgın sadece belli bir uzmanlık alanının kucağına bırakılmış durumda. Meslektaşlarımız korona şüphesi bile varsa, kendi alanı ile ilgili işlemi bile yapmadan önce korona değil notu istiyor. Acil bile olsa, en ufak şüphede bu hastalar pandemi hastanelerine gönderiliyor, iş yükü artıyor. Başından beri bu işe dört elle sarılan uzmanlık alanları dışında kimsenin çokta umurunda değil. Çünkü buna ekstra ücret yok, hatta hastalık kapma riskiniz de cabası.

“SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖKER İSE TÜRKİYE ÇÖKER”
Korona servislerinde hemşire sıkıntısı artık hat safhada ama bir türlü kimseyi burada çalışmaya ikna edemiyorsunuz. Çünkü saatler fazla, iş yükü fazla, ücretler aynı, risk yüksek... Korona testleri çalışan mikrobiyoloji laboratuvar çalışanları da aynı durumda. 7/24 aralıksız hizmet üretiyorsunuz, keyfi testler bu iş yükünü arttırıyor. Radyoloji teknisyenleri çalışma koşulları gereği ve uzun çalışma saatleri gereği ciddi risk altında. BT raporları gece gündüz yazan radyoloji uzmanları artık iyice yoruldu. Bu saydığımız nedenler ile her yerden istifa ve emeklilik haberleri geliyor. Bunlar benim gözlemlerim. Çözümü hem kolay, hem de zor. Şimdiden planlamalar yapmak lazım. Sağlık sistemi çöker ise Türkiye çöker...”
Şener son olarak vaka sayıları artan koronavirüs riskine karşı vvatandaşları uyarmayı da unutmayarak; “Maskeni tak, mesafeni koru, ellerini temiz tut. Kapalı, kalabalık alanda temastan kaçın” çağrısında bulundu.  

Gülçin AKIN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vedat Vermez5734 - 14.08.2020 14:36:51
Ülkemizde veriler güvenilir değil. Bu nedenle insanlar da durumunu ciddiyetinin farkında değil. 'Sağlık sistemi çökerse ekonomi çöker.' Saptaması çok doğru.