Perinçek, Manisa’daki 5.5’lik sarsıntının ardından Çanakkale'ye dikkat çekti!

Prof. Dr. Doğan Perinçek, sabah saatlerinde Manisa’da meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki korkutan depremin ardından dikkatleri Çanakkale’ye çekti.

907
Perinçek, Manisa’daki 5.5’lik sarsıntının ardından Çanakkale'ye dikkat çekti!

Prof. Dr. Doğan Perinçek, sabah saatlerinde Manisa’da meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki korkutan depremin ardından dikkatleri Çanakkale’ye çekerek, “Ülkemizde olan her deprem bana istemeyerek Çan, Bayramiç dolayındaki fayların deprem potansiyelini hatırlatıyor. Biga-Çan fay zonu 287 yıldır 7’den büyük deprem yaratmadı” dedi.
 
Dün sabah saatlerinde merkez üssü Manisa’nın Akhisar ilçesinde 5.5 büyüklüğündeki deprem meydana geldi. Büyük paniğe neden olan sarsıntı Çanakkale’de de hissedildi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) saat 10:21’de meydana gelen merkez üssü Manisa’nın Akhisar ilçesine bağlı Sazoba Mahallesinde kaydedilen deprem büyüklüğün 5.5 olarak açıkladı. Yerin 4,1 kilometre derinliğinde oluşan sarsıntının büyüklüğünü daha sonra 5,1 olarak güncelledi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanlığı ise depremin merkez üssünü Manisa Saruhanlı ilçesi olarak açıklarken, büyüklüğünü ise 5.5 olarak verilerine yansıttı. Aynı bölgede saat 10:36’da 3,6 büyüklüğünde, aynı dakikalarda yine 3,0 büyüklüğünde artçı depremler kaydedildi. Artçılar gün boyu da devam etti.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü'nden emekli olan Prof. Dr. Doğan Perinçek, Manisa’da meydana gelen İzmir başta olmak üzere, Aydın, Muğla, Bursa ve Çanakkale’de de hissedilen sarsıntıya ilişkin görüşlerini paylaştı. Bu depremin bir sürpriz olmadığını aktaran Perinçek, “Gölmarmara Sazoba’da 5.5 büyüklükte deprem yaşadık. Bu deprem bizler için hiç sürpriz olmayan bir deprem. Bilindiği gibi Manisa dolayında özellikle son 3 ayda olmak üzere bir yıldır depremler devam ediyor. Bölgede bir fay üzerindeki deprem komşu fayı tetikliyor. Bu nedenle Akhisar - Kırkağaç- Soma- Gölmarmara dolayında binlerce deprem yaşadık. Manisa dolayında son 30 günde olan depremlere batığımızda Gölmarmara yakınında sabah olan 5.5 büyüklükteki deprem öncesi geçtiğimiz bir hafta içinde aynı faylar üzerinde daha küçük depremler olduğunu görüyoruz. Bu nedenle 5.5 büyüklükteki deprem sürpriz değil demekteyiz. Bölgede devam eden deprem aktivitesinin doğal sonucu olarak yaşanan bir deprem ile yüz yüzeyiz. Hatta ben biraz daha ileri giderek bu sabah olan depremin önceki aylarda olan depremlerin tetiklediği artçı bir deprem olarak bile adlandırabilirim. Gölmarmara depremini ana deprem kabul edersek, artçı depremlerin sayısı hızla artarak devam ettiğini görüyoruz” dedi.

“EN TEHLİKELİ FAY EVCİLER FAYI OLARAK NİTELENDİRİLEBİLİR”
Perinçek bu değerlendirmelerinin sonrasında, uzun zamandır dile getirdiği ve Çanakkale’yi de yakından ilgilendiren Çan-Bayramiç hattına da dikkat çekerek önemli söylemlerde bulundu. Buradaki faylarda durumu harita üzerinde aktaran Perinçek,  “Haritada siyah ile işaretli elipsin iki ucuna bakalım. Buralarda son 30 gün içinde deprem yoğunluğu görüyoruz. Ayrıca elips içinde ortada Çan yakınında küçükte olsa deprem odak yoğunlaşması var. Biga-Çan fay zonu 287 yıldır 7’den büyük deprem yaratmadı. Bayramiç güneyindeki Evciler Fayı ise aktif olmasına rağmen kayıtlara geçmiş 7’den büyük deprem yaratmamış. Bu nedenle de en tehlikeli fay Evciler Fayı olarak nitelendirilebilir” ifadelerini kullandı.

Ersan KÜÇÜKKURU
 


Etiketler; #doğan perinçek
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.